تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۶/۲۰ ۰۰:۰۰ |
کد خبر: ۳۹۵۱۸۹

سرمقاله روزنامه ايران/ همدردي با خاندان خسته دل خبر

 « همدردي با خاندان خسته دل خبر » عنوان يادداشت روز روزنامه ايران به قلم امير يوسفي است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد

 « همدردي با خاندان خسته دل خبر » عنوان يادداشت روز روزنامه ايران به قلم امير يوسفي است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

از خاندان خسته دل خبر و رسانه، کسي اگر حوصله کند و سليقه به خرج دهد، مي‌تواند از نطق خوش‌قواره حسن روحاني در نمايشگاه مطبوعات، خلعت فاخري براي قامت لرزان روزنامه‌ها برش کند. اين، دخلي به موافقان يا مخالفان دولت ندارد. هر کالايي که نامش عجالتاً «روزنامه» است و هر صاحب قلمي که عنوانش «روزنامه‌نگار» است، از ارکان سخن روحاني بي‌نصيب و بي‌نياز نتواند بود. گرچه اولين نوبت نبود که رئيس دولت اعتدال، مشي و منزلت رسانه را محور خطابه خود قرار مي‌داد اما آنچه ديروز گفت با اندکي قاب‌گيري و قالب‌بندي، حکم پيش‌نويس منشوري را دارد براي جامعه رسانه‌اي ايران. در اين پيش‌نويس، روحاني ميان چهار مفهوم به ظاهر ناسازگار، دوستي برقرار مي‌کند: نقد، اميد، انقلاب و توسعه. تمام آن چيزي که ديروز در صحن مصلاي تهران طنين انداخت، البته منحصر به اين چهار نبود. او از ضرورت «نهاد مطبوعات» و «نظام مطبوعات» هم سخن به ميان ‌آورد؛ از «درد جانکاه جوانمرگي مطبوعات به دلايل واهي» هم گلايه کرد. از لحن امنيتي و هراس‌آور تيترهاي برخي رسانه‌ها هم اظهار شگفتي کرد؛ از «برابري تمام مطبوعات- بدون استثنا- در مقابل قانون» هم حرف زد؛ از «بازي شيطنت‌بار برخي پايگاه‌هاي خبري با آزادي مطبوعات» نيز خبر داد. تازه فقط اينها هم نبود. وقتي گرماي خطابه به زبانش نشست، آدرس رسانه‌هايي را داد که از سر و شکل‌شان به سادگي «مي‌توان فهميد که فردا قرار است چه کسي دستگير شود، کجا تعطيل شود و آبروي چه کساني بايد ريخته شود.» اين دردها روي دل و زير زبان اصحاب رسانه مدت‌ها بود که مانده بود و کمتر کسي از آنها روايت مي‌کرد. کار زمين مانده مديران را اين بار رئيس جمهوري برعهده گرفت و شجاعت را پيشه کرد و بلاغت را به خدمت گرفت تا شايد دلي از دل‌هاي پردرد اهل مطبوعات بياسايد و شانه‌اي سبک شود. اما غير از اين گلايه‌ها، روحاني اضلاع يک معادله را نيز رسم کرد؛ بياييد هر ضلع را سوا از ديگري ورانداز کنيم.
1- به ظن رئيس دولت يازدهم، راه توسعه را نبايد کورمال کورمال در شوره‌زار تک‌گويي جست‌وجو کرد. توسعه‌اي اگر در ميان باشد، هموارترين و کوتاه‌ترين و مستقيم‌ترين مسير آن از ميان ستون‌هاي رسانه و روزنامه مي‌گذرد. انگار توسعه، يک معنا و يک مبنا بيشتر ندارد: عموميت يافتن آگاهي. البته که کتاب مهم است، آموزش مهم است، اقتصاد مهم است، ديوانسالاري و فن‌سالاري مهم است اما اينها همه آن‌گاه به استقرار پايدار توسعه خواهد رسيد که روي ريل رسانه سوار شود. به اين اعتبار هر کس هواي توسعه به سر داشته باشد، اما مهر رسانه‌هاي متکثر و آزاد را به دل نداشته باشد، سودازده‌اي خيال‌انديش بيش نيست.
2- رسانه اگر رسانه باشد، «نقد فراگير و آزاد» جان و جوهر آن خواهد بود. روحاني ديروز چند بار و هر بار به چند تعبير و عبارت، رسانه‌ها را به نقد فرا خواند. او سرشت نقد رسانه‌اي را سرشتي سرکش و سراسري تفسير کرد، امري که تمام ارکان و اضلاع يک نظام سياسي را در بر مي‌گيرد. در غياب نقد، رسانه ابزار سرگرمي يا سرگرداني يا سرکيسگي خواهد بود. آنچه کالاي فرهنگي رسانه را از ساير کالاهاي فرهنگي ممتاز مي‌کند، ظرفيت شگفت‌ آن در نقد نهاد قدرت است.
3- روحاني به گواه گفته‌هاي ديروزش، تعارضي نمي‌بيند که رسانه، اصلي‌ترين محمل نقد قدرت باشد اما همزمان شيواترين ترجمان اميدآفريني و اعتمادزايي هم باشد. به زعم او، فرمان اميد اجتماعي در دست رسانه‌هاست. کليد صندوقچه اعتماد عمومي هم در جيب آنهاست. به اين اعتبار است که رسانه در دست راست، سلاح نقد دارد و در دست چپ، عنان اميد و اعتماد. دست راست اگر کج باشد يا دست چپ، رسانه از شأنيت خود مي‌افتد همان طور که رسانه‌هاي خيره‌سر و اخلاق‌ستيز، دست مجهز به نقد را دراز مي‌کنند اما دست مزين به اميدآفريني را در جيب بي‌مسئوليتي پنهان مي‌نمايند.
4- نقد با توهم انقلابيگري فاصله دارد. به قول روحاني، انقلابي بودن به خلاف خيال خام خودنمايان، دروغ نگفتن است، تهمت نبستن است، چنگ به چهره بزرگان نکشيدن است. روحاني ديروز افزون بر تمامي گفته‌ها و تحليل‌هاي خود، اوج نامردمي را آنجا ديد که کساني دست‌شان را در جيب ملت کرده باشند و از ذخيره مال مردم ارتزاق کنند اما همزمان نسبت به «راه مردم» بي‌ مهر باشند. روحاني ديروز روي دوش مطبوعات يک بيرق بزرگ نهاد، شايد جز مطبوعات کسي ديگر نتواند اين بيرق را بردارد و به راه درآيد. روي اين بيرق با خط خوش نوشته است درمان ايران را بايد در عقل و اعتدال جست نه افراط و دشنام.

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۱۱ ارسال
395189