تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۶/۲۰ ۰۰:۲۷ |
کد خبر: ۳۹۵۱۶۲

سرمقاله روزنامه ابتکار/ فقر در حاشيه و غارت در متن!

« فقر در حاشيه و غارت در متن! » عنوان يادداشت روز روزنامه ابتکار نوشته غلامرضا کمالي پناه است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد

« فقر در حاشيه و غارت در متن! » عنوان يادداشت روز روزنامه ابتکار نوشته غلامرضا کمالي پناه است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

جمعه شب گزارشي به عنوان خانم معلمي که چشمان يک دانش آموز روستايي او را عاشق و پايبند کرد، از شبکه يک سيما پخش شد که تکان دهنده بود.
روستايي از توابع کجور مازندران را نشان مي داد که مردم آن به طور کامل در فقر مطلق به سر مي برند.
صف طويل اهالي روستا براي برداشتن بيست ليتر آب از چشمه کوره اي که به زحمت مي شد يا مي شود از آن آب سالم برداشت. خانه‌هاي چوبي که توان محافظت از اهل خانه را در برابر سرما و گرما ندارند و چنان سست و بي اعتبار هستند که در برابر باد شديد مشکل است مقاومت کنند چه برسد به اين که اگر زلزله‌اي خشم خود را به آن مردم اندکي نشان دهد ، به زحمت اين آلونک‌ها بتوانند خود را سر پا نگه دارند. مردم از ترس گرگ‌ها نرده‌هاي چوبي در اطراف روستا کشيده ، اما اين درندگان فهميده اند که اين مردم فراموش شده اند ، پس تنها دارايي آنان را که گوساله‌اي و گوسفندي است شبانه مي‌درند و مي‌بلعند. از تعليم و تربيت که نگو. اگر نگاه و عمل فداکارانه و عاشقانه يک خانم معلم نبود بچه‌هاي روستا هم به طور کلي از آموزش بي بهره مي‌ماندند. با اين که مسوولان ما هها است که اين روستا را کشف کرده اند ؛ اما اقدامي در جهت رفع مشکلات آنها از خود نشان نداده اند. اصلا کي به کيه؟
هر کس به فکر پست و ميز و شهرت و ثروت خود است. ناگفته نماند که از اين نمونه روستاها در گوشه و کنار کشور کم نداريم. در استان‌هاي محروم کهگيلويه و بوير احمد و سيستان و کردستان و ايلام و ... از اين مشکلات و روستاهاي مشکل دار کم نيست.اغلب مردم که اندک مفري داشته اند از اين روستاها گريخته و به حاشيه‌هاي شهرها روي آورده اند.
اين که معاون رييس جمهور هشدار داده که دختران روستايي به خاطر نبود شوهر و فرار پسران و مردان به شهرها افسرده شده اند، مويد همين موضوع است که بي توجهي شديد به روستا و فراموشي روستاييان موجب شده است که آنان که پاي فرار دارند بگريزند و پير‌ها و دختران و کودکان بي پناه در بدترين وضعيت زندگي در اين قرن امکانات به سر ببرند و با فقر غذايي و آموزشي و امنيتي دست و پنجه نرم کنند. کساني هم که به شهر آمده اند غالبا به دليل نداشتن مهارت به مشاغل کاذب و آسيب‌زا در حواشي شهر با سختي و گاهي خواري زندگي مي‌کنند.
راستي اگر دولتها به جاي گرفتار شدن در چنبره زنده باد و مرده باد‌ها و منافع و مطامع گروهها گرفتار نمي شدند و نمايندگان مجلس هم کمي مسوولانه به مشکلات اساسي اين مردم شريف توجه مي‌کردند امروز باز شاهد اين وضعيت اسفبار بوديم؟ اگر هم کسي بخواهد وجود و تشديد اين مشکلات را به تحريم‌ها و امثال اينها گره بزند ،قطعا يا از روي ناداني است يا از روي توجيه بي کفايتي و بي مسووليتي است. اگر برخي مي‌گويند پول نبوده بايد جواب دهند که چرا اين همه پول در دست جوانکي به نام بابک زنجاني جمع شده و اين همه اختلاس و بخور بخور در بانک‌ها و ادارات و ... رخ داده و همچنان در حال وقوع است اما براي تامين آب شرب يک روستا که هزينه آن به اندازه يک سفر تفريحي برخي نمي شود پول نيست؟ آيا اين همه آدم در روستاههاي کشور به اندازه يک بابک زنجاني ارزش ندارند؟
بي‌ترديد اگر پولي که اين فرد از راه فريب مسوولان و بي عرضگي آنان به جيب زده صرف آباداني همه روستاهاي ايران مي‌شد ما بااين مصيبت روبه رو نبوديم. بعيد مي‌دانم که اين نوشته بتواند يخ غفلت را آب کند.
اما از رييس جمهور محترم و روساي قوا تمنا مي‌شود که به سادگي از کنار اين مشکلات عبور نکنند. هر اندازه که دست غارتگراني نظير تيلياردرنفتي در شهرها باز باشد بي‌شک فقر و مصيبت در روستا‌ها و حاشيه‌ها زيادتر خواهد شد.

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۱۰ ارسال
395162