تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۴/۳۰ ۰۰:۵۵ |
کد خبر: ۳۹۵۰۲۷

مطالعات طرح راهبردی ساختاری منطقه کوه خامی- رود رونه (برابر) هدف گردشگری در استان کهگیلویه و بویراحمد

منطقه زیبای گردشگری «رود رونه» در ۱۰ کیلومتری غرب شهرستان باشت قرار دارد، که حقیقتا نمایی زیبا و دلنشین از مناظر کم نظیر جنوب در دامنه قلل سترگ کوه «خامی» که برف زمستانی آن وآآب چشمه هایش در فصول سال به صورت آبشارگونه و با طی مسیری بسیار دل انگیز و با طراوت رودی کم نظیر رابه نام «رود رونه»، جاری ساخته است. «رود رونه» یکی از زیباترین مناطق گردشگری درشهرستان باشت است که با طبیعتی دیدنی و سرسبز، شهرت زیادی در میان علاقمندان به گردشگری طبیعی در جای جای ایران زمین دارد

مطالعات طرح راهبردی ساختاری منطقه کوه خامی- رود رونه (برابر) هدف گردشگری  در استان کهگیلویه و بویراحمد

مکان: منطقه رود رونه (برابر) شهرستان باشت

مجری طرح: موسسه خیریه خامی(خدمت،آسایش مردم و یاری رسانی زاگرس)


مقدمه  :

گردشگری، یکی از مهم ترین فعالیت های جهان معاصر به شمار می رود. بر اساس گزارش  WTO تعداد گردشگران جهان سالیانه۳/۴ درصد رشد دارد و در سال ۲۰۲۰به۶/۱ میلیارد نفر می رسد. در همین زمان هزینه های گردشگران در سرتاسر جهان در هر سال۷/۶ درصد رشد دارد و به ۲ تریلیون دلار می رسد.

خوشبختانه، ایران، کشوری است با جاذبه های فراوان، گسترده و غنی در زمینه های آثار باستانی، تاریخی، فرهنگی، طبیعی، جغرافیایی، ورزشی و ... که دارای پتانسیل های زیادی جهت توسعه گردشگری و رونق اقتصادی مناطق مختلف می باشد به شرط آن که پتانسیل های موجود به درستی شناسایی و معرفی شده و زیرساخت های لازم فراهم شود. منطقه کوه خامین واقع در ضلع شمال و شمال‌شرقی شهر گچساران، مرکز شهرستان دوگنبدان و غرب شهرستان باشت نیز دارای پتانسیل های فراوانی می باشد که میتواند در آینده یکی از قطب های گردشگری و طبیعت گردی داخلی و به تدریج، خارجی باشد.

امروزه، جوامع محلی و روستایی به عنوان یکی از ارکان کلیدی حفاظت، توسعه و بهره‌برداری اصولی و پایدار از سرزمین به حساب می‌آیند. درجه این اهمیت به حدی است که در مفهوم نوین مدیریت زیست محیطی، حفاظت از مناطق طبیعی بدون جلب مشارکت و همکاری افراد بومی، غیرممکن تلقی می‌گردد. با توجه به غنای فرهنگی منطقه و حضور و یا عبور عشایر از منطقه، جاذبه های گردشگری این منطقه دوچندان می شود. در صورت حمایت مسئولین محلی میتوان یک برنامه ریزی جامعی جهت حساس سازی، آگاه سازی، ظرفیت سازی و توانمندسازی جوامع محلی ارائه نمود که با توسعه گردشگری محلی، نه تنها به بهبود معیشت آنها کمک شود بلکه بتوان از تخریب محیط زیست و آثار باستانی و تاریخی منطقه، پیشگیری نمود.

 این طرح  بر اساس نیازهای فزاینده استان به فضاهای تفریحی ـ فراغتی و فضا های برون شهری با توجه به استقبال زياد مردم استان از این مناطق در دهه‌های اخیر و لزوم پاسخ‌گویی به این نیازها  از سوی موسسه خیریه خامی مطرح گردیده است. از مزایای آن می‌توان به سازگاری طرح با نقش‌های تعریف شده برای منطقه، نزدیکی و سهولت دسترسی از شهر گچساران و باشت ، موقعیت و ویژگی‌های منحصر به فرد طبیعی و اکولوژیک منطقه، مناطق منحصربفرد جنوب کشور،  لزوم توسعه زیست محیطی محدوده طرح در جهت صیانت از منابع آب، خاک، حیات گیاهی و جانوری و ارزش‌های اکولوژیکی و ... اشاره كرد.

 

چکیده :

منطقه زیبای گردشگری «رود رونه» در ۱۰ کیلومتری غرب شهرستان باشت قرار دارد، که حقیقتا نمایی زیبا و دلنشین از مناظر کم نظیر جنوب در دامنه قلل سترگ کوه «خامی» که برف زمستانی آن وآآب چشمه هایش در فصول سال به صورت آبشارگونه و با طی مسیری بسیار دل انگیز و با طراوت رودی کم نظیر رابه نام «رود رونه»، جاری ساخته است.
«رود رونه» یکی از زیباترین مناطق گردشگری درشهرستان باشت است که با طبیعتی دیدنی و سرسبز، شهرت زیادی در میان علاقمندان به گردشگری طبیعی در جای جای ایران زمین دارد.

در مسیر سه کیلومتری این رود آبی سرد و گوارا جاری و روان است که با سایه دلنشین انواع درختان گردو، انگور، انجیر و توت وحشی همراه با رایحه خوش بوته‌های مشک فشان پونه سردسیری و مزارع شالیزار در کنار مناظر زیبای خامی و جنگل بلوط، چنان محیط دلچسب و دلنشینی را به وجود آورده که چشم هر بیننده ای را خیره و روان هر رهگذری را شاد و با طراوت می‌سازد.
هوای خنک و با طراوت، سرسبزی و شادابی دامنه‌های کوه دلنشین خامی، «رود رونه» را به یک منطقه دیدنی و جذاب برای گردشگران تبدیل کرده است. جایگاه این رود آنقدر در زندگی مردم این خطه، مهم است که حتی در شعرهای کهن این مردمان به شکل‌های مختلف دیده می‌شود. طبیعت شگفت انگیز «رود رونه» که گویی بهشت گمشده ای در جنوب ایران است با مناظر بدیع و زیبا، هر انسانی را شیفته خود ساخته و در دنیای چشم نواز خود غرق می‌کند.

«رود رونه» در شهرستان باشت فرصتی عالی برای گردشگران است تا با دیدن آن تجربه جدیدی از شگفتی‌های طبیعت را  نظاره گر باشند. این منطقه زیبا که در آغوش کوه بلند خامی آرمیده، گویی سعی دارد تا اوج زیبایی، رنگ و لطافتش را در فصل بهار به رخ علاقمندانش بکشاند و نهایت جلوه گری افسون کننده اش را در این فصل به نمایش بگذارد.
منطقه گردشگری «رود رونه» در یک کیلومتری جنوب شرقی روستای تلچگاه از توابع شهرستان باشت در استان کهگیلویه و بویراحمد و در قسمت کوه پایه ای «کوه خامی» واقع شده است.

به علت قرارگیری در حوزه نفوذ توزیعی گردشگری یکی از مهم ترین قطب های گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد یعنی شهرستان باشت و همچنین قرارگیری در محور گردشگری باشت به گچساران و دهدشت، موقعیت ویژه ای را برای روستا و توسعه گردشگری در آن ایجاد کرده است؛ که نشان از اهمیت مطالعه و بررسی این روستا به عنوان یک مقصد گردشگری با ماهیت طبیعت گردی و گردشگری تاریخی ـ فرهنگی می باشد. مطالعه طرح توریسم روستا در سه فاز مورد بررسی قرار خواهد گرفت؛ فاز اول طرح مطالعه از منظر جغرافیایی- زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی، زیربنایی، کالبدی و فضایی در روستا است، فاز دوم، شامل بررسی ظرفیت های گردشگری روستا( نقات قوت و ضعف یا فرصت ها و تهدید ها)از جمله انواع جاذبه های گردشگری، تاسیسات و تجهیزات و... و نهایتاً فاز سوم طرح، به تحلیل وضع موجود و برنامه توسعه گردشگری روستا از جمله ارزیابی محیطی(EIA)، نقشه های مکان یابی توسعه گردشگری روستا و ارزیابی توجیهی فنی، اقتصادی، ... برخوردار خواهد بود. این روستا می تواند یکی از روستاهای جذاب گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد بوده که مقیاس گردشگری محلی و منطقه ای و ماهیت آن مبتنی بر گردشگری طبیعت گردی با ارائه محصولات گردشگری روستایی است.

 

اهداف فازبندی پروژه

مرحله اول :

هدف از انجام مطالعات این مرحله، بررسی وضع موجود روستا از لحاظ موقعیت جغرافیایی- زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی، زیربنایی، کالبدی و فضای روستای مورد نظر می باشد؛ در بخش اول سیر تاریخی ناحیه و روستا، تاریخچه استقرار و روند تحول و توسعه آن تاکنون و بررسی سوابق و یافته های احتمالی باسـتان شناسـی بررسی شده است.بخش دوم شامل مطالعات موقعیت جغرافیایی و توپ وگرافی روستا همراه با نقشه هـای نشـانگر است، همچنین مطالعات زیست محیطی در روستا از جمله بررسی اقلیم، پوشـش گیـاهی و گونـه هـای جـانوری همراه با نقشه های پراکنش محدوده، بررسی زمین شناسی و ویژگیهـای مهـم طبیعـی در ناحیـه، و بررسـی هـای زیرساختهای موجود( منابع ارضی، آب، انرژی و شبکه های ارتباطی روستا...) می باشد. در بخش سوم به بررسی ویژگی های اجتماعی و اقتصادی روستا پرداخته شده کـه بیـانگر ویژگـی هـای انسـانی و دموگرافیـک (سـاختار جمعیت، سنی و جنسی و...) ، ویژگی های فرهنگی، سیاسی و اقتصاد گردشگری، بـازار گردشـگری، اشـتغال و الگوی معیشت و....می باشد. ویژگی های زیربنایی، کالبدی، فضایی در روستا در بخـش چهـارم آورده شـده و که به بررسی شناخت سطح و جایگاه روستا در منطقه و مطالعه پروژه های مطالعاتی و اجرایی فرادست مرتبط با گردشگری در محدوده، شکل شناسی بافت های سنتی و مدرن روستا، بررسـی نحـوه کـار بری اراضـی و نهایتـاً سیما و منظر روستا پرداخته است.

 

مرحله دوم :

هدف از انجام این مرحله، بررسی ظرفیت های گردشگری روستا در قالب نقات قوت و ضعف یا فرصت هـا و تهدید ها است. در ابتدا این مرحله انواع جاذبه های گردشگری روستا مورد مطالعه قرار گرفته کـه بـه بررسـی جاذبــه هــای طبیعــی، فضــاهای جنگلــی، کوهســتانی و ...و جاذبــه هــای ورزشــی- تفریحــی، مســیرهای جــذاب گردشگری،انـواع آداب و رسـوم و سنتها و مسیرهای مناسب گردشگری روستا پرداختـه می شود. مطالعـه بعـدی در خصـوص تاسسیسـات و تجهیـزات گردشگری روستا است که انواع اقامتگاها و تفرجگاه ها، انواع خدمات و اطلاعات گردشگری و نظام مـدیریتی گردشگری ناحیه روسـتا را مشـخص خواهد نمود. در این مرحله جنبه های اجتماعی، آسیب ها و مزایای گردشگری در روستا بررسی خواهد شد؛ این بررسی ها نیازها و کمبود های عمومی گردشگران و طبیعـت گـردان در روستا، فصول مراجعه گردشگران، اثرات گردشگری بر محیط زیسـت، فرهنـگ عمـومی و رفتـاری روسـتائیان، همچنین بر معماری و ساخت و سازهای جدید روستا و نهایتاً مشکل یابی و ارایه راه حـل هـای پیشـنهادی و نیـز اثرات مثبت گردشگری بر رونق اقتصاد و عمران ناحیه ای روستا را بیان خواهد نمود.  شناسایی ضعف ها و تهدید ها در قالب بررسی موانع و مشکلات توسعه گردشگری و بررسی تهدیدها و محدودیت های گردشـگری و نیـز بررسی قابلیت ها و استعداد های گردشگری در روستای مورد نظر در آخر این مرحله ارائه خواهد شد.

 

مرحله سوم :

هدف مطالعه این مرحله، تحلیل وضع موجود و ارائه برنامه در راستای توسعه گردشگری روسـتا اسـت. ایـن مطالعه در قالب برنامه گردشگری روستا، تهیه و ارائه گزارش ارزیابی محیطـی (EIA) طـرح توسـعه پیشـنهادی، ارائه نقشه های مکان یابی توسعه گردشگری روستا و تدوین ضوابط و مقررات مورد نیاز گردشـگری در روسـتا آورده شده است؛ که به بررسی امکانات و تنگناها، اهداف و سیاست های توسعه (استراتژی و طـرح راهبـردی) ، ارزیابی مسیرها و ظرفیت ها، تعیین زیرساخت های مورد نیاز و ارائه گزارشات توجیهی، فنی و اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی طرح می پردازد.نقشه ها با عنوان های کاربری های اراضی، شبکه های زیربنـایی، جانمایی پروژه های طرح توسعه گردشگری آتی در روستا و پیرامون آن و پیشـنهاد اقـدامات زمـان بنـدی تهیـه طرح تفضیلی و اجرای پروژه ها ارائه خواهد شد.آخر این مرحله به مطالعه تدوین ضوابط و مقـررات مـورد نیـاز گردشگری برای بهره وری و بهبود مدیریت گردشگری، فضای کالبدی طرح و شـبکه هـای دسترسـی و آمـاده سازی راهنما و نقشه گردشگری روستا پرداخته شده است.

 

موقعیت جغرافیایی منطقه رودرونه (برابر)- کوه خامی              X=, Y=, Z=

 

مطالعات طرح راهبردی ساختاری منطقه کوه خامی- رود رونه (برابر) هدف گردشگری در استان کهگیلویه و بویراحمد

مطالعات طرح راهبردی ساختاری منطقه کوه خامی- رود رونه (برابر) هدف گردشگری  در استان کهگیلویه و بویراحمد

عکس شماره 1- مسیر ورودی منطقه رود رونه (برابر)

مطالعات طرح راهبردی ساختاری منطقه کوه خامی- رود رونه (برابر) هدف گردشگری در استان کهگیلویه و بویراحمد

مطالعات طرح راهبردی ساختاری منطقه کوه خامی- رود رونه (برابر) هدف گردشگری  در استان کهگیلویه و بویراحمد

عکس شماره  2- نمای کوه خامی از  منطقه رود رونه (برابر)

مطالعات طرح راهبردی ساختاری منطقه کوه خامی- رود رونه (برابر) هدف گردشگری در استان کهگیلویه و بویراحمد

مطالعات طرح راهبردی ساختاری منطقه کوه خامی- رود رونه (برابر) هدف گردشگری  در استان کهگیلویه و بویراحمد

عکس شماره ۳- آسیاب آبی قدیمی در منطقه رود رونه (برابر)

مطالعات طرح راهبردی ساختاری منطقه کوه خامی- رود رونه (برابر) هدف گردشگری در استان کهگیلویه و بویراحمد

مطالعات طرح راهبردی ساختاری منطقه کوه خامی- رود رونه (برابر) هدف گردشگری  در استان کهگیلویه و بویراحمد

عکس شماره ۴- نمای خانه های قدیمی که تا 30 سال پیش سکنه داشت  در منطقه رود رونه (برابر)

مطالعات طرح راهبردی ساختاری منطقه کوه خامی- رود رونه (برابر) هدف گردشگری در استان کهگیلویه و بویراحمد

مطالعات طرح راهبردی ساختاری منطقه کوه خامی- رود رونه (برابر) هدف گردشگری  در استان کهگیلویه و بویراحمد

عکس شماره ۵- نمای خانه های قدیمی که تا 30 سال پیش سکنه داشت  در منطقه رود رونه (برابر)

مطالعات طرح راهبردی ساختاری منطقه کوه خامی- رود رونه (برابر) هدف گردشگری در استان کهگیلویه و بویراحمد

مطالعات طرح راهبردی ساختاری منطقه کوه خامی- رود رونه (برابر) هدف گردشگری  در استان کهگیلویه و بویراحمد

عکس شماره ۶- آسیاب آبی قدیمی در منطقه رود رونه (برابر)

مطالعات طرح راهبردی ساختاری منطقه کوه خامی- رود رونه (برابر) هدف گردشگری در استان کهگیلویه و بویراحمد

مطالعات طرح راهبردی ساختاری منطقه کوه خامی- رود رونه (برابر) هدف گردشگری  در استان کهگیلویه و بویراحمد

عکس شماره ۷- آسیاب آبی قدیمی در منطقه رود رونه (برابر)

مطالعات طرح راهبردی ساختاری منطقه کوه خامی- رود رونه (برابر) هدف گردشگری در استان کهگیلویه و بویراحمد

مطالعات طرح راهبردی ساختاری منطقه کوه خامی- رود رونه (برابر) هدف گردشگری  در استان کهگیلویه و بویراحمد

عکس شماره  ۸- نمای خانه های قدیمی که تا 30 سال پیش سکنه داشت  در منطقه رود رونه (برابر)

عکس 11- مسیر کانال کشی آب در منطقه رود رونه (برابر)

مطالعات طرح راهبردی ساختاری منطقه کوه خامی- رود رونه (برابر) هدف گردشگری  در استان کهگیلویه و بویراحمد

عکس شماره ۹ - مسیر کانال کشی آب در منطقه رود رونه (برابر)

عکس 11- مسیر کانال کشی آب در منطقه رود رونه (برابر)

مطالعات طرح راهبردی ساختاری منطقه کوه خامی- رود رونه (برابر) هدف گردشگری  در استان کهگیلویه و بویراحمد

عکس شماره ۱۰- مسیر کانال کشی آب در منطقه رود رونه (برابر)

مطالعات طرح راهبردی ساختاری منطقه کوه خامی- رود رونه (برابر) هدف گردشگری در استان کهگیلویه و بویراحمد

مطالعات طرح راهبردی ساختاری منطقه کوه خامی- رود رونه (برابر) هدف گردشگری  در استان کهگیلویه و بویراحمد

عکس شماره ۱۱ -سرچشمه رود رونه، فصل تابستان در  منطقه رود رونه (برابر)

مطالعات طرح راهبردی ساختاری منطقه کوه خامی- رود رونه (برابر) هدف گردشگری در استان کهگیلویه و بویراحمد

مطالعات طرح راهبردی ساختاری منطقه کوه خامی- رود رونه (برابر) هدف گردشگری  در استان کهگیلویه و بویراحمد

عکس شماره ۱۲- سرچشمه رود رونه، فصل تابستان در  منطقه رود رونه (برابر)

مطالعات طرح راهبردی ساختاری منطقه کوه خامی- رود رونه (برابر) هدف گردشگری در استان کهگیلویه و بویراحمد

مطالعات طرح راهبردی ساختاری منطقه کوه خامی- رود رونه (برابر) هدف گردشگری  در استان کهگیلویه و بویراحمد

عکس شماره ۱۳- سرچشمه رود رونه، فصل تابستان در  منطقه رود رونه (برابر)

مطالعات طرح راهبردی ساختاری منطقه کوه خامی- رود رونه (برابر) هدف گردشگری در استان کهگیلویه و بویراحمد

مطالعات طرح راهبردی ساختاری منطقه کوه خامی- رود رونه (برابر) هدف گردشگری  در استان کهگیلویه و بویراحمد

عکس شماره ۱۴- سرچشمه رود رونه، فصل تابستان در  منطقه رود رونه (برابر)

 

رود رونه در ۱۰ کیلومتری غرب شهرستان باشت واقع در استان کهگیلویه و بویر احمد میباشد.

یکی از جاذبه های این رود وجود آسیاب های آبی قدیمی در مسیر آن بوده که نشاندهنده فعالیت مردمان آن دیرباز به امر کشاورزی میباشد.

براساس شواهد عینی این آسیاب ها قدمتی بیش از 100 سال را دارا میباشند.

در این مسیر 3 عدد از این آسیاب ها به وضوح دیده می شوند اما در حال حاضر استفاده خاص نداشته ولی روستاییان همچنان از مسیر آبی آن استفاده مینمایند ، همچنین صحنه ای زیبا و جذاب را برای روستاییان بوجود آورده است.

با توجه به بررسی های صورت گرفته، این آسیاب ها از نظر فنی غالباً سالم بوده و با آب انداختن در آن ها میتوان نظر گردشگران بیشتری را به این منطقه توریستی جلب نمود.  

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۱۴ ارسال
395027