تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۸/۱۲ ۲۰:۳۵ |
کد خبر: ۳۹۴۹۶۷

فاطمه دانشور:

باید از فراوانی زنان کارتن خواب به عنوان مشکلی فراتر از پدیده کارتن خوابی نام ببریم.

کارتن خوابی طی سال های اخیر متأسفانه به یکی از پدید های رایج در تهران و برخی از کلانشهرهای دیگر کشور تبدیل شده است. عدم رسیدگی به این پدیده یا اصرار بر روش های غیرکارشناسی و سلیقه ای در این مدت به عمق و گستره مشکل افزوده و آن را اکنون به یکی از معضلات پیچیده تبدیل کرده است.

فاطمه دانشور/ به گزارش پایگاه خبری شباویز، یکی از اشتباهات رایج در تمام این سال ها اصرار نسنجیده و بعضا سیاسی برخی مسئولان در کتمان و پنهان کردم این معضل بود. این استتار یه ظاهر مصلت اندیشانه باعث شد دامنه روزافزون پدیده کارتن خوابی گسترده تر و یافتن راه حل ها هم دشوارتر شود.

گزارش های موجود نشان می دهد در سال 87 تعداد زنان کارتن‌خواب بسیار اندک بوده امارفته رفته تعدادآنها افزایش یافت تا جایی که اکنون باید از فراوانی زنان کارتن خواب به عنوان مشکلی فراتر از پدیده کارتن خوابی نام ببریم.

مشکل اینجا است که در کنار کمبود شدید امکانات با ضعف قانون هم مواجه هستیم.اگرقانون تکلیف مشخصی نداشته باشدسرنوشت کودکان متولدشده از این زنان که عمدتا در سن بارداری قراردارند، بسیارپیچیده می شود به گونه‌ای که سازمان بهزیستی نمی‌تواند نسبت به پذیرش آنان اقدام کند.

متأسفانه در حال حاضر آمار دقیقی از ولادت نوزدان معتاد درتهران وجودندارد و تنها آمار موجود، آمار مراجعات زایمان زنان کارتن‌خواب به بیمارستان‌هااست که این امارها هم خبر از افزایش این ولادت ها می دهند تا جایی که به‌طورمیانگین 2 تولددرهرروزگزارشمی‌شود.

واقعیت این است که با وجود مشهود شدن مشکلات کارتن خوابی هنوز هم با برخوردهای سلیقه ای روبرو هستیم به گونه ای که گاهی از طرح هایی مانند طرح عقیم سازی زنان کارتن خواب صحبت می شود. این در حالی است که قوانین ما در این زمینه نقاط ضعف بسیاری دارند که با برطرف کردن آن ها می توان دامنه مشکل را کم کرد یا حداقل آن را مدیریت کنیم.

به عنوان مثال قوانین ما اکنون در ممنوعیت ازدواج کودکان کاملا ساکت هستند. قانون مطلقا ازدواج کودکان را ممنوع نکرده و ازدواج آنها را منوط به اذن پدر دانسته و حتی برای دفاتری که اقدام به ثبت این ازدواج‌ها می‌کنند نیز مجازاتی درنظرنگرفته است.

قانون درموردکودکان رسوبی در بهزیستی نیز ناقص است. بررسی ها نشان می دهد برخی کودکان مانده دربهزیستی که پس از سن 18 سالگی نتوانستند در این سازمان بمانند به کارتن‌خوابی روی آورده و سرازخیابان درآوردندکه این نشان می‌دهد نظام حمایتی از این کودکان نیز دارای مشکلاتی است.

 

منبع: http://www.fatemehdaneshvar.com

 

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۱ ارسال
394967