تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۸/۶ ۰۸:۱۰ |
کد خبر: ۳۹۴۶۷۷

سرمقاله روزنامه تعادل/ آمارها؛ آينه تمام‌نماي واقعيات هستند

« آمارها؛ آينه تمام‌نماي واقعيات هستند » عنوان يادداشت روز روزنامه تعادل نوشته ابراهيم نکو(عضو کميسيون اقتصادي مجلس نهم) است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد

« آمارها؛ آينه تمام‌نماي واقعيات هستند » عنوان يادداشت روز روزنامه تعادل نوشته ابراهيم نکو(عضو کميسيون اقتصادي مجلس نهم) است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

صحبت‌هاي معاون اول رييس‌جمهور در مراسم بزرگداشت روز آمار، يک‌بار ديگر اهميت مقوله پردازش اطلاعاتي و آناليز را در ويترين خبري جامعه قرار داد تا توجه مردم و رسانه‌ها نسبت به يکي از مهم‌ترين موضوعات اقتصادي و اجتماعي جلب شود. به نظرم «علم آمار» در بنيادين‌ترين شکل آن، مي‌تواند به عنوان آينه تمام نماي هر نوع تحرک اقتصادي، سياسي، اجتماعي و... محسوب شود. به اين معنا که چنانچه درست و صادقانه با پديده‌يي به عنوان آمار و آناليز برخورد شود، نتايج حاصله از آن را مي‌توان در راستاي توسعه پايدار جامعه به کار گرفت. واقعيت آن است که طي سال‌هاي 84تا92 نحوه مواجهه دولت وقت با علم آمار و پردازش اطلاعاتي به صورتي بود که اطمينان مردم و کارشناسان نسبت به اعداد و ارقامي که از طريق نهادهاي مسوول ارائه مي‌شد به پايين‌ترين سطح خود رسيد. حتما مردم در خاطرشان مانده است که آمارهايي که در زمان دولت گذشته ارائه مي‌شد، فرسنگ‌ها فاصله با واقعيات اقتصادي و معيشتي موجود در جامعه داشت. بعد از روي کار آمدن دولت يازدهم و تلاش دولت براي ارائه آمارهاي واقعي و مستند، تلاش چشمگيري صورت گرفته تا آمارها بر اساس واقعيات موجود در جامعه ارائه شوند و اعداد ارقامي که ارائه مي‌شود در راستاي تصوير واقعي موجود در جامعه باشد. نکته‌يي که در اين ميان نبايد به دست فراموشي سپرده شود؛ درک درست مردم و رسانه‌ها از اين اعداد و ارقام است.
به عبارت روشن‌تر بايد رفتار مناسبي در مواجهه با آمارها وجود داشته باشد. حتي اگر اين اعداد و ارقام در کوتاه‌مدت از نظر برخي افراد نااميد‌کننده و تلخ جلوه کند، اما مسلما در درازمدت اين نگاه واقع‌گرايانه نسبت به مقوله آمار کشور را به سمت توسعه پايدار هدايت خواهد کرد. بدون شک در برخي موارد آمارهاي واقعي و مستند طعم تلخ و گزنده‌يي را خواهند داشت، اما بايد از اين مرحله عبور کرد تا بتوان از اين آمارها به نفع پيشرفت کشور استفاده کرد.
موضوع مهم ديگري که بايد مورد توجه دولتمردان قرار بگيرد، آمارهاي بعضا متفاوتي است که از سوي نهادهاي مسوول دولتي ارائه مي‌شود. ردپاي اين آمارهاي دو يا چندگانه را مي‌توان در برخي آمارهاي بانک مرکزي و مرکز آمار ايران مشاهده کرد که در برخي موارد تفاوت‌هاي چشمگيري با هم دارند. مثلا بانک مرکزي اعداد و ارقام را در باره يک موضوع خاص اقتصادي اعلام مي‌کند که بلافاصله پس از آن اعداد و ارقام ديگري توسط مرکز آمار ايران از همان موضوع مشخص ارائه مي‌شود. آسيب اين ‌آمارهاي متفاوت در بخش اقتصادي تحليلگران و کارشناسان را با سردرگمي مواجه مي‌کند و امکان پيش‌بيني صحيح را از آنان سلب مي‌کند.

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۸ ارسال
394677