تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۸/۵ ۱۲:۱۶ |
کد خبر: ۳۹۴۵۷۴

دکتر بشیر حاجی بیگی مديركل دفتر مدیر عامل و روابط عمومی سازمان انتقال خون کشور

ایران در اجرای شاخص های انتقال خون در دنیا پیش رو است

دکتر بشیر حاجی بیگی در گفتگوی اختصاصی با پایگاه خبری شباویز تشریح کرد:سازمان انتقال خون ایران یکی از سازمانهای زیر مجموعه وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی می باشد که هم اکنون ۴۱ سال از عمر این سازمان در ایران می گذرد. این سازمان به طور میانگین حدود دو میلیون و پانصد هزار نفر مراجعه کننده در سال دارد

جناب آقای دکتر حاجی بیگی  با تشکر از وقتی که در اختیار پایگاه خبری شباویز قرار دادید برای شروع در باره فعالیت سازمان انتقال خون توضیحاتی را بفرمایید:

سازمان انتقال خون ایران یکی از سازمانهای زیر مجموعه وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی می باشد میباشد که هم اکنون 41 سال از عمر این سازمان در ایران می گذرد. این سازمان به طور میانگین حدود دو میلیون و پانصد هزار نفر مراجعه کننده در سال دارد که از این میزان قریب به دو میلیون و 100 هزار نفر موفق به اهداء خون می شوند.

 

لطفا در خصوص جایگاه سازمان انتقال خون در ایران و جهان   توضیحاتی را برای خوانندگان ما بفرمایید.

سازمان انتقال خون پس از طی سالها ی فعلیت خود هر ساله روند رو به رشدی را داشته است ولی اوج دوران شکوفایی این سازمان مربوط به دوران جنگ تحمیلی می باشد که به دلیل نیاز فزاینده بیمارستانها به خون ،مردم با عزم ملی و اتحاد و یکپارچگی خون خود را جهت اهداء به مجروحان جنگی اهدا می نمودند که البته این روند از آن زمان سال به سال بهتر و بالنده تر بوده است.جمهوری اسلامی ایران هم اکنون جزء کشر های پیشرو در زمینه اهداء خون در منطقه و جهان است و پس از طی سالها فرهنگ سازی یک دهه است که اهداء خون به صورت 100درصد داوطلبانه و آگاهانه صورت می پذیرد. هم اکنون حدود 60 کشور در دنیا هستند که به اهداء داوطلبانه خون دست نیافته اند و سازمان بهداشت جهانی تا سال 2020 به این کشور ها محلت داده تا خود را به این سطح برسانند و جمهوری اسلامی ایران را یکی از الگوهای موفق این طرح عنوان نموده است.انتقال خون ایران از سه سال پیش به طور رسمی به عنوان همکار سازمان بهداشت جهانی شناخته شده است که این به نوبه خود افتخار بزرگی برای کشورمان محسوب می شود همچنین ایران عضو کمیته خون های نادر دنیا می باشد که این بدین خاطر است که کشورمان سالهاست که در این زمینه فعالیت داشته و در دنیا جزء کشور های پیشرو به شمار میرود. سازمان انتقال خون ایران در منطقه مدیترانه شرقی از نظر شاخص های جهانی انتقال خون مقام اول را دارامی باشد و در آسیا جزئ 5 کشور برتر در ارتقاع این شاخص ها به شمار می رود.

همچنین کشورهایی نظیر عراق و سودان و تاجیکستان با معرفی سازمان بهداشت جهانی جهت آموزش به ایران مراجعه می کنند که این خود نشان دهنده توانمندی کشورمان در انتقال خون می باشد.

جناب آقای دکتر حاجی بیگی ، فرآیند انتقال خون شامل چه مراحلی میباشد؟

فرآیند انتقال خون در تمام کشورهای دنیا برابر است و هیچ گونه تفاوتی ندارد زیرا برای این کار(خون گیری و مراحل غربالگری تا تحویل به بیمار) دارای یک استاندارد واحد است به طور مثال اگر شما در ایران خون خود را اهدا نمایید و سپس به آلمان مسافرت کنید و در آنجا خونگیری از شما انجام پذیرد متوجه خواهید شد که کاملا مشابه یکدیگر اند.

در این فرآیند ابتدا فرد داوطلب با مراجعه به مرکز خونگیری فرمی را پر می نماید که حاوی مشخصات فردی و یک پرسش است که آیا مایل هستید خون شما به بیمار نیازمند اهدا شود؟ در صورتی که جواب مثبت باشد پس از طی مرحله خونگیری که شامل معاینه فرد داوطلب توسط پزشک و سپس خونگیری به میزان 450 سی سی می باشد ،خون درون یک کیسه پلاستیکی ریخته میشود که سه کیسه دیگر بدان متصل است ، سپس خون به ازمایشگاه رفته و دومرحله آزمایش برروی آن انجام می شود و بعد از آنکه از سلامت خون اطمینان حاصل شد طی فرآیندی این خون به سه قسمت تقسیم شده و درون سه کیسه پلاستیکی متصل به نمونه اصلی انتقال می یابد که هرکدام حاوی یک محصول است. کیسه اول حاوی گلبول قرمز فشرده جهت استفاده برای بیماران تصادفی، پیوند اعضاء، عمل قلب باز ، کم خونی و تالاسمی  می باشد. کیسه دوم نیزحاوی پلاکت می باشد که این ماده حیاتی نیز جهت استفاده بیماران سرطانی و بیمارانی که دچار خونریزی ارثی می باشند استفاده می گردد، ماده سوم پلاسما می باشد که بیشتر ین مورد استفاده آن برای بیماران سوختگی است و ماده چهارم کرایو است که جهت استفاده بیماران هموفیلی به کار برده می شود.

در این بین اگر خونی آلوده به بیماری از قبیل هپاتیت و ایدز باشد نمونه مورد نظر کنار گذاشته می شود و فرد بیمار براساس مشخصات و تلفن تماسی که در فرم اهداء خون درج می شود توسط سازمان فرا خوانده می شود و او را در جریان این موضوع قرار می دهند.

سازمان انتقال خون امسال طرحی را به نام نظر خون در کشور مطرح نموده است ، هدف از اجرای این طرح چیست و چه تمهیداتی برای آن اندیشیده شده است؟

با توجه به اینکه مردم ایران در مناسبت های مذهبی که ریشه در اعتقادات و باور های مردم دارد اقدام به تهیه و توضیع نذری در بین آهاد جامعه می نمایند و همچنین با آگاهی از این مو ضوع که در ایام محرم و به ویژه روز عاشورا و نیز شبهای قدر مراجعه مردم جهت  اهداءخون 5 برابر دیگر رزها می باشد، لذا مارا برآن داشت تا اقدام به اجرای این طرح نذر خون نماییم که با شعار تصمیم آگاهانه، اهداءمسولانه از روز عاشورا شروع می شود و تا اربعین سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) ادامه خواهد یافت . هدف از اجرای این طرح افزایش دامنه اهداء خون در جامعه و نیز فرهنگ سازی مناسب در این خصوص است و از طرفی حجم مراجعات به واحدهای خونگیری را کاهش داده و مستمر می نماید.

آقای دکتر در طول سال چه میزان خون و به چه تعداد بیمارستان در سطح کشور داده می شود؟

ما در سراسر کشور حدود 920 واحد بیمارستان و درمانگاه داریم که از این میان 170 بیمارستان در تهران می باشد که این بیمارستانها در طول سال سه میلیون و پانصد هزار واحد خونی از سازمان انتقال خون دریافت می نمایند که در نوع خود کم نظیر است.

با توجه به اینکه بیشترین میزان مصرف خون و مشتقات آن مربوط به تهران می باشد چه برنامه ای برای افزایش اهداء خون در این کلانشهر دارید؟

در خصوص افزایش کمی و کیفی مراکز اهدا خون در تهران ، این سازمان در حال برنامه ریزی و ایجاد 5 مرکز بزرگ و پیشرفته با تمام امکانات جهت انجام عملیات خونگیری از داوطلبان عزیز می باشد که به نوبه خودتحولی در زمینه اهداء خون در تهران ایجاد می نماید.

 

آیا برنامه ای جهت استفاده از توانایی های سازمانهای مردم نهاد در امر اهداء خون  دارید؟

بله، هم اکنون کمپین هایی به صورت کاملا خود جوش تشکیل شده است که در این امر با ما همکاری می نمایند ولی  با این وجود هنوز ظرفیت بسیر زیادی در این بخش وجود دارد و بنده از همه خیرین و سازمانهای مردم نهاد تقاضا دارم تا در این امر به یاری ما بیاییند تا شاهد افزایش روز افزون این عمل انسانی و خداپسندانه در کشورمان باشیم.

 

چه برنامه هایی برای آینده در پیش رو دارید؟

با توجه به اینکه هم اکنون در ایران 52 درصد از اهداء کنندگان خون به صوت مستمر اقدام به اهداء می نمایند لذا یکی از مهم ترین اهداف و برنامه های این سازمان افزایش بیش از پیش این شاخص مهم و حساس در جامعه می باشد. هم اکنون استان سمنان در ارتقاع این شاخص در کشور مقام اول را دارا می باشد که 67 در صد از مراجعین به صورت مستمر خون دهی می نمایند.

داوطلب مستمر به شخصی گفته می شود که حد اقل در سال 2 بار خون خود را اهداء می نماید.

 

در پایان کلماتی را عنوان می نمایم و از شما می خواهم اولین جمله ای که در خصوص کلمه مورد نظر به ذهنتان می رسد را بیان بفرمایید.

خون:  حیات

اهداء کننده : عاشق هم نوع

امام حسین (ع): ارادت

سازمان انتقال خون: ایثار

ایران: روح فداکاری

خبرنگار : دیدگاه برتر

دکتر بشیر حاجی بیگی: مخلص اهدا کنندگان خون

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۴ + ۱۲ ارسال
394574
نظرات
۱۵:۵۰
 ساعت -
سه شنبه ۵ آیان ۱۳۹۴
احمدرضا
0
0
پاسخ به این نظر
احمدرضا  
۱۵:۵۰
 ساعت - 
سه شنبه ۵ آیان ۱۳۹۴
درود
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید :
= ۵ + ۸ ارسال
  • درود
۱۵:۵۰
 ساعت -
سه شنبه ۵ آیان ۱۳۹۴
احمدرضا
0
0
پاسخ به این نظر
احمدرضا  
۱۵:۵۰
 ساعت - 
سه شنبه ۵ آیان ۱۳۹۴
درود
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید :
= ۵ + ۸ ارسال
  • درود