تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۶/۴ ۲۱:۰۰ |
کد خبر: ۳۹۴۰۹۹

دانلود رایگان/گزارش کارآموزی در شرکت فنی حفاظتی

احتمال آتش سوزي در هر محلي ذهنيت افراد را به مخاطره مي اندازد لذا وجود سيستمي جهت اعلام خطر آتش سوزي باعث تسريع در امر اطفاءحريق مي گردد اين سيستم از طرف سازمان آتش نشاني براي ساختمانهاي با تعداد واحد بالا اجباري گرديده وصاحبان اين ساختمانها موظف به اجراي چنين سيستمي مي باشند.قابل ذكر است .

پایگاه خبری شاویز/دانلود رایگان/گزارش کارآموزی در شرکت فنی حفاظتی‎

تهیه کننده: فائزه غفاری

مقدمه :

احتمال آتش سوزي در هر محلي ذهنيت افراد را به مخاطره مي اندازد لذا وجود سيستمي جهت اعلام خطر آتش سوزي باعث تسريع در امر اطفاءحريق مي گردد اين سيستم از طرف سازمان آتش نشاني براي ساختمانهاي با تعداد واحد بالا اجباري گرديده وصاحبان اين ساختمانها موظف به اجراي چنين سيستمي مي باشند.قابل ذكر است .
طراحي يك سيستم اعلام حريق كاملا تخصصي است و در نظر گرفتن موارد خاصي در طراحي اين دستگاهها از اهميت ويژه اي برخوردار است . توصيه مي شود براي اجراي سيستم اعلام حريق بدليل ويژگيهاي اين سيستم و ايجاد مسئوليت در قبال اجراي پروژه ، آنرا توسط افراد آگاه در اين زمينه و نيز با تجهيزات استاندارد و قابل اعتماد انجام دهيد .
سیستم های اعلام حریق در یک ساختمان طراحی می گردد تا قبل از این که حریق مشکل ساز و غیرقابل کنترل شود؛ اعلام واخطارداده و سیستم های بعدی را فعال سازد .در صورتیکه حریق در لحظات اولیه کشف گردد اطفاء آن بسیار آسان می باشد.و خسارت ناشی از آن بسیار کم خواهد بود.

با سپاس فراوان از استاد گرامی سرکار خانم آدمی و سرپرست کارآموزی آقای حسین مزروعی که یاری رسان من بودند.

فصل اول

معرفی مکان کارآموزی

1-1 کاروزی چیست؟
اصل کلمه کارورزی به واژه کارورز بر می گردد و به فردی گفته می شود که در حین تحصیل در آموزش عالی و یا بلافاصله بعد از پایان دوران تحصیل وتنها با هدف کسب تجربه ومهارت کاری و عملی درموسسه ای مشغول بکار می شود.دوره کارورزی امکان وفرصتی برای آشنایی دانشجویان با محیط کار محسوب می شود که نه تنها باعث افزایش قابلیت های آنان برای اشتغال در آینده می شود بلکه به کارورزان قدرت انتخاب بیشتری در انجام وظایف ارایه شده می دهد تا بتوانند بهتر به علاقمندی ها وگرایشهای خود در زمینه های مختلف پی برده ونقاط ضعف و قوت کار خود را ارزیابی کنند.
محل کارورزی یا کارآموزی برای کارورز یا داوطلب ،محلی است که مدیریت آن از دانش فنی و به روز برخوردار بوده وبه مهارت یا مهارت های لازم مسلط باشد. در این مکان امکانات آموزشی (تئوریک)و عملی در حد نصاب آموزشی بالاتر است تا مانعی برای یادگیری ایجاد نگردد.
کارورزی ابزاری برای تبدیل تئوری به عمل و همچنین تلاشی برای ایجاد پیوند هایی بین محیط عملی ومراکز آموزشی است.کارورزی ممکن است به کارورزمهارتهایی را بیاموزد که ممکن است دارایی آنها نباشد. این روش به کارورزان فرصت می دهد تا میزان علاقه خود را قبل از آنکه برای چند سال متعهد به انجام آن شوند،بسنجند و یا اینکه بدانند برای وارد شدن به یک زمینه شغلی به چه مهارتها با ملزومات آموزشی نیاز دارند.
کارورزی یا کارآموزی یکی از ابزارهای مهم تربیت نیروی انسانی در حوزه تحصیلات عالی است. دانشگاه علاوه بر آموزش باید در پژوهش و خدمت رسانی به صنایع نقش مهمی را ایفا کند. متأسفانه وضعیت دانشگاهه درایران به گونه ای است که بیشتر به انتقال دانش های تئوری می پردازد،بدون اینکه زمینه جذب دانش انتقال یافته فراهم شده باشد. کارورزی می توانند ابزار بسیار مهمی در راستای ایجاد چنین زمینه ای باشد اما به دلایل مختلفی به تدریج در فرهنگ دانشگاههای ایران رو به اضمحلال است.

1-2 هدف از کارآموزی
کارآموزی یکی از واحدهای خوب است زیرا دانشجو به اجبار باید در یک شرکت به مدت معین کار کند و این خود باعث آموختن نظم و نحوه کار آن شرکت و به خصوص نحوه ارتباط و همکاری شرکت ها در جامعه می شود. شرکت ها و سازمان ها، همه فعالیت های خود را با نظم و با ضابطه ها و قوانین و تحت نظارت مسئولین خود انجام می دهند و این یکی از مهم ترین چیزهایی است که یک دانشجو که در حال ورود به بازار کار است، باید بداند و دوره کارآموزی  فرصت خوبی است.
1-3معرفی مکان کارآموزی
دفتر فنی حفاظتی هدایت در سال 1376 تاسیس و با بهره گیری از متخصصین با تجربه شروع به کار نمود. این شرکت با شرکتی به نام تکلاد ادغام و در حال حاضر در زمینه سیستم های اعلام حریق زیر مجموعه این شرکت می باشد. برند اصلی مورد استفاده شرکت در سیستم های اعلام حریق جنت Gent
می باشد ولی با شرکتهای زتا Zetta و زیمنس نیز همکار دارد.
این شرکت پروژه های زیاد در زمینه نصب سیستم اعلام حریق انجام داده است که مهمترین آنها به شرح زیر می باشد:
⦁    مجموعه بانک های سپه شیراز
⦁    ساختمان خورشید اصفهان
⦁    مجموعه بانک های سپه ساری
⦁    مترو شیراز
⦁    کارخانه بازیافت باتری پارسیان پارت پاسارگاد

1-4ارزیابی بخش های مرتبط با رشته علمی کارآموز
1-4-1 موقعيت رشته کارآموز در واحد صنعتي

اين شرکت مرتبط با رشته ي کامپیوتر و برق است و بيشتر به کارهاي فنی حفاظتی و نصب و راه اندازي  دستگاه های حفاظتی مي پردازد. با اينکه رشته ي من در شاخه ي نرم افزار است،ولي به انجام امور برق پرداختم و فرصت کسب اطلاعات بيشتر در مورد بيشتر زير شاخه برق به من داده شد.
1-4-2 بررسي شرح وظايف رشته کارآموزدر واحد صنعتي
⦁    اسمبل كردن سيستم
⦁    کسب اطلاعات اندک در رابطه با شبکه
⦁    نصب وينوز و راه اندازي adsl
⦁    نصب نرم افزارهاي كاربردي
⦁    برخي از كارهاي مربوط به نصب سیستم اعمال حریق
1-4-3  امور جاري در دست اقدام
ابتدا اطلاعاتي راجب به چگونگي نصب انواع ویندوز که در اینجا ویندوز سون را تشریح می کنیم وسپس آموزش طراحی سایت با FROMPAGE را تشریح و سپس با سیستم های حریق  آشنا می نماییم.
1-4-4  برنامه هاي آينده
در ادامه قصد داريم با نرم افزارهاي مربوط به سخت افزار يک کامپيوتر مانند نرم افزار پارتيشن بندي و موارد سخت افزاري ديگر كار كنيم .
1-4-5 تكنيك هايي كه توسط رشته مورد نظر در واحد صنعتي به كار مي رود
در اصل تمام كارهايي كه در شركت فنی حفاظتی هدایت انجام مي شود با كامپيوتر است مانند شبكه.نصب برنامه هاي كاربردي.انتقال تصوير و...كه از طريق كامپيوتر و اينترنت انجام مي شود. و مي توانست مكان فوق العاده اي براي يك دانشجو كم تجربه باشد.

فصل دوم
آزمون آموخته ها و نتایج

2-1 نصب یک کارت شبکه ی مجازی
برای نصب یک کارت شبکه ی مجازی ابتدا به Control Panel رفته و بر روی گزینه ی Add Hardware کلیک کنید. بعد از زدن دکمه ی Next ، کمی صبر کنید تا کامپیوتر به جست و جوی خودش برای یافتن سخت افزار جدید پایان دهد. بعد از ناکامی در پیدا کردن سخت افزار جدید، از شما سوال می کند آیا واقعن سخت افزار را نصب کرده اید و شما باید به دروغ گزینه ی اول یعنی Yes, I have already connected the hardware را بزنید و سپس ادامه.
در صفحه ی بعد کامپیوتر از شما می خواهد از لیست ظاهر شده سخت افزار مناسب را انتخاب کنید که شما باز هم چنین کاری نمی کنید. میایید در انتهای لیست و گزینه ی Add new hardware device را انتخاب می کنید و Next را میزنید. در صفحه ی بعد گزینه ی دوم یعنی انتخاب سخت افزار به صورت دستی را انتخاب کرده و سپس به صفحه ی بعد میروید. در صفحه ی بعد از بین سخت افزار های رایج، گرینه ی مورد نظر این پست، یعنی Network Adapters را انتخاب کرده و Next را میزنید و کمی صبر می کنید.
در صفحه جدید از قسمت Manufacturer گزینه ی Microsoft و از قسمت Network Adapter گزنیه ی Microsoft loopback adapter را انتخاب می کنید و دو بار پی در پی بر روی گزینه ی Next کلیک می کنید. کمی صبر کنید و در پایاین بر روی Finish کلیک کنید!
حالا می توانید به قسمت Network connection بروید .
2-2 آموزش شبکه کردن دو کامپيوتر
شبکه هاي کامپيوتري از لحاظ منطقي به دو دسته تقسيم مي شوند:
1.( WorkGroup) يا Peer-To-Peer
Domain (Server Based) .2

 2-2-1 WorkGroup
ساده ترين نوع دسته بندي منطقي مي‌باشد که کامپيوتر ها را در يک گروه کاري قرار مي دهد تا بتوانند از منابع يکديگر استفاده کنند. به اين دليل به اين شبکه ها Peer-To-Peer گفته مي شود که هر کامپيوتر هم مي تواند نقشServer داشته باشد و هم نقش Client.    
 به طور پيش فرض شبکه ها در ويندوز به صورتWork Group هستند. براي مشاهده اين قسمت ابتدا بر روي My Computer راست کليک کرده و گزينه ي Propertis را انتخاب کنيد. سپس تب دوم يعني Computer Name را انتخاب کنيد. در اين قسمت مي توانيد با کليک بر روي گزينه يChange تنظيمات را مشاهده کنيد. در فيلد آخر کهWork Group است، مي توانيد يک نام ديگر براي گروهتان در نظر بگيريد و بدين صورت کامپيوتر هاي موجود در شبکه را دسته بندي کنيد. مثلن 5 کامپيوتر در گروه IT و 5 کامپيوتر در گروه Computer. اين نکته بسيار مهم است که قرار گرفتن کامپيوتر ها در دسته هاي گوناگون، باعث مسدود شدن دسترسي به منابع آنها نمي شود. در واقع 2 کامپيوتر مي توانند عضو دو گروه کاري متفاوت باشند اما در عين حال منابع يکديگر را ببينند و در صورت لزوم ويرايش کنند. تنها فايده ي اين دسته بندي هاي در هنگام جست و جو است. به همين دليل اين نوع شبکه ها، جز شبکه هايي با امنيت پايين(Low Security) هستند.    
حال سوالي که مطرح مي شود اين است که آيا هر کامپيوتري با وصل کردن کابل شبکه مي تواند وارد اين چرخه شود و از منابع بقيه کامپيوتر ها استفاده کند؟    
 جواب منفيست. درسته گفتيم اين شبکه ها Low Security هستند اما نه انقدر. هر کامپيوتر بخشي به نامLSD(Local Security Database) دارد که اطلاعات مربوط به کاربران را در خود ثبت مي کند. LSDهر کامپيوتر نيز متعلق به خود آن کامپيوتر است. اين قسمت از طريق راست کليک کردن بر روي My Computer و انتخاب Manage و سپس local users and groups قابل دسترسي است. در شبکه هاي Work Group براي اتصال به کامپيوتر ديگر، بايد يک User و Pass وارد کرد که اين دو، همان نام کاربري و پسورد شما در ويندوز هستند. بعد از وارد کردن اين اطلاعات، کامپيوتر ميزبان در LSD خود به دنبال اين اطلاعات مي گردد و اگر User و Pass شما در LSD آن موجود بود، به شما اجازه ي دسترسي مي دهد. نکته اي که اينجا وجود دارد اين است که اگر شما در کامپيوتر خود داراي حساب Admin هستيد اما در کامپيوتر ديگر به عنوان يک کاربر معمولي تعريف شده ايد، در هنگام اتصال به آن کامپيوتر شما تنها اجازه ي دسترسي در حد يک کاربر معمولي را داريد. بنابراين در شبکه هاي Work Group چيزي که اهميت دارد کامپيوتر ميزبان است و نه کامپيوتر ميهمان.
2-2-2 ويژگي  ها
 به نظر ميرسد تنها ويژگي اين نوع شبکه ها نصب و راه اندازي فوق آسان و همچنين هزينه ي کم باشد.
2-2-3 معايب
1. Low Security: در قسمت قبل چرايي پايين بودن امنيت اين شبکه ها را باهم بررسي کرديم.
2. Limit 10 x: تعداد کاربران در اين نوع شبکه ها محدود است و بهترين حالت آن تا 10 کاربر است. براي توضيح علت اين موضوع بايد کمي از بحث خارج شويم:    
 ما در شبکه ها 3 نوع ارسال Packet داريم:    
Uni Cast: اگر آدرس مقصد Packet، يکي باشد، نوع ارسال Uni Cast است.
Multi Cast:اگر آدرس مقصد Packet، چند تا باشد، نوع ارسال Multi Cast است.
 Broad Cast:اگر آدرس مقصد Packet، يک دسته باشد، نوع ارسال Broad Cast است.
اين نکته را هم داشته باشيد که در شبکه ها، هيچ گاه در حالت عادي نمي توان از طريق نام يک کامپيوتر به آن کامپيوتر ها دسترسي پيدا کرد.    
قضيه خيلي ساده شد. چون در شبکه هاي Work Group هيچ سرويسي براي تبديل IP به اسم وجود ندارد، بنابراين براي اتصال به يک کامپيوتر، يک Packet به صورت Broad Cast به همه ي کامپيوتر ها ارسال مي شود تا کامپيوتر مورد نظر شناسايي شود. به همين دليل است که با افزايش تعداد کاربران، سرعت اين نوع شبکه به شدت افت مي کند.    
3. No Centraliz Manage: در اين نوع شبکه ها، هيچ گونه مديريت مرکزي وجود ندارد. به عنوان مثال در صورت اصافه شدن يک کاربر جديد، بايد User و Pass آن را، در LSD همه ي کامپيوتر ها به صورت دستي وارد کرد و اين يعني فاجعه!    
2-2-4راه اندازي يک work group
تجهيزات مورد نياز
قبل از هر چيز بايد کامپيوترها در يک بستر ارتباطي مناسب و با رعايت استانداردهاي مربوطه با هم ارتباط برقرار نمايند . به نحوه همبندي کامپيوترها توپولوژي گويند .
در اينجا فرض مي کنيم شبکه محلي ما داراي 10 کامپيوتر است .
در اين صورت تجهيزات زير مورد نياز است :
- تعداد 10 کامپوتر که مي تواند يکي از سيستم عامل هاي Windows 2003 ، Windows 98 ، Windows 2000 ، Windows XP روي آن نصب شده باشد .
- 20 عدد کانکتور يا سر سيم RJ-45
 به ازاي هر کامپيوتر 2 عدد سر سيم لازم است
- پريز ديواري (Keystone) به تعداد کامپيترهاي موجود

 نکته: در صورتيکه از پريز ديواري استفاده شود ، تعداد سرسيم (کانکتور RJ-45) بايد سه برابر تعداد کامپيوترها باشد .
 يک دستگاه با سرعت 100Mb/s ، هاب و سوئيچ هاي موجود در بازار 5 ، 8 ، 16 و 32 پورت مي باشند .
براي مثال ، ما نياز به يک هاب يا سوئيچ 16 پورت داريم .‌
- يک دستگاه Crimping Tools يا آچار شبکه
- کابل UTP از نوع CAT5e به مقدار مورد نياز 
ارتباط بين هر کامپيوتر و هاب از طريق کابل برقرار مي شود . مقدار کابل مورد نياز برابر است با مجموع فاصله هر کامپيوتر با هاب
- کارت شبکه PCI به تعداد کامپيوترهاي موجود
2-3 نصب درايور کارت شبکه
اولين قدم ، نصب کارت شبکه کامپيوترها مي باشد . ابتدا سيستم ها را باز کرده ، سپس کارت شبکه را داخل اسلات هاي PCI جا بزنيد . پس از نصب ، سيستم را روشن و درايور کارت شبکه را نصب نمائيد . بعضي از مادربوردها داراي کارت شبکه Onboard مي باشد و نصب درايور آنها توسط سي دي مادربورد انجام مي گيرد .    
2-4 ساخت کابل هاي رابط و برقراري اتصالات فيزيکي
براي ساخت کابل هاي ارتباطي به چندين عدد سوکت يا کانکتور RJ45 و چندين متر کابل نياز است . ارتباط ميان کامپيوترها با دستگاه هاب از دو طريق مي تواند صورت گيرد:    
2-4-1 اتصال مستقيم هاب به کامپيوتر
در اين روش که راحت ترين روش مي باشد ، هاب به صورت مستقيم توسط کابل به کامپيوتر متصل
مي شود . نام اين نوع کابل ها ، کابل مستقيم است . در کابل مستقيم سيم هاي وارد شده به دو سوکت RJ45 که در دو طرف کابل زده مي شود از يک يا چند استاندارد پيروي مي کند که ما استاندارد 568B را انتخاب کرده ايم . توجه داشته باشيد که ترتيب رشته ها براي حالتي که زبانه سوکت به سمت پايين و محل ورود رشته سيم ها از روبرو قرار دارد مي باشد . سوکت را نگهداريد و به ترتيب کابل شماره 1 (يعني سيم سفيد نارنجي) به پايه سمت چپ ، کابل شماره 2 يعني نارنجي به پايه شماره 2 و ... وارد مي شود . دقت نماييد تا رشته ها تا انتها به داخل سوکت فرو رفته باشند سپس بوسيله آچار مخصوص همين کار ، آن را پرس نماييد .
 
در اين مثال فرض بر اين است که کابل CAT5e که دو سر آن سوکت RJ45 خورده است ، دستگاه کامپيوتر را مستقيم به هاب متصل مي‌کند.
 
 در صورتيکه مي خواهيد شبکه تان با کم ترين هزينه برپا گردد و مطمئن هستيد محل کامپيوترها را زياد تغيير نمي دهيد اين روش راحت ترين و مقرون به صرفه است .
2-4-2 اتصال هاب به پريز و پريز به کامپيوتر
در اين روش مسير هاب  به کامپيوتر به دو قطعه تقسيم شده است .
الف ) هاب به Keystone :
قسمت داخلي پريز که کابل به آن وصل مي شود کيستون نام دارد
به يک سر کابل ، کانکتور RJ45 با همان سيم بندي استاندارد 568B (مانند روش قبل) پرس و به هاب متصل مي کنيم و سر ديگر به کيستون که توسط يک پريز روي ديوار قرار مي گيرد متصل مي شود . طريقه اتصال کابل به کيستون نيز طبق استاندارد 568B (که روي کيستون نيز چاپ شده است) ، صورت مي گيرد

ب ) اتصال کامپيوتر به کيستون :
براي اين کار کافي است يک کابل مستقيم (مانند روش اول) اما کوتاه و به اندازه بين کامپيوتر و پريز ديواري ساخته شود . يک طرف آن به کارت شبکه و طرف ديگر به پريز ديواري که کيستون داخل آن قرار دارد زده مي شود .
مزيت اين روش ، امکان تغيير محل کامپيوتر مي باشد . چون با تعويض کابل رابط بين کامپيوتر و کيستون مي توانيد اين کار را به راحتي و بدون هيچ محدوديتي انجام دهيد .
يکي از اين دو روش را انتخاب و کامپيوترها را به هاب متصل نماييد .
چند نکته :
⦁    هاب هيچ مديريت و تنظيمي نياز ندارد فقط کافي است کابل هاي شبکه کامپيوترها را از يک طرف به هاب و از طرف ديگر به کارت شبکه وصل کرده و سپس هاب را روشن نماييد تا چراغ سبز رنگ روي کارت شبکه و چراغ متناظر با پورت مربوطه روي هاب روشن شود .
⦁    با انجام مراحل فوق يک آيکون شبکه  روي نوار وظيفه کنار ساعت نمايان مي شود
 

⦁    براي اينکه کابل ها روي زمين پخش نشود و کار به صورت شسته رفته صورت گيرد مي توانيد کابل هاي شبکه را که بين کامپيوتر و هاب و يا بين کيستون و هاب کشيده ايد داخل داکت قرار دهيد .
داکت روکش پلاستيکي يا فلزي است که کابل هاي تلفن و شبکه مي تواند داخل آن قرار گيرد . داکت ها در اندازه هايي متفاوت وجود دارد .    
تا اينجا مراحل فيزيکي و سخت افزاري کار تمام شده است و درصد زيادي از کار تمام شده است . از اين پس به تنظيمات نرم افزاري مي پردازيم .
2-5نصب windows 2003 server
2-5-1مرحله نصب اولیه
ابتداکامپیوتر رادر حالت بوت روشن از سی دی روشن میکنیم. تا پس از راه اندازی مجدد سی دی ویندوز فراخوانی شود.
حال این مرحله نصب تمام فایلها و درایورها بارگذاری می شود.
حالا به شما اجازه داده می شود که اگر قبلا بر روی کامپیوتر خود سیستم عامل دیگری داشته اید آنرا با فشار دادن کلید R تعمیر کنید و اگر می خواهید تازه سیستم عامل نصب کنید . کافیست با فشار دادن کلید ENTERادامه دهید

 
شکل(2-8) پنجره خوش آمد گویی نصب ویندوز سرور
مرحله بعدی خواندن شرایط نرم افزار و فشار دادن کلید F8 برای قبول شرایط است.
حال نوبت انتخاب پارتیشن مورد نظر برای نصب ویندوز است که نحوه انتخاب آن به شرایط زیر بستگی دارد
الف)اگر هارد شما بکلی پارتیشن بندی نشده باشد شما در این حالت می توانید پارتیشن مورد نظر را درست کرده و سپس ویندوز را بر روی آن نصب کنید.

 
شکل(2-9) پنجره انتخاب پارتیشن مورد نظر
 در این مرحله باید نوع فایل سیستم خود را در هنگام فرمت کردن انتخاب کنیم. ویندوز 2003 با فایل سیستمهایNTFS-FAT32-FATکار می کند ولی باید بدانیم اگر می خواهیم سیستم عامل دیگری به غیر از 2003 از هارد ما استفاده کند مثل ویندوز 98 که NTFS را پشتیبانی نمی کند باید نوع فایل سیستم خود را FATیا FAT32 انتخاب کنیم و گرنه NTFSبهترین گزینه می باشد.

 
شکل(2-10) پنجره انتخاب نوع فایل سیستم
بعد از گذشت مرحله قبل حالا نوبت مرحله ای است که فایلهای مرد نظر باید از منبع نصب کپی شود.
 
شکل(2-11) پنجره کپی فایل های مورد نظر از منبع
بعد از کپی فیلهای مورد نیاز که بصورت اتوماتیک انجام می گیرد سپس کامپیوتر RESTART می شود و در مرحله گرافیکی نصب ادامه پیدا می کند.
2-5-2مرحله نصب گرافیکی GUI
بعد از RESTARTکامپیوتر نصب ادامه پیدا می کند در ابتدا نصب کننده مشغول بارگذاری درایورها می شود بسته به اینکه چه سخت افزاری را در کامپیوتر پیدا کند که در این مرحله ما نیاز نیست که کاری انجام دهیم.

 
شکل(2-12) پنجره بارگزاری نصب گرافیکی
سپس صفحه زیر ظاهر می شود و دکمه CUSTOMIZEرا فشار می دهیم  که در این مرحله می توانیم بر اساس موقعیت جغرافیایی خود تاریخ-زمان –زبان

 
شکل(2-13) پنجره تاریخ و زمان
نکته:
برای ما که در منطقه آسیا زندگی می کنیم باید تیک مربوط به انتخاب زبان مربوط به آسیا را انتخاب می کنیم که سپس یک پیغام ظاهر می شود که با OK کردن ادامه می دهیم سپس APPLY کردن NEXTرا می زنیم.
 
شکل(2-14) پنجره انتخاب قسمت آسیا برای زمان
 
شکل(2-15) پنجره انتخاب قسمت آسیا برای زمان
در این مرحله نام و ارگان مربوطه را وارد می کنیم
 
شکل(2-16) پنجره انتخاب نام مکان یا ارگان
سپس شماره سریال  ویندوز را وارد می کنیم
در این مرحله از ما تعداد و نوع مجوز محصول را از ما می پرسد یعنی اینکه فقط مجوز ویندوز 2003 را می خواهیم و برای هر کلاینت مجددا مجوز خریداری می کنیم و یا اینکه  مجوز یک 2003 و مثلا 500 کلاینت را داریم.

 
شکل(2-17) پنجره انتخاب مجوزها
مرحله پنجم مرحله تعیین نام کامپیوتر و انتخاب رمز داخلیADMINISTRATORاست.
 
شکل(2-18) پنجره تعیین نام کامپیوتر و رمز داخلی
اگر رمز را وارد نکنیم و یا اشتباه وارد کنیم (در CONFIRM) یک پیغام خطا دریافت خواهید کرد تا درستش را وارد کنید.
حال روز –زمانوTIMEZONEرا تعیین می کنیم

 
شکل(2-19) پنجره تعیین روز و زمان
نصب در این مرحله اجزا شبکه را نصب می کند
 
شکل(2-20) پنجره نصب اجزا شبکه
 اگر کارت شبکه داشته باشیم و ویندوز بتواند آنرا تشخیص دهد یک صفحه مربوط به تنظیمات شبکه باز می شود اگر تنظیم خاصی مد نظر شما نیست با انتخاب TYPCAL مراحل نصب را ادامه می دهیم و گرنه CUSTOMرا انتخاب می کنیم.
 
شکل(2-21) ادامه نصب ویندوز سرور
اگر CUSTOMرا انتخاب کنید صفحه ای باز می شود که می توانید تنظیماتی را انجام دهید از جمله با بردن Highlight بر روی TCP/IPو زدن کلید PROPERTIESمی توانید IP کامپیوتر خود و SUBNETMASK مربوطه را تعیین کنید و به آن مقدار بدهید.
در اینجا اگر می خواهید کامپیوتر را عضو یک workgroupو یا domain کنید باید اسم workgroupیا domainمربوطه را وارد کرده و سپس مراحل مربوط به اتصال ویندوز xp به domain گفته شد را ادامه می دهیم و گر نه تنظیمات پیش فرض را انتخاب کرده و ادامه می دهیم .
 
شکل(2-22) انتخاب نوع Work group
 
شکل(2-23) رمز گزاری برای workgroup
دیگر تا کپی کردن فایلها و تنظیمات مربوطه مراحل نصب نیازی به انجام کاری نیست تا مراحل نصب بصورت اتوماتیک تمام شود و کامپیوتر دوباره راه اندازی شود و این تمام کارهایی بود که ما برای نصب ویندوز 2003 نیاز بود انجام دهیم.
و درنهایت کامپیوتر با سیستم عانل ویندوز 2003 بالا آمده و پس از پرسیدن رمز administratorوارد ویندوز میشود .

 2-5-3اکتیو دایرکتوری
يكي از پر كاربرد ترين و معروفترين سرويسهاي ويندوز سرور 2003 مي باشد كه كاربرد آن در شبكه هاي مبتني بر CLIENT –SERVER مي باشد و كار اصلي اين سرويس مديريت شبكه مي باشد .يعني با استفاده از اين سرويس ما قادر به تعريف كاربر و تعيين رمز و شناسه كاربري براي هر كاربر مي باشيم و همچنين مي توانيم كنترلي نا محسوس بر روي كامپيوتر آنها داشته باشيم.
2-5-4نصب اکتیو دایرکتوری بر روی windows server 2003
در این قسمت ما به نحوه نصب اکتیو دایرکتوری برای اولین بار بر روی ویندوز اشاره می کنیم و تاکید ما یر روی کلمه اولین بار برای اینست که منظور اینست که تمام کارها از ابتدای آغاز شرح داده می شود.
اما در ابتدا یک لیست از موارد مورد نیاز برای نصب اکتیو دایرکتوری :
یک پارتیشن با فرمت NTFSبا فضای کافی
داشتن نام کاربری و رمز عبور ADMINISTRATOR
یک سیستم عامل درست نصب شده طبق الگویی که ما برای نصب بیان کردیم
کارت شبکه
داشتن آدرس IPوماسک زیر شبکه(SUBNETMASK)
یک شبکه در حال کار(یعنی سرور با کلاینتها از طریق هاب یا سوییچ در ارتباط باشد)
مرحله 1:تنظیمات پسوندی کامپیوتر(COMPUTER’S SUFFIX)
نکته:البته انجام این مرحله اجباری نیست زیرا این مرحله می تواند با مرحله DCPROMOنیز انجام بگیرد
1-بر روی MYCOMPUTERکلیک راست کرده و گزینه PROPERTIESرا انتخاب می کنیم
2-بر روی گزینه COMPUTERNAMEکلیک کرده و آنرا عوض می کنیم

 
شکل(2-25)  تنظیم نام کامپیوتر در ویندوز سرور
3-تنظیم نام NETBIOSکامپیوتر . البته این در ویندوز 2003 زمانی امکان پذیر است که به DOMAINCONTROLLERتبدیل شده باشد.
4-بر روی کلید MOREکلیک می کنیم.
 
شکل(2-26) ایجاد یک workgroup
5-نام انتخابی خود برای PRIMARY DNS SUFFIXاین کامپیوتر را وارد می کنیم.

 
شکل(2-27) انتخاب نام برای PRIMARY DNS SUFFIX
6-حال با OKکردن پیغام اخطاری دریافت می کنید.که با تایید آن ادامه می دهید.
7-حال تنظیمات خود را چک می کنید که درست باشد.
8-با OKکردن پیغام اخطار دیگری دریافت می کنید که با تایید آن کامپیوتر شما دوباره راه اندازی می شود.
2-6 انجام تنظيمات TCP / IP
همانطور که مي دانيد براي اينکه سيستم در يک شبکه بتواند با کامپيوترهاي ديگر ارتباط برقرار کند ، بايد يک عدد منحصر به فرد به نام آيپي آدرس (IP Address) داشته باشد .براي تخصيص IP به يک کامپيوتر در شبکه 3 روش متداول وجود دارد که عبارتند از :‌
⦁    تخصيص IP توسط DHCP
⦁    تخصيص IP به روش Automatic Private IP Addressing) APIPA)
⦁    تخصيص IP به صورت دستي (Manual)
در ادامه ميخواهيم به صورت دستي بر روي تک تک کامپيوترهاي موجود در شبکه IP تنظيم کنيم .
براي تنظيم دستي مراحل زير را انجام دهيد :    
· به کنترل پانل برويد .    
· گزينه Network Connection را باز کنيد.    
· گزينه Local Area Connection را دوبار کليک کنيد تا پنجره Local Area Connection Setting باز شود.
· از پايين اين پنجره دکمه Properties را بزنيد تا پنجره Local Area Connection Properties باز شود.
· در اين صفحه ضمن زدن دو تيک پايين صفحه ، گزينه (Internet Protocol (TCP/IP را انتخاب نماييد.
 
شكل(2-28) انتخاب گزينه (Internet Protocol (TCP/IP
مطابق شکل 8 در صفحه Internet Protocol (TCP/IPدر قسمت IP Address براي هر ماشين يک IP تنظيم نماييد. در قسمت Subnet Mask تمام ماشين ها عدد 255.255.255.0 را وارد کنيد.

 
شکل(2-29) تنظیم IP
دقت نماييد اعداد بايد منحصر بفرد باشد. پيشنهاد مي شود از آيپي آدرس 192.168.0.1 شروع شود و به عنوان مثال اگر 12 کامپيوتر در شبکه داريد به آخرين کامپيوتر آيپي آدرس 192.168.0.13 را اختصاص دهيد.
2-7 تست ارتباطات شبکه با دستور Ping
هم اکنون تا حدودي تنظيمات سخت افزاري و نرم افزاري که لازم است انجام شود کامل شده است. براي تست کارهايي که انجام داده ايم لازم است شبکه را از لحاظ اتصالات و ارتباطات تست نماييم. نگران نباشيد نياز به دستگاه خاصي نيست. فقط با چند دستور مي توان فهميد که ارتباط کامپيوترها با هم برقرار است يا خير.    
اما يک بار ديگر و به صورت گذرا کارهايمان را مرور مي کنيم.    
· کارت شبکه روي سيستم نصب گرديد.    
· کابل هاي رابط بين کامپيوترها ساخته شد.    
· ارتباطات بين هاب و کامپيوترها برقرار گرديد.    
در تنظيمات مربوط TCP/IP براي هر کامپيوتر يک IP Address در نظر گرفته شده است.
اما براي تست مي توان از يکي از دستورات مشهور TCP/IP استفاده نماييد. با دستور Ping مي توانيد ارتباط بين دو کامپيوتر را تست نماييد.    
به عنوان مثال مي خواهيم ارتباط سيستم خود را با کامپيوتري که IP آن 192.168.0.1 است را تست کنيم. براي اين منظور مراحل زير را انجام دهيد:    
از منوي Start منوي Run را باز کنيد.    
در آنجا دستور cmd را تايپ و اجرا نماييد.0 دستور Ping 192.168.0.1 را اجرا نماييد. اين دستور يک Packet براي کامپيوتر با آيپي 192.168.0.1 ارسال مي کند.    
اگر آن کامپيوتر در شبکه وجود داشته باشد و تمام تنظيمات سخت افزاري و نرم افزاري به درستي انجام شده باشد. مطابق شکل زیر پيغام Reply from 192.168.0.1 … براي شما ارسال مي شود.
 
شكل(2-30) پيغام Reply from 192.168.0.1

در صورتيکه کامپيوتر مقصد داخل شبکه نباشد يا ارتباط آن به هر دليل با شبکه قطع باشد پيغام Request timed out را خواهيد گرفت
 
شكل(2-31) پيغام Request timed out
حال با توجه به تست‌هاي فوق و فرض اين مطلب که همه کارها فوق با موفقيت انجام شده است
مي توانيد از مزاياي شبکه مانند Share کردن چاپگر و فايل و فولدر مي باشد استفاده نماييد.
Share کردن فولدر و درايوهاي کامپيوترها براي يک ديگر يکي از استفاده‌هايي که امروزه از شبکه مي‌شود به اشتراک گذاشتن ( Share کردن )  فايل ، فولدر و حتي درايوهاي يک کامپيوتر براي استفاده ديگر کامپيوترهاي موجود در شبکه است. در اينجا براي نشان دادن نحوه به اشتراک گذاشتن فايل ، فولدر و حتي يک درايو به مثال زير توجه نماييد. لازم به ذکر است که مثال زير را براي فايل ، فولدر و درايو مي‌توانيد انجام دهيد.    
فرض کنيد در اداره يا شرکت لازم است همه  به يکسري فايل که در يک فولدر قرار دارند دسترسي داشته باشند. بنابراين بايد مراحل زير را براي به اشتراک گذاشتن آن فايل‌ها مراحل زير را انجام دهيد:
ـ روي يکي از کامپيوترها و داخل يکي از درايوها يک پوشه به نام ForAll بسازيد.
ـ روي آن پوشه راست کليک نماييد و گزينه Sharing and Security… را انتخاب نماييد.
ـ گزينه Share this folder را انتخاب و سپس در قسمت    
   Share Name: يک نام براي آن در نظر بگيريد. ( با وجود اينکه مي‌توانيد يک نام متفاوت با نام پوشه قرار دهيد اما پيشنهاد مي‌شود همان نام پوشه را بگذاريد. زيرا اين پوشه با نامي که در اين قسمت مي‌نويسيد در شبکه معرفي خواهد شد. )
 
شكل(2-32) پنجره sharing
ـ براي ديدن نتيجه کار ، با ردن دکمه Start گزينهMy Network Places  را انتخاب نماييد تا مانند شکل  6-12در پنجره باز شده گزينه ForAll on Comp1 را ببينيد.
 
شكل(2-33) پنجره My Network Places
2-8 روش نصب و راه اندازی اینترنت ADSL
برای استفاده از اینترنت ADSL شما نیاز به یک مودم ADSL دارید که باید آن را تهیه کنید. پس از باز کردن جعبه ی مودم ,  در ابتدا مودم و اتصالات آن را بر اساس کاتالوگ داخل جعبه به کامپیوتر خود متصل می نماییم. سپس مودم را به وسیله ی دکمه ی Power روشن می نماییم .
حالا به چراغ های روی مودم دقت میکنیم :
1-  چراغ  Power : این چراغ نشان دهنده ی روشن بودن مودم به صورت صحیح می باشد .این چراغ باید به صورت ثابت روشن باقی بماند . در صورت خاموش بودن چراغ اتصال مودم با برق قطع است .در صورت چشمک زن بودن این چراغ از صحت مودم و آداپتور برق آن اطمینان حاصل کنید.
2- چراغ ADSL  : در برخی از مودم ها این چراغ با نام Status  می باشد. این چراغ نشان دهنده ی ارتباط صحیح مودم شما با مرکز ارائه ی سرویس ADSL  می باشد .توجه شود که این چراغ باید به صورت ثابت روشن باقی بماند . در صورت خاموش بودن یا چشمک زدن این چراغ از سالم بودن خط تلفن وصحت کابل های مورد استفاده اطمینان حاصل کنید اگر به نتیجه نرسیدید احتمالا خط شما ( به اصطلاح ) رانژه نشده است یعنی خط شما برای اتصال ADSL سالم نمی باشد و باید با مزکز سرویس دهنده تماس بگیرید . ( توجه کنید که برای اتصال , از خط تلفن مورد استعلام  خود استفاده کنید . )
3- چراغ LAN  : این چراغ نشان دهنده ی اتصال صحیح کابل UTP  شما با کارت شبکه ی کامپیوتر شما می باشد . در صورت خاموش بودن آن از اتصال صحیح کابل شبکه  و همچنین از نصب بودن کارت شبکه ی خود اطمینان حاصل کنید.
4-       چراغ USB  : در صورت تمایل , شما می توانید به جای استفاده از کابل شبکه از کابل USB داخل جعبه برای اتصال مودم با کامپیوتر استفاده کنید. در این صورت به جای چراغ  LAN , باید این چراغ روشن شود . در صورات خاموش بودن این چراغ شما باید از اتصال صحیح کابل USB  با کامپیوتر و همچنین سالم بودن پورت USB خود اطمینان حاصل کنید .
در صورتی که موارد بالا همگی OK  بودند شما آماده ی اتصال به اینترنت هستید اما قبل از آن شما باید مودم خود را با توجه به نکات گفته شده ی زیر Config کنید ( با توجه به خصوصیات سرویس دهنده ی ADSL  ) تا مودم شما با شرایط سرویس دهنده سازگار شود .همچنین به کارت شبکه ی خود ip مناسب بدهید .
2-9  نحوه دادن ip به کارت شبکه
شما باید ابتدا از روی دفترچه ی مودم از ip مودم خود مطلع شوید ( معمولا 192.168.1.1 می باشد ). سپس ip کارت شبکه ی خود را به 192.168.1.X  (X  یک عدد بین 2 تا 254 (  تغییر دهید و در قسمت  Default Gateway  , ip مودم خود را وارد کنید ( 192.168.1.1 ) , Subnet Mask  نیز باید 255.255.255.0  ست شود . ( اگر تا کنون این کار را انجام نداده اید به مسیر روبرو بروید :Show all connections    Start / Connect to /   حالا رویLocal Area Connection کلیک راست کنید و Properties  را انتخاب کنید . در پنجره ی باز شده Internet Protocol ( tcp/ip )  را انتخاب و روی Properties  کلیک کنید .حالا گزینه ی use the following ip address  را انتخاب کنید و ip ها را همان گونه که گفته شد ست کنید . )
2-10  نحوهConfig  کردن مودم
برای Config  کردن مودم یک پنجره ی Explorer باز کنید و در قسمت Address bar  , ip مودم خود ( 192.168.1.1 ) را وارد کنید حالا از شما یک User name  و password  پرسیده می شود که شما باید آن را از دفترچه ی مودم استخراج کنید.پس از دادن User name  و password  مناسب پنجره ی Config  کردن مودم نمایش داده می شود . در این صفحه شما باید برای Config کردن مودم Connection type  را از نوع Bridge  انتخاب کنید و همچنین مقادیر VPI  و VCI را به صورت صحیح وارد کنید ( مقادیر VPI و  VCI  را از مرکز ارائه دهنده ی سرویس ADSL  می توانید بپرسید ) .حالا مقادیر مربوطه را Save  کرده وپنجره ی Config  را Log Out  کنید .
 حالا باید یک Connection از نوع Broadband  ایجاد کنید و Username  و Password  مربوط به Account  خود را وارد کنید و متصل شوید .
نحوه  ایجاد Connection  از نوع  Broadband به صورت زیر می باشد :
در مسیر Show all connections / Create new connection     Start / Connect to /   یک  Connection  به فرم زیر  ایجاد کنید :
1.       Next  را بزنید :
 
شکل(2-34) ایجاد یک connection
2-Connect to the internet   را انتخاب کنید و کلید Next  را بزنید :
 
شکل(2-35) انتخاب کانکشن
3-set up my connection manually  را انتخاب کنید وNext  را بزنید :
 
شکل(2-36) انتخاب کانکشن

4-Connection  از نوع Broadband  را انتخاب کنید و Next  را بزنید :
 
شکل(2-37) انتخاب کانکشن از نوع مورد نظر

 

5-نام Connection  خود را انتخاب کنید و Next را بزنید :

 
شکل(2-38) انتخاب نام کانکشن
6-User name  و Password مربوط به Account  خود را وارد نمایید و Next را بزنید :

 
شکل(2-39) انخاب username , password

7- در صورت تمایل تیک قسمت Add a shortcut را برای ایجاد Shortcut از Connection خود بر روی Desktop  را بزنید و سپس کلید Finish را بزنید :
 
شكل(2-40) ایجاد shortcut بر روی صفحه نمایش
8-حالا با Connection  ایجاد شده به اینترنت متصل شوید .
در صورتی که  پس از وارد کردن User name  و  Password و زدن کلید اتصال  با Error  مواجه شدید احتمالا Config  مودم شما دچار مشکل می باشد. در صورتی که هنگام اتصال به اینترنت خط تلفن شما دارای نویز می باشد شما می توانید از یک میکرو فیلتردر ابتدای خط استفاده کنید .
2-11انواع سیستم های اعلام حریق از نظر تجهیزات
سیستم اعلام حریق انفرادی:منظور از سیستم اعلام حریق انفرادی سيستمي است که اعلام حریق انفرادی وقوع آتش را در محل آن حس کرده و در همان محل با لامپ چشمک زن و صدای آژیر اعلام می کند.
 سیستم اعلام حریق مرکزی:در این نوع از سیستم اعلام حریق، قسمتهایی از ساختمان جهت نصب دتکتور ها و شستی ها در نظر گرفته می شود و سیستم اصلی در یک محل مشخص و کاملا در دسترس نصب می شود به طوری که در صورت وقوع آتش سوزی در محل یکی از دتکتورها سیستم اعلام حریق به صدا در آمده و محل آن را با استفاده با یک لامپ روشن بر روی دستگاه مرکزی اعلام می کند و همچنین یک چراغ چشمک زن بر روی سر درب محل وقوع آتش افراد را از محل آتش مطلع می سازد.
-سیستم اعلام حریق آدرس یاب:سیستم آدرس یاب قادر است پیام را از محل هر یک از آشکارسازها و یا شستیها تشخیص دهد. بنابراین به دلیل نشان دادن مرکز دقیق تر آتش، نسبت به سیستم معمولی برتری دارد، زیرا فقط آژیر مدار یا بخشی که پیام آن به مرکز رسیده است و آژیر مرکزی در محل تابلوی کنترل به صدا در می آید و آژیر سایر بخشها یا مدارها به کار نمی افتند.
2-12تجهیزات سیستم اعلام حریق
دتکتورها یا کاشفها یا آشکارسازها: وسایلی هستند که حریق را حس می‌کنند. دتکتورهااز لحاظ نوع ورودی و خروجی به طور مجزا تقسیم بندی میشوند.
⦁    آشکارسازها از لحاظ نوع خروجی به سه گروه زیر تقسیم میشوند:
1-آشکارسازهای دو وضعیتی: آشکارسازهای دو وضعیتی در «شرایط عادی» و «شرایط آتش» دو خروجی متفاوت ارائه می دهند.
2-آشکارسازهای چند وضعیتی: آشکارسازهای چند وضعیتی در شرایط عادی، شرایط آژیر آتش یا سایر شرایط غیرعادی، یکی از چند وضعیت خروجی را ارائه می دهند. سیستم آدرس یاب با آشکارسازهای چند وضعیتی می تواند در مورد مسائل مهم پیش آگاهی ارائه دهند که چنانکه تحلیل شود، اعلام خطر اشتباهی را تاحدی کاهش می دهد.
3-آشکارسازهای قیاسی (آنالوگ): آشکارسازهای قیاسی با ارائه خروجی آنالوگ مقدار شرایط احساس شده را نمایش می دهند. در نتیجه این آشکارسازها اعلام کننده آتش نیستند، بلکه اطلاعات را به قسمت دیگری می فرستند تا در آنجا وضعیت آتش، غیر آتش و یا عیب دستگاه تشخصی داده شود. دستگاه ریزپرداز مرکزی سیستم قیاسی، اطلاعات قیاسی را با مقدار از پیش تعیین شده مقایسه می کند. در نتیجه همانند سیستم آدرس یاب به ندرت دچار اشتباه می شود. اگر تغییرات اطلاعات قیاسی با تغییرات قبلی اطلاعات قیاسی مقایسه شوند، اعلام خطر اشتباهی به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. مزیت سیستمهای پیشرفته به خاطر عملکرد تابلوی کنترل مرکزی است. این تابلوها معمولا دارای برنامه های کامپیوتری از پیش تعیین شده برای مشخص کردن پیامهای وضعیت آتش هستند.
آشکارسازها از لحاظ نوع ورودی نیز  به سه گروه زیر تقسیم میشوند:
⦁    دتکتور دودی:وسیله‌ای است که در برابر کوچکترین اثر مقدماتی حریق (دود) حساس بوده و عکس‌العمل نشان می‌دهد. دتکتور دودی به دو نوع است:
1-دتکتور دودی یونیزاسیون:دتکتوردودی یونیزاسیون دارای یک محفظه می‌باشد که با هوای بیرون در ارتباط است. فضای داخلی محفظه به وسیله یکمنبع رادیواکتیویونیزه می‌شود. (یونیزاسیونمرحله‌ای است که مولکولهای هوابه یونهای مثبت و الکترونهای منفی تبدیل می‌شوند.) حال چنانچه یکولتاژبین این محفظه برقرار شود، یونها بهطرف صفحه با قطب مخالف حرکت می‌کنند. یونهای مثبت به طرف الکترود منفی و الکترونهابه سمت الکترود مثبت حرکت می‌کنند. حرکت این الکترونها و یونها یکجریانالکتریکیرا بوجود می‌آورد.مقدار جریان الکتریسیته بستگی به شکل محفظه، منبع رادیواکتیو ،
می‌یابد (وجود ذرات دود باعث کاهش میزان جریانالکتریسیته می‌شود.) و باعث عملکرد دتکتور شده و دتکتور فعال می‌شود. روند تولید این دتکتور به خاطر صدماتی که اشعه رادیواکیتو ممکن است به انسان وارد کند،متوقف شده است
2-دتکتور دودی نوری:دتکتور دودینوری شامل یک منبع نوری و یک عنصر حساس در مقابل نور(فتوسل)می‌باشد. هرگونه دود در فضا موجبکاهش انحراف انرژی نوری بر روی فتوسل شده و دتکتور عملمی‌نماید.

 
شکل(2-41) دکتور دودی نوری


⦁    دتکتور حرارتی :این دتکتور نسبتبه افزایش درجه حرارت حساس می‌باشد. هنگامی که بر اثر آتش سوزی ، درجه حرارت محیطتغییرات غیر عادی داشته باشد، این دتکتور فعال می‌شود. دتکتور حرارتی دارای یکمحفظه می‌باشد. در داخل محفظه یکبی متالوجوددارد. هوای گرم روی بیمتال اثر گذاشته و گرما باعث بسته شدن کنتاکتهای آن شده ودتکتور عمل می‌کند. این دتکتور برای مکانهایی مانند آشپزخانه‌ها ، موتورخانه‌ها و ... مناسب است.
⦁    دتکتور شعله‌ای :این دتکتورهاامواج نوری غیر قابل روئیت را که به وسیله شعله آتش منتشر می‌شوند، تشخیص می‌دهند وفعال می‌شوند. این دتکتورها دارای زاویه دید مشخصی هستند که هنگام طراحی و کاربردباید به آن توجه نمود.

 
شکل(2-42) دکتور شعله ای

شستی: شستی اعلام حریق یا Manual Call Point یکی از تجهیزات لاینفک سیستم‌های اعلام حریق بوده که جهت اعلام آتش‌سوزیتوسط اشخاص طراحی گردیده است. این دستگاه که شامل یک سوئیچ و یک مقاومت شبیه‌سازحالت آتش‌سوزی می‌باشد که به همراه سایر قسمت‌های مکانیکی تعبیه‌شده به ما اینامکان را می‌دهد که به محض مشاهده‌ی آتش‌سوزی بصورت دستی آن را فعال ساخته و آلارمسیستم را به صدا در آوریم. شستی ها در محل خروجی ،پلکانهای خروجی هر طبقه و درب خروجی نصب می گردند. محل نصب شستی بایستی تمیز و با رنگ مینه متمایز باشد. نصب شستی ها در ارتفاع حدود 4/ 1 متر بایستی رعایت شود .
آژیرها و چراغها:برای آگاه کردن ساکنین ساختمان از بروز حریق از وسایل سمعی و بصری خاص سیستم های اعلام حریق استفاده می شوند که به دو گروه تقسیم می گردند :
1-آژیر(sounder)یازنگ(bell)2- چراغ ها ی نشانگر (Flasher)

 2-13ارزیابی دوره کارآموزی


همانطور که در مقدمه اشاره کردم کارآموزی می تواند یک پل ارتباطی بین دروس تئوری فراگرفته در دانشگاه و کارهای عملی در صنایع ،سازمان ها و موسسات باشد . طی دوره کارآموزی در شرکت فنی حفاظتی هدایت با قسمت های مختلف این شرکت و روند کار در قسمت های فنی آشنا شدم.

 

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۴ + ۷ ارسال
394099