تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۵/۲ ۰۱:۳۵ |
کد خبر: ۳۹۳۴۰۸

زندگینامه نسیمه غلامی عضو تیم ملی فوتسال بانوان ایران+عکس

پایگاه خبری شباویز/زندگینامه نسیمه غلامی عضو تیم ملی فوتسال بانوان ایران+عکس

 

 

بازگشت تیم ملی فوتسال بانوان

ملی پوشان فوتسال با استقبال مسئولین فدراسیون فوتبال و خانواده ها وارد فرودگاه امام خمینی (ره) شدند.به گزارش سایت رسمی فدراسیون؛ تیم ملی فوتسال بانوان پس از کسب عنوان قهرمانی جام ملتهای فوتسال آسیا برای اولین بار، بعدازظهر امروز از طریق فرودگاه امام خمینی وارد تهران شد.مسئولین فدراسیون فوتبال و خانواده های بازیکنان در فرودگاه امام خمینی (ره) از بازیکنان استقبال کردند.

گفتنی است، سیدرضا افتخاری- رئیس کمیته فوتسال، محمدرضا ملامحمد- رئیس کمیته فرهنگی، علی صدیقی- رئیس کمیته تشریفات، امیرحسین حسینی- رئیس روابط عمومی، نادر وصولی پور، شیرازی- کمیته تشریفات، مهدیه محمد خانی، المیرا ثمینی پور، فاطمه علیپور، شهرزاد نصیری، زینب علیزاده، مرین عرب، سمیه دهقانیان، دکتر نصیر زاده، رئیس تربیت بدنی داشنگاه پیام نور، فرشته شجاعی و خانواده های بازیکنان در فرودگاه حضور داشته و با اهدای گل و پرچم ایران از ملی پوشان استقبال کردند.

دوستانش او را مسی صدار می نند، دختر تهرانی که حالا چند وقتی است در صنعت نفت آبادان توپ می زند و گلزن مطرح لیگ فوتسال بانوان است. فصل گذشته در رتبه دوم خانم گلی قرار گرفت و امسال در مسابقات آسیایی بهترین گلزن تیم ملی بود و نائب قهرمان اسیا شد. ایسنا به همین مناسبت با نسیمه غلامی مصاحبه ای ترتیب داده که می خوانید.

ابتدا از خودتان بگویید که چند سال دارید و از چه زمانی فوتسال بازی می کنید؟

متولد 27 تیر 1364 در تهران هستم و از سال 85 فوتبال بازی می کنم. زمانی که تیم ملی فوتسال تشکیل شد به این تیم دعوت شدم و چند سالی است که عضو تیم باشگاه صنعت نفت آبادان هستم. ترجیحم این است که فوتسال را ادامه دهم هر چند در مقاطع مختلف مانند بازی های مقدماتی آسیا به تیم ملی فوتبال هم دعوت شدم.

- چطور با فوتبال آشنا شدید ؟ خانواده ورزشکاری داشتید؟

کوچکتر که بودم با برادر وپدرم فوتبال بازی می کردم و پدرم وقتی دید که استعداد فوتبال دارم ،‌حمایتم کرد و فوتبال را به من یاد داد. خاطرم هست یک تابستان در باشگاه ثبت نام کردم تا فوتبال بازی کنم.

شما بر خلاف سایر فوتسالیست ها ابتدا از فوتبال شروع کردید در حالی که قدمت فوتسال بانوان در ایران بیشتر از فوتبال است و در مقاطعی هم به فوتبال برگشتید این رفت و آمدها برایتان سخت نیست؟

چرا من با این موضوع مشکل دارم .آخرین باری که فوتبال بازی کردم مربوط به مسابقات مقدماتی جام جهانی بود. در آن زمان چون ماه ها در اردوی فوتسال بودم و حدود دوسال پایم به توپ فوتبال نخورده بود وقتی در ترکیب تیم ملی قرار گرفتم باید کجای زمین بایستم و کمی طول کشید تا خود را پیدا کنم.

گفتید که خانوادهایتان حامی شما بودند آیا مواقعی پیش می آمد که آن ها نگرانتان بشوند و از شما بخواهند که دیگر فوتسال بازی نکنید؟

خوشبختانه پدر و مادرم حمایتم می کنند به خصوص مادرم. او دوست دارد بازی کنم و در مسابقه گل بزنم گاهی اوقات که می گویم دیگر نمی خواهم فوتبال بازی کنم ،می نشیند و گریه می کند و می گوید که نه تو باید بازی کنی . امسال هم مادرم گفته بود اگر خانم گل شوی برایم گوشی "آی فون" می گیرم . من هم تلاش زیادی کردم اما با سه گل کمتر نتوانستم بهترین گلزن شوم چون چهار تیم حاضر نشدند جلوی پرسپولیس بازی کنند. مادرم آنقدر نگرانم است به مسابقه برسم که یک بار پایم پیچ خورد و به جای آن که پیش پزشک بروم مادرم می گفت بیا خودم پایت را دوروزه خوب کنم که بتوانی بازی کنی ! (با خنده) مادرم نگران بود که به بازی نرسم.

گفتید که علاقه زیادی به فوتبال داشتید معمولا یکی از مکان هایی که پسرها فوتبال بازی می کنند مدرسه است، اما در مدارس دخترانه چطور فوتبال بازی می کردید ؟

هیچ کدام از دوستانم فوتبالی نبودند و می گفتند که چطور فوتبال بازی می کنم، می گفتند دختر را چه به فوتبال. بیشتر با برادر و پدرم بازی می کردم و هیچ دوستی در مدرسه نبود که با من فوتبال بازی کند.

خانم غلامی عنوان کردید که گاهی دوستانت می گفتند فوتبال رشته دخترانه ای نیست، چنین حرفهایی باعث نمی شد که شما بی انگیزه شوید؟

اتفاقا این انگیزه ای بود تا فوتبال را ادامه دهم و ثابت کنم که تنها پسرها نیستند که می توانند فوتبال بازی کنند.

در جمع خودتان، تا حالا شده بر روی هم اسم بازیکنان مطرح دنیا را بگذارید؟

 بچه ها به من می گفتند "مسی" و به سهیلا محمودی می گفتند "کریستیانو رونالدو"!

درباره مسابقات بازی‌های داخل سالن اینچئون صحبت کنید، تماشاگران کره ای طرفدار ایران بودند؟

کره ای ها شنیده بودند تیم ایران با حجاب کامل بازی می کند و این موضوع برایشان جالب بود به همین دلیل آمده بودند که بازی ما را ببینند. در اولین بازی مقابل مالزی ما را تشویق می کردند، ما هم به آن ها یاد داده بودیم که بگویند "ایران" و اسامی خودمان را برایشان نوشته بودیم. چند شعار هم یادشان داده بودیم که همان‌ها را تکرار می‌کردند.

غیر از ایران، تیم دیگری هم بود که با پوشش اسلامی در این رقابت ها بازی کند؟

تیمی که مثل ما حجاب داشته باشد در این مسابقات نبود، اما بازیکنان برخی از تیم ها با پوشش بازی می کردند. همه می دانستند که ما با حجاب هستیم حتی داورهای مرد هم از این موضوع مطلع بودند و به اعتقاداتمان احترام می گذاشتند آن ها دستشان را برای دست دادن جلو نمی آوردند و ما از کنارشان با احترام رد می شدیم.

همان طور که گفتید ژاپن تیم قدرتمندی بود ، وقتی به فینال رسیدید، اعتقاد قلبی داشتید که ژاپن را شکست می دهید یا این که در بین خودتان فکر می کردید تلاشتان را می کنید اما شاید برنده نشوید؟

پیش از فینال فکر می کردیم قهرمان می شویم. نه استرس داشتیم نه چیز دیگری . همه ما قبل از بازی با ژاپن می گفتیم که می توانیم و لیاقتش را داریم برنده باشیم و در بازی موقعیت های زیادی داشتیم که تیم مقابل آن فرصت ها را نداشت اما از آن استفاده نکردیم در مقابل ژاپن از فرصت های کم خود استفاده کرد و پیروز شد.

زمانی که یک تیم در مسابقات بین المللی مقامی کسب نکرده به نوعی دارای یک آسودگی خاطر است چون کسی هم انتظار بهترین رتبه را از آن تیم ندارد، اما وقتی مدالی به دست می آید ، انتظارات هم بیشتر می شود، حالا فوتسال بانوان مدال نقره مسابقات داخل سالن قهرمانی آسیا را دارد و حالا انتظار می رود که در دوره های بعد این تیم نتیجه بهتری بگیرد.

دقیقا، مردم طور دیگری ما را نگاه می کنند و همه انتظار بیشتری از ما دارند. در این مسابقات هم سعی و تلاش ما این بود که بتوانیم مدال طلا بگیریم و حالا هم که جام جهانی کوچک را در پیش داریم می خواهیم جزء چهار تیم برتر باشیم. ما در آسیا حرف اول را می زنیم و دیگر استرسی از این بابت نداریم.

خانم غلامی شما بهترین گل زن این مسابقات بودید و حتی قرار بود به عنوان بهترین بازیکن معرفی شوید ، آیا فکر می کردید که چنین عملکردی در این مسابقات داشته باشید؟

قبل از آن که به کره جنوبی بروم از خدا خواسته بودم که گلزنی ام کمکی برای تیم باشد اما فکرش را نمی کردم چهار گل به ثمر برسانم.

بهترین گلی که زدید در کدام بازی بود؟

بهترین گلم را در بازی با ژاپن به ثمر رساندم و آنقدر خوشحال بودم که نمی دانستم چطور باید شادی کنم. وقتی خودم فیلم بازی را دیدم تازه متوجه شدم که چطور بعد از گل شادی کرده ام.

 

حرف از شادی پس از گل شد، معمولا در فوتبال مردان، هر بازیکنی شیوه خاصی را برای شادی پس از گل دارد، شما هم به شیوه ای خاص پس از گل شادی می کنید ؟

من بعد از هر گل دوست دارم به سمت خانم مظفر بروم تا از او تشکر کنم.

دوست داشتید همانطور که فوتبال مردان به جام جهانی رفت، وقتی شما هم مدال گرفتید مردم از خوشحالی به خیابان ها می ریختند؟

فکر می کنم در آینده چنین اتفاقی دور از ذهن نباشد چون تا همین دو سال پیش کسی نمی دانست که فوتسال و فوتبال بانوان وجود دارد اما حالا وقتی از مسابقات آسیایی برگشتیم مردم در فرودگاه به استقبالمان آمدند و مارا به اسم می شناختند و این حس خوبی بود . این اولین بار بود که چنین استقبالی از ما می شد و حتی از ما امضاء هم می خواستند.

 

تیم فوتسال بانوان توانست اولین مدال تاریخی ورزش های توپی بانوان در آسیا را به دست آورد، حالا که به این موفقیت رسیده اید فکر می کنید این مسیر را باید چگونه ادامه دهید؟

این مسابقات برایم تجربه بسیار خوبی بود و واقعا هدفی جز کسب مدال طلا نداشتیم. ما باید دختران طلایی می شدیم اما حالا این مدال نقره هم با ارزش است و فکر می کنم اگراین حمایت ها ادامه پیدا کند، می توانیم در مسابقات جام جهانی کوچک می توانیم جزء 4 تیم برتر باشیم.

وضعیت قراردادهای باشگاهی شما چطور است؟ البته کسی انتظار ندارد رقم قرارداد شما با باشگاهها مانند مردان باشد، اما می خواهیم بدانیم که حداکثر رقم قراردادهایتان چقدر است؟

من چند سالی است که در صنعت نفت آبادان هستم و امسال هم 13 میلیون قرارداد بستم که خوشبختانه پول قراردادم را گرفته ام.

وضعیت سالن های باشگاهی برای فوتسال بانوان چطور است؟ مشکلی ندارید؟

ما در باشگاه صنعت نفت آبادان تنها یک سالن داریم و امکانات دیگری نیست.به طوری که به این سالن می رویم و تنها یک ساعت تمرین می کنیم و بر می گردیم.

کمی از مشکلات دور شویم، شما فوتبال خارجی را دنبال می کنید؟

بله، طرفدار بارسلونا هستم.

تا حالا فکر کرده اید که بعد از پایان دوران قهرمانی در فوتبال خواهید ماند یا خیر؟

من فوتبال را تا جایی که بتوانم ادامه می دهم و می خواهم قهرمانی آسیا را در فوتسال تجربه کنم. حتی در سطح جهان هم دوست دارم تیم قدرتمندی همچون پرتغال را شکست دهیم و در بین چهار تیم برتر دنیا قرار بگیریم و پس از دوران فوتبالی خود می خواهم حسابدار شوم چون رشته دانشگاهی ام حسابداری است.

هر ورزشکاری جدا از زندگی ورزشی خود، زندگی شخصی هم دارد که معمولا زندگی شخصی در بین بانوان ورزشکار باعث می شود آن ها برای همیشه دوران قهرمانی خود را کنار بگذارند. یکی از این مسائل ازدواج است. آیا شما برای مرحله بعدی زندگی خود تصمیم گیری کرده اید؟

من اگر ازدواج کنم فوتبال را کنار می گذارم و ترجیح می دهم به زندگی شخصی ام برسم.

یعنی از یک مرد انتظار نمی رود که شرایط همسر ورزشکارش را درک کند که شما هر دو تصمیم دارید پس از ازدواج فوتبال را کنار بگذارید؟

اگر همسرم بخواهد که ادامه دهم این کار را خواهم کرد و گرنه زندگی شخصی ام مهمتر است و از فوتبال کنار می روم.

در آینده اجازه می دهید دخترتان فوتسالیست شود؟

در آینده دخترم هر رشته ای که خودش دوست دارد را می تواند ادامه دهد

نسیمه غلامی متولد سال 1364 است و از سال 85 فوتبال بازی می کند. او که سابقه بازی در تیم ملی فوتبال بانوان را هم دارد کار بسیار سختی در نخستین دوره جام ملت های آسیا به عنوان کاپیتان تیم خواهد داشت.

نسیمه غلامی متولد 27 تیر 1364

 

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۴ + ۷ ارسال
393408