تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۵/۲۶ ۰۱:۰۰ |
کد خبر: ۳۹۳۲۸۲

سرمقاله روزنامه ايران/ آن روزگاران ياد باد

ايران/ « آن روزگاران ياد باد » عنوان يادداشت روز روزنامه ايران به قلم علي ربيعي(وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي) است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

هفته دفاع مقدس، هفته يادها و يادگارهاست. ياد روزهاي خوب، آن وقت‌ها که با همه سختي‌ها، رنج‌ها، نداشته‌ها و از دست دادن‌ها، روزگاري خوب و پرنشاط داشتيم و روح‌ها سرشار بودند و پراميد.
امسال اين يادها، برايمان جهتي ديگر گرفت. بي‌اختيار ياد شهداي بي‌چشم انتظار کردم. بچه‌هاي بهزيستي را مي‌گويم، همان‌هايي که در لحظات آخر، خانواده‌اي نداشتند که برايشان پيامي بفرستند يا وصيتي بکنند. وقتي تعدادي از وصايايشان را خواندم احساس کردم براي همه مردم ايران وصيت کردند گويي همه ايران را پدر و مادر خود مي‌دانستند. شهدايي که هنوز هم گرد غربت مزارشان را کسي نمي‌شويد و اشکي به يادشان ريخته نمي‌شود.
دلم که مي‌گيرد به سراغ وصيت نامه هايشان مي‌روم و از عظمت ايمان شهداي تنها، شهداي بي‌بدرقه که کسي در انتظار بازگشت‌شان لحظه شماري نمي‌کرد، نيرويي تازه براي خدمت به همدردانشان مي‌گيرم.
هميشه از خداوند خواسته‌ام که بتوانم نقش پدر براي فرزندان مهر (بهزيستي) ايفا کنم و حامي معلولان باشم و با پروردگار عهد کردم هر آنچه در توان دارم با همه کمبودها و نارسايي‌ها براي ياري آنها و بهبود وضعيت‌شان انجام دهم. چه تفاوت دارد که عده‌اي اين تلاش را ببينند يا نخواهند نظاره گر آن باشند. از خداوند مي‌خواهم که در مقابل سؤالات در روز حساب، روسپيد باشم.
عهد ما با اينها، دنيوي و برحسب وظايف اداري نيست بلکه پيماني قلبي و وجداني است و در هر جايگاهي که باشيم، با عشق وفاي به عهد مي‌کنيم.
خوشحالم که بهزيستي به عنوان يک نهاد خير جمعي متعلق به همه مردم ايران است و تبلور روح جمعي مردم عزيز کشورمان براي دستگيري از محرومان است. مراقب باشيم چون چشمان اين شهدا ناظر عملکرد ما است تا بهزيستي را با سلامت به اهدافش برسانيم. بر اساس باور قلبي به رسالت بزرگ سازمان بهزيستي؛ روزي که حکم رئيس اين سازمان را صادر کردم در قسمتي از اين حکم با همه وجود اين کلمات را نوشتم و به آن پايبندم:
«مايلم در دومحور نکاتي را يادآوري کنم؛ نخست، به نظرم زمينه‌ساز تحقق برنامه‌هاي فوق، به کارگيري خرد جمعي است. بايد ترتيبي اتخاذ شود تا سازمان بهزيستي نمادي از يک سازمان ديني، اخلاقي و اجتماعي کامل باشد. شعار ما حرکت از بهزيستي دولت محور به سمت بهزيستي جامعه محور و تحقق چشم‌انداز «بهزيستي در خانه» يعني بهزيستي مبتني بر خانواده است.
استفاده از زمينه‌هاي خير جمعي در جامعه ايران، فرصت مناسبي براي شماست تا بهزيستي را به موضوعي براي همه ايرانيان تبديل کنيد، بهزيستي بايد به يک سازماني پر از معنويت و خانه‌اي براي همه ايرانيان که مايل به نوعدوستي و خدمت به هموطنان خود هستند مبدل شود، به عبارتي، تبديل بهزيستي به سازماني که تسهيل‌گر، حمايتگر و مبتني بر حضور مردم، هدف مهم ما است، از سوي ديگر هيچ‌گونه نگرش سياسي به معني سياسي کاري در اين سازمان نبايد جايگاهي داشته باشد. سپس، بديهي است که دقت در حساب و کتاب همه سازمان‌ها و دستگاه‌هاي اداري امري واجب است، لکن با توجه به اينکه منابع اين سازمان به طور مستقيم و بلاواسط متعلق به قشرهاي بي‌پناه، نيازمند، کم‌صدا و افرادي است که کفالت‌شان به عهده دولت و جامعه بوده و به تعبيري آنها صاحبان و مخدومان ما هستند، اين مهم مسئوليت ديني و اجتماعي ما را سنگين‌تر خواهد کرد. براين اساس، دقت در دخل و خرج آن بايد به مصداق مضمون آيات شريفه سوره‌هاي مبارک «نساء، اسراء و انعام» باشد.»
بار ديگر همه ايرانيان را براي احياي خير جمعي دعوت مي‌کنم، چنان که بارها تأکيد کرده‌ام خير جمعي، داروي بي‌بديل فضاي رواني و آسيب‌هاي اجتماعي ايران امروز است، آسيب‌هايي که به سمت مزمن شدن پيش مي‌روند.
بهزيستي نهادي است تخصص محور و دلسوز که تنها اهداف انسان دوستانه را دنبال مي‌کند اما هنوز کارهاي زيادي براي انجام دادن و بهينه شدن در پيش رو دارد و مطمئناً همه ما، حرکت رو به جلوي خود را براي تحقق همه اهداف موردنظر ادامه خواهيم داد. اميد که تمسک به روح پرفتوح همه شهداي انقلاب اسلامي روشني بخش اين مسير پر تلاطم باشد و همه ما به گونه‌اي عمل کنيم که بي‌چشم انتظاران جامعه بهزيستي ما را چون خانواده خود بدانند.

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۳ ارسال
393282