تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۶/۲۴ ۱۳:۰۰ |
کد خبر: ۳۹۲۶۵۱

زندگینامه حسن(منصور) ملکی روزنامه‌نگار و منتقد به همراه مجموعه تصاویر

(حسن) ملکی،روزنامه‌نگار و منتقد و مدیر پیشین روابط عمومی موزه هنرهای معاصر، درگذشت.وکا ملکی، فرزند این هنرمند فقید اعلام کرد که مرحوم ملکی بعد از یک دوره طولانی بیماری، امروز، ۲۹ شهریور ماه در بیمارستان قلب تهران درگذشت.

نام و نام خانوادگی: حسن(منصور)ملکی

نام همسر: پری ملکی

تاریخ تولد: ۱۳۲۱

محل تولد: تهران

تاریخ فوت: ۲۹ شهریورماه سال ۱۳۹۴

محل فوت: بیمارستان قلب تهران

نام فرزندان: توکا و بامداد

 

حسن ملکی متولد 1321 با دبیری ادبیات در مدارس تهران فعالیت خودش را آغاز کرد و بعدها با عنوان روزنامه‌نگار به فعالیتش ادامه داد. وی در روزنامه‌هایی چون ابرار و آریا به عنوان دبیر گروه فرهنگی فعالیت داشته و نقدهایی را در حوزه فیلم، ادبیات و هنرهای تجسمی‌، نوشته که در نشریات منتشر شده است. مجموعه شعر «دو کبوتر کنار پنجره ما» در سال 83 و «تا با توام همیشه باتوام» عنوان گزیده‌ای از نثرهای شاعرانه کهن فارسی در سال 92 از جمله آثار مکتوب این نویسنده فقید است.حسن ملکی همسر پری ملکی، خواننده و مدرس آواز بود.

 

منصور ملکی، روزنامه‌نگار و شاعر مجموعه «دو کبوتر کنار پنجره ما» درگذشت.

(حسن) ملکی،روزنامه‌نگار و منتقد و مدیر پیشین روابط عمومی موزه هنرهای معاصر، درگذشت.توکا ملکی، فرزند این هنرمند فقید اعلام کرد که مرحوم ملکی بعد از یک دوره طولانی بیماری، امروز، 29 شهریور ماه در بیمارستان قلب تهران درگذشت.منصور ملکی، متولد 1321 و دبیر ادبیات در مدارس تهران بود. او در روزنامه‌هایی چون ابرار و آریا به عنوان دبیر گروه فرهنگی فعالیت داشت و نقدهایی را در حوزه فیلم، ادبیات وهنرهای تجسمی‌، نوشته و منتشر می‌کرد.

 پری ملکی، همسر وی از فعالان موسیقی سنتی ایران است که به تشویق همسرش و پس از ازدواج مدارج موسیقی را طی کرد. گروه خنیا، گروه موسیقی پری ملکی است که بامداد فرزند وی نیز در آن می‌نوازد. توکا ملکی، فرزند دیگر این زوج هنرمند، تحصیل‌کرده و پژوهشگر هنر ایران است.مجموعه شعر «دو کبوتر کنار پنجره ما» در سال 1383 و «تا با توام همیشه باتوام» عنوان گزیده‌ای از نثرهای شاعرانه کهن فارسی در سال 1392 از جمله آثار مکتوب منصور ملکی است.پیکر منصور ملکی بر اساس اعلام اولیه، 31 شهریور ماه از روبه‌روی تالار وحدت تشییع و در قطعه نام‌آوران بهشت زهرا(س) به خاک سپرده می‌شود.

حسن (منصور) ملکی، روزنامه‌نگار و منتقد باسابقه حوزه فرهنگی درگذشت.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از  هنر، توکا ملکی، دختر این منتقد فقید در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، گفت: ‌پدرم بعد از یک دوره طولانی بیماری، ساعاتی پیش در بیمارستان قلب تهران درگذشت و در حال رایزنی با مسؤولان فرهنگی برای دفن در قطعه نام آوران بهشت زهرا(س) هستیم و زمان تشییع متعاقبا اعلام خواهد شد.

ملکی متولد ۱۳۲۱ با دبیری ادبیات در مدارس تهران فعالیت خودش را آغاز کرد و بعدها با عنوان روزنامه‌نگار به فعالیتش ادامه داد. وی در روزنامه‌هایی چون ابرار و آریا به عنوان دبیر گروه فرهنگی فعالیت داشته و نقدهایی را در حوزه فیلم، ادبیات وهنرهای تجسمی‌، نوشته که در نشریات منتشر شده است. مجموعه شعر «دو کبوتر کنار پنجره ما» در سال ۸۳ و «تا با توام همیشه باتوام» عنوان گزیده‌ای از نثرهای شاعرانه کهن فارسی در سال ۹۲ از جمله آثار مکتوب این نویسنده فقید است. حسن ملکی همسر پری ملکی، خواننده و مدرس آواز بود.

 

بعد از یک دوره طولانی بیماری، ساعاتی پیش در بیمارستان قلب تهران

«منصور ملکی» - منتقد و روزنامه‌نگار پیشکسوت و همسر پری ملکی- بعد از یک دوره طولانی بیماری، ساعاتی پیش در بیمارستان قلب تهران درگذشت. ایشان نقش مهمی در آوازخوانی خانم ملکی داشت و در این سال‌ها، کلیهٔ امور مربوط به کنسرت‌های گروه موسیقی «خنیا» را انجام می‌داد.

 «پری ملکی» در سال ۱۳۵۰، با «حسن ملکی» - منصور- که در‌‌ همان مدرسه دبیر ادبیات بود، آشنا شد و ازدواج کرد و بعد‌ها نام خانوادگی او را برای فعالیت‌های هنری برگزید، در واقع «حسن ملکی» او را برای آوازخوانی به شکل جدی تشویق کرد و در تمام سال‌های فعالیت‌ِ هنری «پری ملکی»، کارهای روابط عمومی کنسرت‌های همسرش را عهده دار بود؛ او در عین حال روزنامه‌نگار و منتقد هنری بود. پری ملکی در یکی از گفت‌وگو‌هایش، همسرش را «شنونده‌ی. خوبی» توصیف کرده بود که معمولا دقیق‌ترین نقد‌ها را روی کارش انجام می‌دهد. او در تعدادی از قطعاتش نیز از اشعار ملکی نیز بهره برده است.

 حاصل ازدواج «حسن ملکی» و «پری ملکی» دو فرزند است که علاوه بر آنکه «توکا» نویسنده و پژوهشگر است، «بامداد» خود تنبک و عود می‌نوازد و عضو گروه خنیاست. «منصور ملکی» ملکی متولد ۱۳۲۱ با دبیری ادبیات در مدارس تهران فعالیت خودش را آغاز کرد و بعد‌ها با عنوان روزنامه‌نگار به فعالیتش ادامه داد. وی در روزنامه‌هایی چون ابرار و آریا به عنوان دبیر گروه فرهنگی فعالیت داشته و نقدهایی را در حوزه فیلم، ادبیات وهنرهای تجسمی‌، نوشته که در نشریات منتشر شده است. مجموعه شعر «دو کبوتر کنار پنجره ما» در سال ۸۳ و «تا با توام همیشه باتوام» عنوان گزیده‌ای از نثرهای شاعرانه کهن فارسی در سال ۹۲ از جمله آثار مکتوب این نویسنده فقید است. حسن ملکی همسر پری ملکی، خواننده و مدرس آواز بود.

آموزشگاه موسیقی «خنیا» چندی پیش با حضور اساتیدی چون اسماعیل تهرانی، سهیلا پورگرامی، جلال‌پور سید، علی بدخشان و.. در منطقه یوسف‌آباد تهران به صورت رسمی افتتاح شد. او در این باره گفته بود که ۳۰ سال تلاشش در حوزهٔ موسیقی باید به شکلی ثمر می‌داد. انواع کلاس‌های موسیقی، دوره‌های تخصصی آواز، کر، کلاسیک، موسیقی کودک و.. در این آموزشگاه تدریس می‌شود. پری ملکی از سال ۱۳۷۳ با تشکیل گروه موسیقی «خنیا» به اجرای کنسرت‌هایی برای بانوان و سپس با تغییرات جامعه، به صورت همخوانی برای عموم پرداخته است. «خُنیا» واژهای کهن و ایرانی است به معنای سرود و نوا و نغمه، و نام «خنیاگران» در ادبیات ایران بسیار به کار رفته است. گروه موسیقی «خنیا» به عنوان یکی از پیشگامان گروه‌های موسیقی بانوان، با انگیزه ایجاد زمینه برای بروز استعدادهای بانوان در زمینه هنر موسیقی در سال ۱۳۷۳ تشکیل شده است. این گروه از سال ۱۳۷۹ از همکاری نوازندگان و خوانندگان مرد بهره جسته و کنسرت‌هایی به صورت همخوانی و همنوازی برای عموم اجرا کرده است. گروه «خنیا» در اجراهای مختلف خود، تلاش می‌کند که به تجربه‌های جدید در زمینه شیوه‌های اجرایی موسیقی سنتی ایران دست یافته و فضایی تازه در زمینه موسیقی ارایه کند.

 

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۶ ارسال
392651