تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۵/۱۳ ۰۱:۰۰ |
کد خبر: ۳۹۲۱۲۷

سرمقاله روزنامه جهان صنعت/ ۳ نکته ‌در رفتار سياسي آمريکاييان

« ۳ نکته ‌در رفتار سياسي آمريکاييان » عنوان يادداشت روز روزنامه جهان صنعت به قلم صادق زيباکلام است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

در لابه‌لاي اتفاق تاريخي اخير که با نشست‌هاي پي‌درپي ايران و گروه موسوم به 1+5 صورت گرفت بالاخص در ميزان افراد موافق با تصويب توافق هسته‌اي ايران و رفتار سياسي روزهاي اخير موافقان و مخالفان در کنگره و سناي آمريکا، مي‌توان سه نکته را يافت که حائز اهميت است.
نکته نخست: استقلال راي اعضاي قوه مقننه از نکات مهم در رفتارشناسي افراد سياسي در آمريکاست که بسيار قابل تامل و درنگ است. در اين مدت که چشم‌ها به کنش‌هاي سياسي اعضاي کنگره و سناي آمريکا دوخته شده بود، بين موافقان و حتي مخالفان شاهد استقلال آرايي براي بيان عقيده و نظر شخصي‌شان بوديم. موافقان و مخالفان در کنگره و سناي آمريکا بدون ملاک‌هاي سياسي، جناحي و شخصي در پي ابراز نظر و ظهور و بروز راي شخصي خود بودند. در واقع شاهد بوديم نمايندگان آمريکايي و سياسيون اين کشور تابع مراکز قدرت نبودند و به راحتي و بدون هيچ فشاري از سوي اين مراکز، نظرات شخصي خود را اعلام مي‌کردند و کمتر حواسشان به جايي ديگر بود.نکته دوم: موضوع ديگري که در اين حين مي‌تواند مورد تامل قرار گيرد، ايجاد فضاي جديد سياسي ميان تهران و واشنگتن بود. اين امر پس از 36 سال، بعد از سال‌ها گفت‌وگو، نشست‌هاي ديپلماتيک و حتي بارها تهديد به وقوع پيوست. البته بايد به اين نکته هم التفات داشت که مخالفان حاضر در کنگره، بخش قابل توجهي از حاکميت در ايالات متحده‌اند که خواهان برخورد تند و راديکالي با جمهوري اسلامي هستند. اينها معتقدند نبايد به ايران اعتماد کرد. شعارهاي اخيري که در ايران مبني بر ضديتي متفاوت از قبل با آمريکا شنيده شد، بيش از هر چيزي، آب در آسياب طيف مخالف بقاي جمهوري اسلامي مي‌ريخت و به درد آنها مي‌خورد. برخي فريادهاي مرگ بر آمريکا، تنها به نفع آراي طرفداران اسراييل و لابي قدرتمند آن در آمريکا (آيپک) تمام مي‌شد. آنها هم پس از اين کنش‌هاي راديکال ايراني، بيش از هر وقت در پي ايران‌هراسي برآمدند و کوشيدند چهره کشورمان را همچنان تيره و راديکالي نشان دهند.
نکته سوم: اما نکته آخر، موافقان توافق و گفت‌وگو با جمهوري اسلامي هستند که بايد مورد تحليل قرار گيرند. کاخ سفيد (قوه مجريه) و طيف موافق توافق در کنگره (قوه مقننه) در پي تنش‌زدايي در رابطه ايران و آمريکا بودند و تا اين لحظه نيز همچنان به اين امر معتقدند. آنها به مخالفان مي‌گويند به گذشته‌ها و وقايع پيش‌آمده توجهي نکنند و بکوشند تا شروع تازه‌اي در روابط با جمهوري اسلامي ايران داشته باشند. در راس اين موافقان، باراک اوباما رييس‌جمهور ايالات متحده، جان کري وزير خارجه آمريکا و ديگر طرفداران و همفکران اوباما هستند که اميدوارند اين توافق بتواند بخشي از تنش‌ها و تهديدات چند سال اخير را از بين ببرد و به مخالفان نيز مي‌گويند بياييد پس از 36 سال، نگاهي ديگر به روابط با جمهوري اسلامي ايران داشته باشيم.

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۱۱ ارسال
392127