تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۶/۲۱ ۰۷:۵۱ |
کد خبر: ۳۹۲۰۴۵

سرمقاله روزنامه سياست روز/ مذاکره تمام شده است

« مذاکره تمام شده است » عنوان يادداشت روز روزنامه سياست روز به قلم قاسم غفوري است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

مذاکرات هسته‌اي ميان جمهوري اسلامي ايران و گروه ۱+۵ در تيرماه در چارچوب جمع‌بندي اقدام مشترک (برجام) به پايان رسيد. براساس توافقات صورت گرفته جمع‌بندي مذاکرات در مجلس شوراي اسلامي جمهوري اسلامي ايران و کنگره آمريکا مورد بررسي قرار مي‌گيرد تا در نهايت سرنوشت برجام و نحوه اجراي آن مشخص گردد. از زمان اعلام توافق اين يک رويکرد در عملکرد کشورهاي غربي مشاهده مي‌شود و آن تاکيد بر تاثيرات اين توافق بر معادلات منطقه است.
کشورهاي غربي چند محور را مورد تاکيد قرار مي‌دهند. نخست آنکه اين برجام مي‌تواند بر امنيت و ثبات منطقه با محوريت پايان آنچه رفتارهاي ثبات زاي ايران ناميده مي‌شود تاثيرگذار باشد. اوباما، کري رئيس‌جمهور و وزير خارجه آمريکا بارها تاکيد کرده‌اند که از ابعاد اين توافق برقراري ثبات در منطقه با دور شدن ايران از بمب هسته‌اي است که با تغيير رفتار ايران در قبال منطقه و به ادعاي اين افراد، رويکرد تعاملي ايران با کشورهاي منطقه به جاي تقابل مي‌تواند دستاوردهاي بيشتري براي ثبات و امنيت منطقه داشته باشد.
اين واژه‌ها از سوي مقامات اروپايي از جمله کامرون و هاموند نخست‌وزير وزير خارجه انگليس نيز مطرح گرديده به گونه‌اي آنان با متهم‌سازي ايران به بحران‌سازي در منطقه اميدواري بر تغيير رفتار ايران در منطقه را مطرح مي‌سازند و حتي چنان ادعا مي‌کنند که رويکرد کشورهاي غربي به ايران براي تغيير رفتار منطقه‌اي تهران مي‌باشد.
دوم آنکه کشورهاي غربي به ويژه در حوزه رسانه‌اي ادعا مي‌کنند که احتمالا ايران درآمدهاي حاصله از لغو تحريم‌ها را در حمايت از آنچه غرب تروريسم مي‌نامد (مقاومت) هزينه خواهند کرد. غربي‌ها همچنين تاکيد مي‌کنند که با بهره‌گيري از تحريم‌هاي اعمالي در زمينه تروريسم و حقوق بشر و نيز اقداماتي که در حوزه امنيتي و سياسي منطقه صورت مي‌دهند مانع از اجراي چنين سناريويي از سوي ايران مي‌گردند. جالب توجه آنکه آمريکا، برخي کشورهاي عربي را نيز به بازي گرفته بگونه‌اي که هر روز يکي از اين کشورها ادعاهاي ضد ايراني را مطرح مي‌سازند تا پازل آمريکا براي مقصر جلوه دادن ايران تکميل گردد. هدف آمريکا در مرحله نخست معرفي ايران به عنوان دشمن اول منطقه است و در مرحله ديگر ايجاد تنش دائمي ميان ايران و کشورهاي عربي را پيگيري مي‌کند تا افکار عمومي را از دشمن اول منطقه يعني رژيم صهيونيستي به مسائل حاشيه‌اي منحرف سازد.
فروش تسليحات به کشورهاي عربي و نيز اهدا تسليحات جديد به رژيم صهيونيستي و حضور نظامي غرب در منطقه از جمله راهکارهاي ادعايي غرب براي آنچه مقابله با ايران مي‌نامند،مطرح مي‌گردد.
آنچه در جمع اين گفتارها مشاهده مي‌شود يک نکته کليدي است و آن اينکه غربي‌ها تلاش دارند تا چنان وانمود سازند که اساس مذاکرات هسته‌اي براي امنيت و ثبات منطقه بوده است و آنان برآنند تا ايران را به پذيرش خواسته‌هاي خود سوق دهند.
به عبارتي ديگر غربي‌ها چنان وانمود مي‌سازند که مذاکره تمام نشده و در چارچوب تحولات منطقه غرب همچنان به دنبال استفاده از ابزارهاي اقتصادي و سياسي براي تغيير رفتار ايران مي‌باشد. آنان مسئله هسته‌اي را صرفا يک مقدمه مي‌نامند که راه را براي هدف اصلي يعني آنچه دور ساختن ايران از تروريسم (مقاومت و مقابله با رژيم صهيونيستي و استکبار) عنوان مي‌کنند، همواره مي‌سازد.
اين القاهاي فکري در حالي از سوي غرب صورت مي‌گيرد که يک حقيقت مسلم را پنهان مي‌سازند و آن اينکه محور مذاکرات صرفا هسته‌اي بوده است. مذاکراتي که محور آن را تثبيت حقوق هسته‌اي ايران در چارچوب ان‌پي‌تي و عدم آنچه رويکرد ايران به بمب هسته‌اي ناميده‌اند، بوده است. در اصل مذاکرات هيچ ارتباطي به مسائل منطقه‌اي نداشته و لذا ادعاي کنوني کشورهاي غربي که تلاش دارند تا مذاکرات را زمينه‌ساز امنيت منطقه و دوري ايران از آنچه رفتارهاي بي‌ثبات کننده مي‌نامند سوق دهد، ادعايي واهي و فريبکارانه است. چنانکه تيم هسته‌اي نيز همواره تاکيد کرده‌اند که مذاکرات صرفا در قالب هسته‌اي بوده و بعد از آن نيز هيچ مذاکره‌اي با غرب صورت نخواهد گرفت.
آمريکايي‌ها برآنند تا با اين ادعاها از يک سو فشارهاي اقتصادي و تهديدات نظامي خود را توجيه نمايند و از سوي ديگر افکار عمومي جهان را به فشار بر ايران براي پذيرش زياده‌خواهي‌هاي منطقه‌اي غرب سوق دهند تا به اصطلاح طرح توافق کامل و اجرايي گردد تا به ادعاي غرب امنيت جهاني برقرار شود.
اين در حالي است که مذاکرات و ابعاد توافق صرفا هسته‌اي بوده و مذاکرات با توافق تير‌ماه به پايان رسيده و لذا فرافکني غربي‌ها زياده‌‌خواهي غيرمنطقي و به دور از توافق است که برگرفته از ماهيت زياده‌خواهانه غرب مي‌باشد.

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۸ ارسال
392045