تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۶/۱۰ ۲۳:۱۰ |
کد خبر: ۳۹۱۵۳۳

طوفان آمد، زلزله هم می‌آید؟

به گزارش شباویز به نقل از خبر آنلاین پیامک های شب گذشته شبکه های اجتماعی، لرزش کابوس زلزله تهران را برای چندمین بار به جان برخی پایتخت نشینان انداخت. کابوسی که با هر بار زلزله در اطراف تهران قوت گرفته و با تلنگری موجب ترس و وحشت تهرانی ها می شود.

پیامک هایی که در این شبکه ها دست به دست می شد به نقل از مسوولانی چون رییس شورای شهر یا هیات زلزله شناسی هموژنیک دانشگاه تهران حکایت از وقوع زلزله در بامداد سه شنبه داشت. در حالی که نه رییس شورای شهر در تلویزیون بود و نه مرکزی به اسم هموژنیک وجود دارد.

در یکی از این پیام ها به نقل از دانشگاه تهران توصیه هایی برای نجات از زلزله بیان شده و در آخر ساعت ۳:۴۵ بامداد را ساعت شروع زلزله عنوان کرده اند.

در پیام دیگری که رییس شورای شهر تهران در شبکه خبر عنوان کرده است آمده است که احتمال وقوع زلزله در بامداد امشب به ۸۰درصد می رسد. همچنین همه نیروهای امدادی هلال احمر، آتش نشانی و ... در وضعیت آماده باش قرار دارند.

از طرف دیگر کاربران توییتر نیزتوییت های مختلف با هشتگ زلزله کردند. یکی از کاربران در مورد زلزله گفته است: توییتر فارسی نشون میده که بازهم در #ایران این شایعه داره دست بدست میشه: کارشناسان پیش‌بینی کردند امشب یا فردا در تهران زلزله میاد.

کاربر دیگر در واکنش به شایعات مطرح شده در مورد وقوع زلزله و اعلام زمان دقیق آن گفت: از اینکه اون همه واحد زمین شناسی و مخاطرات طبیعی در رشته جغرافیای دانشگاه تهران پاس کردم پشیمان هستم، زلزله را باید در توییتر می آموختم. کاربر دیگر به جک هایی که زلزله را به سخره گرفته است واکنش نشان می دهد: شاید جوک های توییتر برای زلزله از ترس است چیزی مثل خنده‌ هیستریک است.

برخی نیز توصیه های ضروری که در زمان وقوع زلزله به کار می آید را به کاربران دیگر گوشزد می کنند: کوله زلزله ببندید و برای فردای زلزله احتمالی با نزدیکانتون یه جای مشخص قراربذارید، امکان اینکه در اون وضع همه ارتباطات قطع بشه خیلی بالاست.

علم در پاسخ به پیش بینی زلزله عاجز است

واقعیت های زلزله اما فرق دارد و مساله دیگری را نشان می دهد. زلزله اتفاق می افتد اما امکان پیش بینی زمان دقیق آن فعلا وجود ندارد. صحبتی که بهرام عکاشه پدر علم زلزله شناسی  نیز به آن اعتراف می کند: بررسی زمین شناسی و مطالعات نشان می دهد که احتمال وقوع زلزله بزرگ در تهران بسیار بالا است. اما درباره زمان وقوع آن به محاسباتم ایمان ندارم چون زمین رفتار غیرقابل پیش‌بینی دارد. زلزله فیروزکوه خوشه ای بوده و گاهی بعد از این زلزله خوشه ای و فعال شدن گسلهای بیشتر، امکان زلزله بزرگتر وجود دارد، اما هنوز علم در پاسخ به این سوال ناتوان است.

پدر علم زلزله شناسی با وجود اینکه معتقد است تهران باید همیشه در وضعیت نارنجی خطر باشد اما می گوید نباید مردم را ترساند: علم زلزله شناسی اجازه نمی‌دهد که برای وقوع زلزله در تهران، آن هم در آینده نزدیک هیچ پیش بینی کرد. در روش eeuu با محاسبه زمان بروز موج عرضی و طولی که با تاخیر زمانی چند ثانیه ای به دنبال هم رخ می دهد می توان حداکثر تا 70 ثانیه موج مخرب را پیش بینی کرد. در حال حاضر این روش در ژاپن استفاده می شود و در این زمان کم، تمام نیروگاه های هسته ای، رآکتورها و تاسیسات زیربنایی متوقف می شوند؛ در تلویزیون هم به مردم هشدارهای لازم داده می شود. اما به هرحال باید همیشه احساس خطر کرد و ستاد بحران آمادگی کامل را داشته باشد تا کمترین خسارت وارد شود و خوب است که همیشه تهران در وضعیت نارنجی خطر باشد، اما نباید مردم را ترساند و نگران کرد.

مهدی زارع دانشیار پژوهشکده زلزله شناسی در مورد پخش اینگونه شایعات به خبرآنلاین می گوید: شايعه اي به عنوان حضور رييس شوراي شهر در شبكه خبر تلويزيون و اعلام وقوع قرب الوقوع زلزله تهران دست به دست مي شود كه طبيعتا بي معني و دروغ است، دوستان لطفا در مورد هر نوع شايعه پردازي و پخش خبر دروغ حساس باشند . من به يكي از دوستان كه سوال كردگفتم هر نوع تكذيب يا تكرار اين نوع اخبار هم مي تواند به ترويج اين نوع شايعات كمك كند. همچنين توجه كنيم كه اين نوع پيامهاي دروغ بابت كنجكاوي هم توزيع و تكرار نشود. احتمال زلزله در تهران امشب با ديشب و هفته و ماه قبل تفاوتي نكرده و البته همواره بالاست.

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۴ ارسال
391533