تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۶/۱۰ ۱۰:۱۶ |
کد خبر: ۳۹۱۵۰۳

نقش عربستان در زلزله شب گذشته سمنان

مدیرکل مدیریت بحران استان سمنان بیان کرد:‌ این زمین‌لرزه در موقعیت جغرافیایی با عرض شمالی ۳۶.۸۳ درجه و طول شرقی ۵۵.۱۷ درجه ثبت شده و در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داده است؛ این گسل فعال بوده و از سبزوار تا تهران ادامه دارد و به علت فشردگی خاصی که بحث تخته‌ سنگ عربستان به ایران وارد می‌آورد، هر از چند گاهی شاهد فعالیت آن هستیم.

به گزارش شباویز ، مدیرکل مدیریت بحران استان سمنان گفت: زلزله 3.5 ریشتری حوالی کلاته‌خیج در استان سمنان هیچ خسارتی نداشت.

احمد طاهری اظهار کرد: زمین‏‌لرزه‌ای در ساعت 20 و 35 دقیقه امشب به وقت محلی در شمال شهر کلاته‌خیج در شهرستان شاهرود رخ داده است که به سرعت بررسی‌ها آغاز شد و گروه‌های ارزیاب به منطقه اعزام شدند.

وی ادامه داد: شدت این زمین‌لرزه 3.5 درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ثبت شده است؛ اما خوشبختانه خسارت جانی و مالی نداشت.

مدیرکل مدیریت بحران استان سمنان بیان کرد:‌ این زمین‌لرزه در موقعیت جغرافیایی با عرض شمالی 36.83 درجه و طول شرقی 55.17 درجه ثبت شده و در عمق 10 کیلومتری زمین رخ داده است؛ این گسل فعال بوده و از سبزوار تا تهران ادامه دارد و به علت فشردگی خاصی که بحث تخته‌ سنگ عربستان به ایران وارد می‌آورد، هر از چند گاهی شاهد فعالیت آن هستیم.

طاهری گفت: زلزله امشب در 20 کیلومتری کلاته‌خیج، 21 کیلومتری رامیان استان گلستان و 28 کیلومتری علی‌آباد در این استان رخ داده است؛ فشارهای دیگری نیز این منطقه وجود دارد و این فشارها سبب تخلیه انرژی می‌شود.

وی تصریح کرد: گسل موجود در این محدود فعال بوده و در این خط سیر فعالیت‌هایی دارد و البته جای هیچ نگرانی وجود ندارد و با خالی شدن انرژی درونی زمین به صورت زلزله‌های کوچک که هر روز شاهد آن هستیم، خوشبختانه دغدغه‌ها تا حدودی کاهش می‌یابد.

مدیرکل مدیریت بحران استان سمنان ادامه داد: منطقه محل وقوع زمین‌لرزه امشب برخی روستاها و شهرها را پوشش می‌دهد؛ از جمله شهر کلاته‌خیج، روستاهای ابر و ... در منطقه وجود دارند که جمعیت آن‌ها نیز خوب بوده ولی جای نگرانی وجود ندارد.

طاهری بیان کرد: اگر احساس کنیم فعالیت‌های این گسل بیش از حد طبیعی خود است، به طور قطع بررسی خواهیم کرد و هشدارهای لازم به مردم داده می‌شود.

وی ادامه داد: زلزله‌ امشب کنترل شده و هیچ خسارت جانی و مالی از زمین‌لرزه کلاته‌خیج دریافت نشده است.

منبع : اتاق خبر ۲۴

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۱۴ ارسال
391503