تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۶/۴ ۰۱:۴۷ |
کد خبر: ۳۹۰۹۹۵

روحانی: بر مبنای برجام، تجاری سازی هسته ای آغاز می شود

رییس جمهوری گفت: بر مبنای برجام، تجاری سازی هسته ای آغاز می شود؛ ما کیک زرد را از خارج وارد می کنیم و یو اف ۶ (UF۶) غنی شده را صادر می کنیم.

به گزارش شباویز به نقل از ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی شامگاه سه شنبه در آخرین برنامه سفر استانی خود به استان همدان، در جمع خبرنگاران افزود: در قطعنامه 2231 نه تنها برنامه هسته ای ما به رسمیت شناخته شده بلکه از کشورهای بزرگ خواسته شده با ایران همکاری کنند؛ تجاری سازی در این برجام آغاز می شود.
وی ادامه داد: طبق برجام، با همکاری دو کشور دیگر از اعضای 1+5 ، فناوری جدید را به اراک می آوریم.
روحانی اضافه کرد: راجع به برجام هنوز خوب توضیح داده نشده است؛ ما برای مردم توضیح می دهیم که چه کار عظیمی دیپلمات های ما انجام دادند.

*امیدواریم برنامه برجام به فرجام نهایی برسد
رییس جمهوری گفت: باید در سالی که عبور از مشکلات اقتصادی است و سالی است که مردم توانستند حق خود را به کرسی بنشانند، سال جذب بیشتر برای سرمایه گذاری باشد و امیدواریم برنامه برجام به فرجام نهایی برسد.
حجت الاسلام روحانی افزود: امیدواریم تحریم ها برطرف شود و کشور شاهد تحول بزرگی باشد.
وی تصریح کرد: باید به نقطه ای برسیم که حق مردم ما است، نقطه ای که مردم ما را از نظر مادی و معنوی به نقطه مطلوب برساند.
وی بیان کرد: مردم باید در انتخابات شرکت کنند، همان گونه که در سال 92 حماسه آفریدند سال 94 نیز حماسه دیگری بیافرینند.
دکتر روحانی در بخش دیگری بیان کرد: مهمان نوازی مردم همدان نسبت به خادم کوچک به دلیل عشق و علاقه ای که به نظام و انقلاب دارند بی نظیر است و اظهار محبت مردم در خیابان ها و ورزشگاه بسیار خوب بود.
وی اضافه کرد: از مردم همه شهرستان ها که فرصت نکردم به آنجا برسم عذر خواهی می کنم اما وزرا و نمایندگان خدمت آنها رفتند گزارش کوتاهی را مشاهده کردم که بررسی مفصل تر آن را انجام خواهیم داد.
وی همچنین از امام جمعه همدان همه مسوولان، نیروی امنیتی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و شوراها و فرمانداران و تک تک خادمانی که به مردم خدمت می کنند و رسانه های گروهی که بار سنگینی بر عهده آنها است که در هفته دولت برای تشریح عملکرد دولت بار سنگینی بر دوش دارند، قدردانی کرد.
وی ادامه کرد: مجموعه بررسی های دولت نشان داد 42 طرح و پروژه در اولویت های استان همدان است که بخشی از آن مربوط به آب و فاضلاب، بخشی راه، تعدادی در دانشگاه ها و تعدادی در حوزه سلامت و بهداشت و بخشی نیز در حوزه گردشگری و صنایع و معادن است.
وی تصریح کرد: برخی از طرح های مهم را صبح امروز سه شنبه در جمع مردم مطرح کردم و مفصل تر در شورای اداری توسط دکتر نوبخت توضیح داده شد.
رییس کاروان تدبیر و امید ادامه داد: هشت هزار و 470 میلیارد ریال اعتبار برای این طرح ها مدنظر است که باید مجموع آنها در سال 94 و 95 به اتمام برسد.
دکتر روحانی ادامه داد: برخی از این طرح های بسیار مهم شامل آزاد راه همدان- ساوه و راه آهن همدان- تهران، سدها و طرحهای بیمارستانی است.
وی ادامه داد: امیدواریم با اجرایی شدن این طرح ها تحولات بزرگی را در استان همدان به ارمغان بیاورد.
دکتر روحانی گفت: دولت باید کارها را به مردم واگذار کند و در اقتصاد، صنعت، کشاورزی و حتی امور اجتماعی کارها به مردم واگذار شود و سمن ها باید وارد شوند.
روحانی در ادامه این نشست و در پاسخ به خبرنگاری در خصوص برنامه های دولت در زمینه گردشگری استان همدان، گفت: موضوع گردشگری در کل کشور اهمیت دارد؛ گردشگری یکی از مسیرهایی است که به سرعت می تواند اشتغال را در کشور ما توسعه دهد؛ ضمن این که مسایل مرتبط با گردشگری تنها مالی و پولی نیست و خیلی فراتر و بالاتر است.
رییس جمهوری تصریح کرد: هر گردشگری که به کشور ما می آید به سفیر خوبی در دنیا برای ما تبدیل می شود؛ تبلیغاتی بسیار ظالمانه ای علیه ما در دنیا شده است و گردشگران می توانند این تصویر را تغییر دهند و هر کدام که به کشورشان بر می گردند به مبلغ خوبی برای ما تبدیل می شوند.
وی ادامه داد: این تبادل فرهنگ می تواند بسیار تاثیر گذار باشد؛ برخی استانهای ما جاذبه های ویژه دارند و بیشتر فارس و اصفهان زبانزد است ولی استانهای فراوانی در ایران داریم که جاذبه زیادی دارد؛ همدان یکی از استان های پر جاذبه است؛ هم بخاطر آثار تاریخی و هم این که جزو تمدن اولیه در این سرزمین است.
روحانی اضافه کرد: به غیر از آثار تاریخی، بزرگان همدان جاذبه زیادی دارد و همه دنیا می خواهند مقبره ابن سینا این عالم بزرگ را ببینند؛ ما هم رجل سیاسی، هم حکیم و عارف داریم که همه جاذبه درست می کند.
رییس جمهوری گفت: آمار نشان می دهد که تعداد گردشگران در کشور زیاد شده است؛ گردشگران خارجی به 2 برابر رسیده و تا پایان سال پیش بینی می شود که به سه برابر برسد.
روحانی افزود: 11 پروژه گردشگری در استان همدان برنامه ریزی شده که قرار است با اعتبار 50 میلیارد تومان اجرا شود؛ امروز پنج افتتاح و 9 پروژه شروع به کار داشتیم که یکی از آنها هتل پنج ستاره بود.
روحانی در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران محلی در خصوص برنامه دولت برای توسعه فرهنگی استان همدان گفت: برنامه وسیعی در زمینه هنر و دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و تحول در آموزش و پرورش وجود دارد؛ آن بخشی که در این مقطع مهم است شرکت های دانش بنیان است؛ این شرکت ها علم را به تولید و فناوری تبدیل می کنند.
روحانی در پاسخ به سوال دیگری گفت: در زمینه ایجاد تعادل بین استان ها ما کار زیادی باید انجام دهیم در همه سفرها این مسایل را مد نظر قرار می دهیم.
رییس جمهوری تصریح کرد: ما پروژه نیمه تمام را نمی توانیم رها کنیم و یک پروژه دیگر را از نو شروع کنیم؛ در هر سفر اقدامات و پروژه های جدید هم آغاز می شود؛ پروژه های بیمارستانی در این سفر تصمیم گیری شده و برخی از پروژه ها تکمیل و برخی جدید است.
وی با تاکید بر این که باید به اشتغال بالاتر برسیم، ادامه داد: این امر در سایه رونق اقتصادی، بهره وری و جذب سرمایه گذاری امکانپذیر است.
روحانی اضافه کرد: وزیر جهاد کشاورزی امروز خبر داد که بیش از 27 هزار هکتار از اراضی کشور تحت پوشش آبیاری مدرن قرار گرفته است و بنا داریم در آینده حدود 6 هزار هکتار از اراضی استان همدان را نیز تحت پوشش قرار دهیم.
روحانی در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران محلی در مورد برخورداری همدان از بودجه کلان شهرها، گفت: در این سفر اقدامات قابل توجهی برای همدان انجام گرفته است؛ هر چه وضع دولت بهتر باشد کمک بهتری خواهیم کرد؛ بودجه عمرانی همدان 51 میلیارد تومان است و ما در این سفر 840 میلیارد تومان به استان کمک کرده ایم.
رییس جمهوری در پاسخ به سوال دیگری در مورد هدایت سرمایه گذاری به استان همدان گفت: امروز در جلسه توسعه و سرمایه گذاران اجتماع بسیار خوبی در همدان شکل گرفت و بانک ها قول دادند یک هزار و 200 میلیارد تومان در اختیار کارآفرینان قرار دهند تا حرکت خوبی آغاز شود.
روحانی اضافه کرد: بعد از پایان تحریم ها، شرایط کشور تغییر می کند و جذب سرمایه از بیرون ایران هم خواهیم داشت؛ یکی از استانها پرجاذبه که می تواند سرمایه های ایرانیان خارج از کشور یا خارجی ها را جذب کند، همدان است.
ریس جمهوری گفت: کارهای زیربنایی از جمله جاده و ریل برای سرمایه گذاری بسیار موثر است.
وی ادامه داد: امروز یک بیمارستان تخصصی که بخش خصوصی آن را ایجاد کرده و توسط دولت تجهیز شده، افتتاح شد؛ بسیار حائز اهمیت است که همه خیرین در این استان و استان های دیگر از این الگو تبعیت کنند.
روحانی در پایان سخنان خود با ابراز امیدواری نسبت به ادامه و پیگیری طرح تحول سلامت، گفت: وزیر بهداشت امروز اعلام کرد در این بیمارستان اگر فردی به جراحی باز قلب احتیاج داشته باشد، قبلا باید 40 میلیون تومان پرداخت می کرد و امروز این رقم به 800 هزار تومان کاهش یافته است که این برنامه را باید ادامه دهیم تا نگرانی های مردم برطرف شود.

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۳ + ۴ ارسال
390995