تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۵/۲۷ ۲۱:۰۵ |
کد خبر: ۳۸۹۸۱۳

سوالات نابهنجار اطفال!

چگونه به سوالات عجیب کودک پاسخ دهیم

کودک سوالاتی درباره نحوه تولد خود یا خواهر و برادرش می پرسد و شما از پاسخ دادن وا مانده‌اید. در سنین پایین به فرزندتان گفته‌اید که خدا تو را به ما داد یا خواهر و برادرت را از بیمارستان خریده‌ایم و… درحالی که به تایید روانشناسان می‌توان با توجه به سن کودک و اطلاعات و آگاهی‌ای که در این زمینه دارد، به او پاسخ داد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز، دکتر پریناز بنیسی، روانشناس تربیتی در این‌باره گفت: «اصولا بین سنین 3 تا 5 سالگی به دلیل اینکه مسائل جنسی در کودک آشکار و هویدا می‌شود، این سوالات برایشان مطرح می‌شود. حتی گاهی اوقات ممکن است در مورد اندام‌های جنسی خود یا خواهر و برادر خود سوال بپرسند. در چنین شرایطی بهترین پاسخی که والدین می‌توانند به کودک بدهند به سن فرزندشان باز می‌گردد.

وی با بیان اینکه اغلب والدین با طفره رفتن از پاسخ به این سوال ذهن کودک را درگیر مساله دیگر می‌کنند، گفت: «کودکان بسیار کنجکاو هستند و با آنکه والدین سعی می‌کنند ذهن کودک را درگیر مسائل دیگر کنند باز کودک چنین سوالی را مطرح می‌کند و بهتر است والدین با توجه به نوع تفکر کودک و اینکه چقدر از این مساله آگاهی و هوشیاری دارد، به او پاسخ دهند. مثلا در سنین پایین با بیان داستان‌هایی در این زمینه می‌توان به کودک پاسخ داد مثلا «مادر و پدری خواستار یه فرزند خوب و خوشگل یا خواهر و برادری برای بچشون بودند و به درگاه خدا دعا کردند تا خدا به خواسته آنها پاسخ داد یا در قالب چنین جملاتی بگویند «چون محیط خانه ساکت بود و ما دوست داشتیم کودکی داشته باشیم که او را به پارک ببریم، برایش لباس و کادو بخریم، کنار ما بزرگ شود، به خاطر همین شرایط و امکانات را مهیا و فراهم کردیم تا عضو جدید وارد خانواده بشه و تغییر و تحول مثبتی در زندگی ما رخ بدهد.

این روانشناس با تاکید بر اینکه با دادن توضیحات بی‌مورد در سنین پایین نباید ذهن کودک را درگیر مسائل جنسی کرد، گفت: «اغلب والدین به این سوال‌ها که در حیطه مسائل جنسی است، هیچ جوابی نمی‌دهند یا برعکس اطلاعات زیادی می‌دهند که متناسب با سن کودک نیست. ازاین رو والدین باید مراقب توضیحات خود باشند و از دادن اطلاعات اضافی بپرهیزند. بی‌شک نباید فضای ذهنی کودک با دادن توضیحات بی‌مورد به سمت مسائل جنسی سوق داد. اگرچه گاهی ممکن است سوالات کودکان فراتر از این مسائل برود ولی باید به صورت کلی به آنها پاسخ داد و وارد جزییات نشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی آزاد در نهایت خاطرنشان کرد: «در صورتی هم که کودک در سنین مدرسه است و چنین سوالی را مطرح می‌کند، با توجه به مفاهیمی که درخصوص تولیدمثل در مدرسه آموخته باید به او پاسخ بدهید. حتی می‌توانید کتاب‌هایی که در این زمینه وجود دارد، خریداری کنید و به او بدهید یا از نظر بحث علمی و زیست شناختی به کودک این آموزش را بدهید که آناتومی بدن زنان و مردان نسبت به یکدیگر تفاوت‌هایی دارد. درضمن والدین فراموش نکنند که دریافت اطلاعات غیرصحیح از همسالان یا والدین می‌تواند باعث گمراهی آنها شود.

منبع:سلامانه

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۸ ارسال
389813