تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۵/۲۱ ۲۱:۳۰ |
کد خبر: ۳۸۹۸۰۸

رفتار کودک

رفتار والدین، زیر نظر دقیق کودک

کودکان مانند یک دوربین فیلمبرداری عمل می کنند و تمام رفتارهای بزرگترها را ضبط می کنند، پس رفتارهای خوب را به او یاد دهید.

به گزارش پایگاه خبری شباویز، یکی از مهمترین نکاتی که والدین در روند ترتیب فرزندانشان باید همواره به خاطر داشته باشند این است که هر روز از سوی کودکانشان به دقت تحت نظر هستند.

البته کودکان نه تنها تک تک رفتارهای والدین را زیر نظر دارند بلکه به تمام حرف هایی که پدر و مادرشان می زنند و جملاتی که به زبان می آورند نیز به دقت گوش می دهند.

توجه به این نکته مهم که تمام رفتارهایمان به عنوان پدر و مادر زیر نگاه دقیق کودکمان است، سرنخی مهمی را در زمینه تربیت آنها به دستمان می دهد. هر تصمیمی که ما بزرگترها می گیریم، هر لغتی که به زبان می آوریم و هر عملی که انجام می دهیم به دقت مورد توجه فرزندمان است و در واقع کودکان، در هر لحظه از رفتارهای ما بزرگترها الگو برمی دارند و دانستن این واقعیت، مسئولیت سنگینی را به دوش والدین می گذارد.

کودکان از ما می آموزند و این یک واقعیت انکارناپذیر است. آنها رفتار ما را کپی می زنند؛ چه مثبت باشد و چه منفی و این الگوبرداری ها در نهایت به آنها شخصیتی صادق و باثبات یا آسیب پذیر و ناقص می دهد.

 سایت «گود مِن پروجکت» به نقل از پدرانی که برخی از تجارب خود از بزرگ کردن فرزندانشان را با مخاطبان این سایت به اشتراک گذاشته اند دراین باره به هفت رفتاری که کودکان مشخصا از والدین کپی می زنند، اشاره کرده که به شرح زیر است:

1-کودکان به دقت به نحوه رفتار شما بزرگترها با والدین خودتان توجه می کنند و از شما الگو می گیرند و در نهایت شبیه همان رفتار را به شما باز می گردانند.

-2آنها در عین حال رفتار شما را با دیگر افراد تحت نظر دارند و اگر با افرادی که با شما در تماس هستند رفتار نامناسبی داشته باشید، شک نکنید که فرزندتان نیز با دیگران همان رفتار را خواهد داشت.

3-کودکان توجه می کنند که شما چگونه پول و مسائل مالی خود را مدیریت می کنید.

4-کودکان همواره تحت نظر دارند که والدین شان با افراد مسئول و بالادست به لحاظ موقعیت اجتماعی مانند مامور پلیس یا رئیس شرکت چگونه رفتار می کنند و چه اندازه به این افراد احترام می گذارند و در صحبت کردن درباره این اشخاص، چقدر ادب را رعایت می کنند. اگر شما این موضوع را رعایت نکنید فرزندتان نیز در طول زندگی اش هرگز به مقامات و اولیای امور که البته خود شما را نیز شامل می شوند، احترام نخواهد گذاشت.

-5کودکان با دقت به درجه نظم و انضباطی که شما به عنوان پدر و مادر او در جنبه های مختلف زندگی دارید، توجه دارند. بنابراین اگر پرخوری کنید، زیاد بخوابید، صورت حساب هایتان را به موقع پرداخت نکنید و به نظم در کارهایتان اهمیت ندهید، انتظار نداشته باشید که فرزندتان خلاف این رفتار کند و فرد منظمی شود. مگر اینکه رویه خود را تغییر دهید تا کودکتان نیز الگوی بهتر و سالم تری را مقابل چشمانش داشته باشد و با آن الگو، بزرگ شود.

-6کودکان به عمق شخصیت و صداقتی که شما در زندگی به نمایش می گذارید، دقت می کنند. اگر تقلب کنید و اگر حرفتان با عمل تان یکی نباشد و قصد فریب آدم های اطرافتان را داشته باشید و هرچند نامحسوس این کار را انجام دهید باز هم کودکان درک می کنند و متاسفانه از این رفتار سوء، الگو می گیرند.

7-کودکان از سخاوتمندی و بخشندگی شما نیز الگو می گیرند. پس از کمک کردن به مردم با رضایت قلبی غافل نشوید تا فرزندتان نیز از نعمت زندگی کردن با قلبی سرشار از عشق و بخشندگی نسبت به انسان ها و کمک به دیگران بهره مند شود.

منبع:ایسنا

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۱۱ ارسال
389808