تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۵/۱ ۰۱:۵۰ |
کد خبر: ۳۸۹۷۷۴

گفتگو با استاد سابق دانشگاه تهران

گفتگوی صمیمی پایگاه خبری شباویز با دکتر ارسطو / شاگرد اول کرمان که سه بار فارغ التحصیل شده / عشق خدمت به سرزمین مادری / نصیحت استاد به دانشجویان

دکتر ارسطو در گفتگویی طولانی و صمیمی، از روزهای جوانی و فعالیت خود در محیط های آموزش عالی را روایت کرده ، از تحقیقاتش و بی مهری هایی که به او و دوستانش شده است را تعریف کرده و از مهمترین دستاوردش که امروز نیازمند کشورمان می باشد سخن گفته است که مشروح آن را می خوانیم:

*شاگرد اول کرمان/ سه بار فارغ التحصیل شده در مقطع کارشناسی ارشد/ دارای 2 فرزند دکتر می باشد

دکتر ارسطو سعید محقق و استاد سابق دانشگاه تهران در گفتگویی تفصیلی با خبرنگار پایگاه خبری شباویز درباره خودش اظهار داشت در سال 1323 در بردسیر کرمان متولد شد که تا پایان دوره دیپلم در کرمان بوده و در سال 1341 در رشته ریاضی فیزیک بعنوان شاگرد اول کرمان فارغ التحصیل شد. در همان سال موفق به قبولی در دانشکده کشاورزی کرج در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی کشاورزی شد و در سال 1345 دوره تحصیلات عالیه خود را در مقطع کارشناسی ارشد به پایان رساند. اما قانع نبود و مجدداً در سال 1347 کارشناسی ارشد خود را در رشته صنایع چوب از مدرسه عالی صنایع چوب پاریس اخذ کرد.

آنگونه که دکتر سعید عنوان می کرد با توجه به عشق خدمت به سرزمین مادری خود، علاقمند به این بود که با دست پر به ایران بازگردد تا بتواند بیش از پیش به هموطنان خود خدمتی کرده باشد، در رشته اقتصاد گرایش مدیریت دانشکده نانسی فرانسه پذیرش شده و تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ادامه داده و نهایتاً در سال 1351 فارغ التحصیل شد.

دکتر سعید جوان در همان سال با همسر خویش آشنا شده و در سال 1351 ازدواج می نماید که ثمره این ازدواج 2 فرزند دختر می باشد که هر دوی آنها دکتر بوده که یکی از آنها دکترای اکولوژی و دیگری دارای فوق تخصص روانشناسی بالینی از فرانسه را در کارنامه خود دارند.

 

*نصیحت دانشجو بهترین خاطره استاد

وی اظهار داشت در سال 1352 بعنوان عضو هیئت علمی جذب دانشگاه تهران شد که از همان ابتدا مشغول به تدریس در رشته های اقتصاد منابع طبیعی، برنامه ریزی خطی، اقتصاد عمومی، برنامه ریزی منابع طبیعی و ... در مقاطع مختلف تحصیلی از کارشناسی تا دکترا بوده.

وی در پاسخ به این سوال که بهترین خاطره شما از دانشگاه چیست؟ اینگونه بازگو می کند که مبحثی درخصوص اقتصاد را هرچه برای دانشجویان تازه پذیرش شده توضیح می دادم آنها متوجه نمی شدند که در نهایت گفتم: من نمی دانم شما کجای این مسئله را متوجه نمی شوید؟ که آن موقع بود یکی از دانشجویان دستش را بلند کرد و گفت: من بگم استاد؟ گفتم : بگو و ایشان در جواب گفتند: استاد همان جایی که خودتان سرکلاس متوجه نشدید و به این نتیجه رسیدم که هر مطلبی را آموزش دهنده می تواند به فراگیر خود بفهماند، مگر موضوعی که خود در هنگام یادگرفتن درست متوجه نشده باشد و این بعد از 42 سال هنوز آویزه گوش من است.

این استاد بازنشسته دانشگاه عنوان کرد: در سال 1379 نائل به درجه بازنشستگی شده و از سال 62 تا 67 همزمان با تدریس در محیط دانشگاه بعنوان مدیر عامل شرکت تحقیقاتی وابسته به وزارت صنایع بود که در آنجا هم 8 کتاب تألیف کرده و مقالات علمی زیادی را هم قلم زده است.

وی ادامه داد: کتابهای مبانی اقتصاد عملی اداره جنگلها و محاسبات اقتصادی طرحهای جنگل بانی که توسط ایشان نوشته شده هنوز در دانشگاهها در حال تدریس است.

دکتر سعید تصریح کرد : مسئولیتهای مختلفی در دانشگاه داشته که مهمترین آنها به شرح زیر است:

- سرپرست امور دانشجویی دانشکده از سال 1355 الی 1360

- عضو شورای هماهنگی دانشکده منابع طبیعی

- راهنمایی ومشاوره تحقیق بیش از 50 رساله دکترا و کارشناسی ارشد بعنوان استاد راهنما

- راهنمایی و مشاوره تحقیق بیش از 300 رساله دکترا و کارشناسی ارشد بعنوان استاد مشاور

- تربیت بیش از 3000 دانشجو در طول 27 سال خدمت

 

* ساخت پودر قالبگیری با آرد چوب برای اولین بار در ایران

دکتر سعید با بیان اینکه از سال 1360 وارد صنعت چوب شده که برای اولین بار در ایران پودر قالبگیری با آرد چوب را ساختم و بعد از آن برای اولین بار در ایران کارخانه نئوپان توسط خودم طراحی شده و بوسیله ماشین سازان میبد یزد ساخته شد و از قبل آن کارخانه، 12 کارخانه دیگر در ایران الگوگیری شده و در حال فعالیت می باشند.

این محقق فعال عنوان کردند: برای اولین بار در ایران کارخانه روکش مقوا برای بهداشتی کردن در کرج توسط بنده طراحی آن انجام پذیرفت و قابل بهره برداری قرار گرفت.

 

*آشنایی با دکتر امین:

وی افزود : علیرغم اینکه طرح های علمی، صنعتی دیگری را طراحی و انجام داده است، اما اصل ماجرا از آنجایی شروع شد که از سال 1381 با آقای دکتر امین در شرکت مهندسین مشاور شکوفان توسعه آشنا شده و فعالیتهای علمی، تحقیقاتی و صنعتی ما وارد فاز جدید گردید.

 

*پالایش فاضلاب با اشعه U.V با راندمان حذف 992/99 درصد با قابلیت استفاده برای آب کشاورزی در دهه 80

دکتر ارسطو سعید اضافه کرد:با توجه به اینکه در سال 1381 با دکتر امین آشنا شده بودم و جلسات فراوانی درخصوص نحوه همکاریمان گرفتم تصمیم بر این شد وارد صنعت پالایش آب و فاضلاب بشویم که طی تماس و مراجعاتی که با شرکت آب و فاضلاب تهران داشتیم و براساس توضیحاتی که برای مسئولین وقت آب و فاضلاب تهران درخصوص ظرفیتها و استفاده از U.V دادیم قرار بر این شد بعنوان نمونه منطقه صاحبقرانیه تهران را پایلوت قرارداده و در زمینه پالایش و تصویه آن اقدام کنیم که در صورت گرفتن نتیجه برای استان تهران اجرا کنیم که در طول 6 ماه فعالیت و براساس مستندات موجود و آزمایشات صورت گرفته توانستیم با دانش بومی براساس سیستم U.V با راندمان حذف 992/99 درصد آب فاضلاب را پالایش کرده و برای استفاده کشاورزی ارائه نمائیم که متأسفانه براساس جابجایی مدیر عامل وقت شرکت آب و فاضلاب تهران طرح ما مورد بی مهری قرار گرفته و هیچ حمایتی از طرح ما نکردند علی رغم بحران شدید آبی در کشور .

*هدایت فعالیت ما به سمت بخش خصوصی و خدمت رسانی بهتر به مردم

دکتر سعید ادامه داد: با توجه به عدم حمایت نهادهای دولتی تمام فعالیت های خود را به سمت خدمت رسانی بهتر به مردم در بخش خصوصی هدایت کردیم . چون اعتقاد داشتم رقابت در بخش خصوصی بیشتر بر اساس شایسته سالاری می باشد تا پارتی بازی. لذا در این بخش بهتر می توانیم خلاقیت های خود را به دست مردم برسانیم.

در نهایت مصمم بر این شدیم پالایش آب و هوا را با محوریت 2 محصول هوا نیک ونیک آب که هر دو محصول پالایش توسط U.V صورت می پذیرد را گسیل دهیم.

در اینجا بود که تصمیم بر ورود تکنولوژی جدیدی بنام ازن را در ایران گرفتیم ،که پس از مذاکره با کشورهای مختلف با شرکت آردای فرانسه که سازنده ژنراتورهای بسیار بزرگ برای سفید کردن خمیر کاغذ بود به تفاهم رسیدیم .که توافق کردیم تکنولوژی خازنها و های ولتاژ مورد ساخت برای آزمایشگاه ها رابه ما بدهند تا ما بتوانیم با الگوگیریاز آنها ، نسخه بومی آن را بسازیم.

*پالایش آب و هوا با استفاده از دستگاه ازن

دکتر سعید بر همین اساس اذعان داشتند : به این مورد هم قانع نشده و در مرحله بعد برای پالایش آب و هوا به جای استفاده از کاربرد U.V از ازن استفاده نمائیم . که در حال حاضر دستگاه هایی با ظرفیت 200 میلی گرم در ساعت تا 100گرم در ساعت توسط خودمان در شرکت آردا ساخته و در کارگاه مان که در شهرک صنعتی چهاردنگه می باشد در عرصه تولید بوده و قابلیت ساخت دستگاه تا 1کیلوگرم در ساعت را در ایران و در کارگاه خودمان داریم . که صنایع تولیدی ما در سایت مجموعه به نشانی اینترنتیhttp://www.ardafrance.com  به صورت کامل بوده و ما به طور محصولات تولیدی به 4دسته کلی تقسیم می شوند ،که شامل:

1-تصفیه وضد عفونی هوا

1-1دستگاه صدمنظوره

2-1دستگاه پلاسما

3-1دستگاه مرغ داری

4-1 دستگاه sterilair

2-تصفیه و ضدعفونی آب و فاضلاب

1-2دستگاه صدمنظوره

  1. 1gr/hr
  2. 5gr/hr
  3. modular

3-سیستم ماورا بنفش :

1-3دستگاه پرتونیک

4-انژکتور یا ونچوری

 

*آمادگی تولید دستگاه آب شیرین کن را داریم اما حمایت نمی شویم

استاد دانشگاه و محقق کشورمان افزود : در حاضر قریب به 4سال در زمینه صنعت آب شیرین کن در حال فعالیت هستیم که در حال حاضر علیرغم بی محبتی ها و کم لطفی مسئولین مرتبط با این مهم و با تمام تلاشهای که انجام دادیم الان موفق به بومی سازی تکنولوژی آب شیرین کن 3مرحله ای تبخیری در ایران شدیم که گروه ما قابلیت ساخت در مقیاس های بزرگ را دارد که می تواند آب دریا را شیرین کرده و برای آب شرب مردم عزیز قابل استفاده نماید ، که متاسفانه حمایت از ما نمی کنند . که جا دارد دراینجا از زحمات و پشتیبانی های آقای مهندس رحیم پور تشکر نمایم .

*ایران : قدرش را نمی دانیم

در پی سوال خبرنگار پایگاه خبری شباویز . از دکتر سهید در خصوص اینکه بعد از شنیدن کلمات زیر چه چیزی به ذهنتان می آید اینگونه پاسخ دادند .

- جوانان :

ارزش آن را دارد که برایشان کار کنیم

-اقتصاد مقاومتی :

غیر از آن راهی نداریم

-دولت :

ارباب ملت

-بسیج :

واژه مقدس جنگ

-علم :

داروی بی خاصیت برای امراض مملکت

-آب شیرین کن :

نجات صنعت آب

-ازن :

فکر نکنم به این زودی جایگاه خودش را در ایران باز کند خیلی می تواند بزرگتر از این باشد

-حمایت از فن آوری بومی :

قوانین را به طور کلی بردارند و اجازه کار را به خود محققین بدهند

-فضای مجازی :

در ایران بیش از اینکه ازش استفاده مثبت کنن ، استفاده غیر ضروری می کنن

-شهداء :

اگر نبودن صدام الان در تهران بود

-امام (ره):

پدر ملت

-رهبری :

عزیز ملت

-شغل :

موتور زندگی

-بخش خصوصی :

توسری خور

-فرانسه :

استعمار سابق

-کرمان :

محل اهل دل

-ایران :

قدرش را نمی دانیم

کلام آخر:

خدا به شما قوت بدهد

 

خبرنگار: سید پیمان حسینی

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۳ + ۱۲ ارسال
389774
نظرات
۱۲:۱۷
 ساعت -
جمعه ۹ مرداد ۱۳۹۴
امید محمدی
2
0
پاسخ به این نظر
امید محمدی  
۱۲:۱۷
 ساعت - 
جمعه ۹ مرداد ۱۳۹۴
سلام دکتر جان هرجا هستی موفق باشی و سلامت من خیلی مدیون شما هستم . ارادتمند شما امید محمدی سال 1381 کارخانه چهاردنگه
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید :
= ۵ + ۸ ارسال
  • سلام دکتر جان هرجا هستی موفق باشی و سلامت من خیلی مدیون شما هستم . ارادتمند شما امید محمدی سال 1381 کارخانه چهاردنگه
۱۳:۵۷
 ساعت -
سه شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۴
احمدرضا غلامی
4
0
پاسخ به این نظر
احمدرضا غلامی  
۱۳:۵۷
 ساعت - 
سه شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۴
استاد خیلی دوست دارم و مدیون شما هستم
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید :
= ۵ + ۸ ارسال
  • استاد خیلی دوست دارم و مدیون شما هستم
۱۴:۳۴
 ساعت -
دوشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۴
پیمان
2
0
پاسخ به این نظر
پیمان  
۱۴:۳۴
 ساعت - 
دوشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۴
درود بر استاد معظم
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید :
= ۵ + ۸ ارسال
  • درود بر استاد معظم