تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۵/۱ ۰۲:۳۳ |
کد خبر: ۳۸۹۵۱۱

بررسی قطعنامه

موافقان تصویب قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل چه می‌گویند؟

در پی جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ‌+۵ در شهر وین اتریش، شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای را تصویب کرده که بر اساس آن برجام ‌تأیید شده است. در همین زمینه، دکتر علی خرم، نماینده اسبق ایران در ژنو در گفت و گو با «تابناک» به دلایل خود در حمایت از این قطعنامه پرداخته است.

به گزارش پایگاه خبری شباویز، شورای امنیت سازمان ملل دیروز (دوشنبه) طی جلسه‌ای، قطعنامه‌ای را که قطعنامه‌های پیشین ضد ایرانی این نهاد را لغو کرده و تحریم‌ها علیه تهران را برخواهد چید، با 15 رأی موافق و بدون رأی مخالف تصویب کرد.

بر اساس این قطعنامه، همه مفاد قطعنامه های شماره 1696 و 1737 (مصوب سال 2006)، 1747 (مصوب سال 2007)، 1803 و 1835(مصوب سال 2008)، 1929 (مصوب سال 2010) و 2224 (مصوب سال 2015) رال غو کرده و همه تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد و تحریم های مرتبط با هسته ای که توسط ایالات متحده و اتحادیه اروپایی و دولت های عضو اتحادیه اروپایی تحمیل شده بودند را به طور جامع لغو می کند.

در همین حال طی چند روز گذشته، مواردی از این قطعنامه، انتقادهایی جدی را در میان محافل سیاسی و رسمی ایران برانگیخته است. بندهای 11 و 12 این پیش‌نویس‌، اصلی‌ترین کانون این انتقادات بود.

در همین زمینه، دکتر علی خرم، نماینده اسبق ایران در ژنو در گفت و گو با تابناک به دلایل خود در حمایت از این قطعنامه پرداخته است.

خرم در آغاز در پاسخ به این پرسش که مزیت این قطعنامه برای ایران چه خواهد بود، گفت: ممکن است در مورد قطعنامه ای که به تصویب رسید، هر کسی از ظن خود‌ این موضوع را بحث و بررسی کرده و اظهار نظر کند. مثلا طرف غربی ‌بگوید‌، ما قطعنامه جدید تصویب کردیم که بر اساس آن ایران به سمت سلاح هسته ای نرود. همینطور که نماینده سازمان ملل در امریکا گفت، بر اساس این قطعنامه، ایران چهار برابر وقت می خواهد که به سلاح هسته ای دست یابد.

این کارشناس مسائل هسته ای ادامه داد: اگر بخواهیم از زاویه دید خودمان بررسی کنیم، این قطعنامه مزیت های بسیار فراوانی برای ایران خواهد داشت؛ نخست اینکه در گذشته ما شش قطعنامه در فصل هفتم منشور گرفته بودیم که حقیقتا معلوم نبود کی و در چه تاریخی، ‌چنین قعطنامه ای بتواند ملغی شود. یک موقعیت بسیار استثنایی پیش آمده که همه چیز دست به دست هم بدهد و یک اجماع بی نظیری در میان اعضای دائم شورای امنیت به وجود بیاید تا این شش قطعنامه قبلی لغو شود.

اگر یک چنین موقعیتی پیش نیامده بود، من به عنوان یک کارشناس و نماینده اسبق دائم ایران در سازمان ملل بعید می دانم که شرایطی فراهم می شد تا این اتفاق بیفتد. در واقع ابر، ماه، خورشید و فلک در کار شدند که این شش قطعنامه لغو شود؛ بنابراین، این دستاورد اولی است که برای ایران مهم است، زیرا این قطعنامه ها جلوی هر حرکت ایران را از جمله سرمایه گذاری خارجی، فروش نفت ایران، روابط بانکی، انتقال های بانکی و... می گرفت. بر اساس ماده 41 منشور این شش قطعنامه جلوی رشد و توسعه ایران را می گرفت و ایران را محبوس می‌کرد. برای ما برداشته شدن این مزاحم به نام قطعنامه های شورای امنیت، دستاورد بسیار بزرگی است.

خرم همچنین در مورد دستاورد مهم دوم ایران بیان کرد: توافقی که ما در وین کردیم، مطابق با خطوط قرمز نظام انجام گرفت. نگرانی که در این توافق وجود داشت، این بود که نکند اعضای دائم شورای امنیت نقض عهد کنند. به عبارت دیگر، این کشورها در موضوع تحریم ها یک جایی دبه دربیاورند و یا یکجایی زیر بار نروند. از طرف دیگر، ما گفتیم نکند کنگره آمریکا این توافق را از میان بردارد‌ یا رئیس جمهوری بعدی امریکا به تعهدات امریکا عمل نکند.

این قطعنامه که در شورای امنیت سازمان ملل تصویب شد، به این معناست که برای همه کشورها و همه ارگان ها در سطح جهان لازم الاجراست و لازم الاتباع از نظر حقوقی است؛ بنابراین، نه کنگره امریکا و نه رئیس جمهور بعدی امریکا و نه مجلس شورای اسلامی ایران قادر به تغییر مفاد این توافق نیست؛ بنابراین، این قطعنامه به ایران اطمینان در بالاترین سطح ممکن از نظر قانونی و حقوقی می دهد که آنها نمی توانند در توافق خللی ایجاد کنند.

وی اضافه کرد: شاید هم‌اکنون طرف مقابل مرتب اعلام می کند که ایران با توجه به این قطعنامه به بمب هسته ای نمی رسد. این در حالی است که ایران اگر می خواست سلاح هسته ای تولید کند تا به امروز آن را ساخته بود. در واقع فتوای مقام معظم رهبری جلوی هر گونه ساخت سلاح هسته ای را خواهد گرفت.

خرم در ادامه در پاسخ به سئوالی پیرامون اینکه ایا این قطعنامه جلوی دبه طرف مقابل را خواهد گرفت، گفت؛ با این تفاسیر موضوع از سوی ایران روشن است. آن چیزی که ما می خواستیم این بود که آنها دبه نکنند. حالا آنها مدعی هستند که نکند ایران دبه کند. البته این هم علت طبیعی است. چرا که هیچکدام از طرفین به یکدیدگر اعتماد ندارند.

در مجموع این قطعنامه باعث شد ‌هیچگاه ارگانی در هیچ کشوری نتواند به توافق وین خدشه ای وارد کند و همه موظف به اعمال آن هستند.

این کارشناس مسائل هسته ای در پایان گفت: برخی از موادی که در این قطعنامه وجود دارد، مورد نقد است. برخی از این مواد برای اطمینان طرف غربی است. هنگامی که ما خودمان نسبت به خودمان اطمینان داریم و نگران از این نیستیم که نقض عهد بکنیم. حالا هر چیزی می خواهند در این قطعنامه بیاورند. در صورتی می گفتیم، این قطعنامه را قبول نداریم که ایران قصد نقض عهد داشت و آنها حالا آمده اند سیستمی را گذاشته اند که ایران نتواند نقض عهد کند. این در حالی است که ایران درصدد نقض عهد نیست.

وی ادامه داد: نباید به گفته های مقامات غربی توجهی داشته باشیم، زیرا آنها درصدد بزرگنمایی دستاورد خود هستند تا بتوانند توافق وین را برای تندروهای کشورهای خودشان توجیه کنند. امروز عربستان و اسرائیل از مخالفان سرسخت توافق هسته ای هستند؛ بنابراین، باید مواظب باشیم ما را که اهل نقض عهد نیستیم، ‌نترسانند. آنکه حساب پاک است از محاسبه چه باک است! بگذارید طرف مقابل بگوید ما جلوی ساخت بمب هسته ای ایران را گرفته ایم. اصلا ایران به دنبال ساخت سلاح نبود که الان آنها بخواهند یا توانسته باشند جلوی ایران را بگیرند.

منبع: تابناک  
 
دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
:کلیدواژه‌ها
موافقان خرم قطعنامه
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۵ ارسال
389511