تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۴/۲۱ ۲۰:۴۶ |
کد خبر: ۳۸۹۰۷۴

رییس انجمن آسیب شناسی ایرانیان:

موادمخدر جدید با برچسب رفع خستگی و کاهش وزن تولید می شود

رییس انجمن آسیب شناسی ایرانیان در گفتگو باخبرنگار اصفهان بیدار، با بیان اینکه امروزه مرزهای توزیع، عرضه، خرید و فروش و الگوی مصرف مواد مخدر در جامعه جابه جا شده است، اظهار داشت: امروزه مواد مخدر به آشپزخانه ها کشیده شده است و شرایط استفاده از اعتیادهای صنعتی با گذشته تغییر کرده است.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل صاحب نیوز ،کوروش محمدی در گفت و گو با خبرنگار اصفهان بیدار با بیان این مطلب افزود: در گذشته معتادان با اعتیادهای سنتی بیشتر سر وکار داشتند که در یک حوزه و محدوده مستقلی قابل رصد کردن بود و ما می توانستیم مسیرهای اعتیاد و مصرف افراد را در جامعه ما پیدا کنیم.
وی ادامه داد: در گذشته می توانستیم بر اساس مسیر ترانزیت حامل مواد مخدر مسیر این مواد را رصد کنیم اما امروزه مراکز بروز و شیوع اعتیاد گستره و نامشخص است.
محمدی تصریح کرد: در گذشته آمار مرزها از لحاظ فاصله ای مشخص بود و اینکه چه مقدار مواد وارد کشور می شود اما اکنون هیچگونه اطلاعات تلفیقی درباره تولید مواد مخدر نداریم.
رییس انجمن آسیب شناسی ایرانیان خاطر نشان کرد: به طور مثال برای مصرف شیشه نه نیازی به ترانزیت است نه نیازی به وارد کردن آن. کافی است که افراد مصرف کننده شیشه در آشپزخانه این مواد را بدون اصول بهداشتی تولید، مصرف و حتی برای دیگران توزیع کنند.
وی با ابراز تاسف گفت: در چنین حالتی زنگ خطر و آهنگ شدید شیوع استفاده از مواد مخدر به صدا در می آید.
محمدی تصریح کرد: ممکن است برخی از مواد مخدر هستند که هیچ اطلاعاتی در مورد مسیر توزیع آن نداریم و به راحتی فرد غیر متخصص می تواند آن را تولید کند و در اختیار جوانان قرار دهد.
وی ادامه داد: عرضه و توزیع شیشه بسیار راحت در اختیار جوانان قرار می گیرد.
رییس انجمن آسیب شناسی ایران خاطر نشان کرد: مواد سنتی عوارض کمتری نسبت به مواد صنعتی دارند و شیشه مخدری است که باعث تحلیل سیستم مرکز عصبی انسان می شود و برای مدتی قادر است فرد مصرف کننده را به جنون برساند.
محمدی دیگر کشی و خودکشی را از مشکلات ناشی از مصرف شیشه عنوان کرد و افزود: مصرف این مواد آثار و تبعات بسیاری دارد که گریبانگیر جامعه شده است.
وی به سهولت حمل شیشه اشاره کرد و اذعان داشت: مصرف مواد صنعتی مثل اکس و قرص برنج مانند اشکال دارویی است اگر باشد سهل الحمل و سهل الوصول است و بسیار ساده تر مصرف می شود. شیشه ماده ایست که نه بویی، نه دودی دارد و بسیار به راحتی مصرف می شود.
وی تاکید کرد: خانواده، مربیان و متولیان امر باید این موضوع را بیشتر بدانند تا فرزندان آنها غافلگیر نشوند.
رییس انجمن آسیب شناسی ایرانیان تصریح کرد: امروزه متاسفانه برخی از دانش آموزان در کلاس های مدارس به عرضه مواد مخدر صنعتی روی آورده اند و این زنگ خطری برای دانش آموزان است.
محمدی ابراز داشت: استفاده از مواد مخدر در مدارس این زنگ خطر را تداعی می کند.
وی ادامه داد: از همه مهم تر قیمت خیلی ارزان این مواد است که خطر بروز و گسترش به سمت آن را بیشتر می کند.
محمدی با بیان اینکه در حال حاضر شیشه بیشترین مصرف کننده را دارد، خاطر نشان کرد: طبیعت مواد مخدر به گونه ای است که دائما د رحال تغییر و تبدیل است و افرادی که پشت پرده هستند، سعی می کنند براساس شرایط لازم و به روزتر از متولیان شرایط را تغییر دهند.
وی ادامه داد: گاهی مواد مخدر جدیدتری به مواد مخدر ما اضافه می شود، قرص برنج، نخ و کروکدییل از جدیدترین مواد مخدر است.
محمدی تصریح کرد: مافیای مواد مخدر به دنبال نشانه تغییرات و دامنه تغییرات وسیع آن هستند که به دنبال آن با در نظر گرفتن شرایط جامعه به دنبال آنتی پادهایی هستند.
وی ادامه داد: برخی از مواد مخدر صنعتی به گونه ای است که اگر شما مرزها را می بندید از داخل تولید می کنند.
محمدی ادامه داد: متاسفانه موادمخدر جدید با برچسب ها و لیبل هایی که برای رفع خستگی، کاهش چربی، کاهش وزن و افزایش چاقی به کار می رود که شهروندان باید از آنها مطلع باشند.
رییس انجمن آسیب شناسی ایرانیان گفت: آموزش افراد در این زمینه برای پیشگیری بسیار موثر است. اگر که آموزش دهیم و با آموزش پیش رویم به نتایج خوبی در دراز مدت دست پیدا می کنیم.
وی تصریح کرد: متولیان پیشگیری از آسیب های اجتماعی باید در بخش های فرهنگی فعالیت خود را گسترش دهند و زمینه جذب و گرایش افراد را به مواد مورد بررسی قراردهند.
محمدی بیان کرد: متاسفانه زنان و دختران قربانیان جدید مواد مخدر هستند که بدون آگاهی آن را با عنوان داروی لاغری و کاهش وزن و در بسیاری از آرایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.
محمدی عنوان کرد: ضربه ای که این موضوع به جامعه می زند حتی بسیار سهمگین تر از ضربه ای است که وارد کنندگان در جامعه به وجود می آورند.
محمدی به راهکارهای کاهش استفاده از مواد مخدر اشاره کرد و اذعان داشت: ساختارها و رویکردهای مبارزه با مواد مخدر، پراکندگی سرمایه، نوع مبارزه و چینش برنامه ریزی ها باید تغیر کند. متاسفانه اکنون مرز مواد مخدر به کوچه و پس کوچه های شهر رسیده است. تنها نباید پتانسیل خود را بر روی مرزها متمرکز کنیم. آموزش اجتماعی و همگانی افراد باید در جامعه صورت گیرید. باید آموزش ها را از دوش متولیان دولت خارج کنیم. شبکه های اجتماعی باید برای پیشگیری و کنترل فعال شوند و از ابزارهای اجتماعی باید به نحو احسن استفاده شود تا بینش و آگاهی در افراد افزایش پیدا کند تا به بهترین نحو آموزش دهیم و سرعت آموزش را تسریع کنیم.
محمدی در پایان گفت: صنوف خدماتی، شوراهای محل، مساجد، اماکن عمومی مانند ایستگاه های اتوبوس و آرایشگاه ها باید در این زمینه وارد عمل شوند و باید این آگاهی بخشی در جامعه به عنوان یک نیاز حس شود.

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۷ ارسال
389074