تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۵/۲۴ ۰۱:۳۵ |
کد خبر: ۳۸۸۹۴۷

بازی های خطرناک کودکان

تکنولوژی جایگزین روابطی عاطفی بین والدین و کودک

تبلت، تلفن هوشمند، کامپیوتر و سایر تکنولوژی های این چنینی وسیله بازی کودکان شده است. آیا از عوارض جانبی بازی طولانی مدت با این تکنولوژی ها با خبر هستید؟ ما با همراه شوید.

به گزارش پایگاه خبری شباویز، متاسفانه این بازی‌ها آنقدر برای بچه‌ها جالب هستند که میتوانند ساعات طولانی آنها را مشغول کنند طوری که به راحتی این تکنولوژی جایگزین روابطی عاطفی بین والدین و کودک شود. استفاده طولانی مدت از این تکنولوژی بدون شک میتواند عوارض جانبی زیادی را به همراه دارد که میتواند روند رشد روانی و حتی جسمی کودک را تحت تاثیر قرار دهد.
 

عیب بازی‌های کامپیوتری کجاست؟
بسیاری از مطالعات نشان داده که برخی از این بازی‌های کامپیوتری احتمال افزایش خشونت را بالا برده ضمن آنکه حتی میتواند کودک را به بازی معتاد کند. وقتی کودک ساعات طولانی در حال بازی باشد به همان نسبت تعاملات اجتماعی کمتری خواهد داشت و حتی در سنینی که باید بتواند دایره زبانش را گسترش دهد در این زمینه ضعیف رشد کند.

بازی کامپیوتری مفید هم داریم
قطعا یکی از اهدف ارائه هر تکنولوژی ارتقا فکری و ذهنی جامعه هدف است و بازی‌های کامپیوتری هم در این دسته قرار دارد. برخی از این بازی‌های کامپیوتری سرعت واکنش و افزایش هماهنگی بین چشم و دست‌ها بسیار موثر هستند و اگر مثلا مثل فوتبال به صورت گروهی انجام شود تاثیر مثبتی بر روابط بین فردی خواهد داشت. بسیاری از تحقیقات نشان داده بعضی از بازی‌های کامپیوتری میتواند در درمان اختلالاتی مانند افسردگی موثر باشد. ضمن آنکه تاثیر مثبتی بر اعتماد به نفس کودکان با حل مسئله خواهد داشت.

مراقب باشید معتاد نشود
بدون شک استفاده نادرست از هر وسیله‌ای تبعات ناخوشایندی دارد که بازی‌های کامپیوتری هم از جمله آنهاست. گذراندن زمان بیش از اندازه در روز باعث میشود اشتغال ذهنی کودک به بازی افزایش پیدا کند. تازه وقتی والدین از انجام بازی کودک ممانعت میکنند ممکن است با پرخاشگری کودک رو به رو شوند که این نشانه به همراه نشانه های دیگری که ذکر شده میتواند از علائم بروز اعتیاد به بازیهای رایانه‌ای در کودک باشد که باید توسط والدین جدی گرفته شود.

با اعتیادش مبارزه کنید
اگر بخواهید به یکباره کودک را از انجام بازی محروم کنید باید بدانید که اشتباه‌ترین راه را انتخاب کرده‌اید. بهتر است در ابتدا شروع به بازی‌های رایانه ای مشترک با فرزندتان کنید تا به این ترتیب وارد فضای او شوید. حواستان باشد که اصلا نباید عجله کنید چون همانطور که فرزندتات به یکباره درگیر این بازی‌ها نشده، یک مرتبه هم نمیتواند آن را کنار بگذارد. زمانی که از او میخواهید بازی را تمام کند بهتر است جایگزینهای هیجان انگیزی مانند ورزش کردن و گردش کردن و پارک رفتن را به کودک پیشنهاد دهید تا او راضی شود از پای کامپیوتر بلند شود. برای اینکه اعتیاد به بازی را در کودکتان از بین ببرید باید حوصله و صبر و مهربانی به خرج دهید و اصلا با پرخاش برخورد نکنید. شیوه ای که شما برای فرزندپروری انتخاب میکنید بدون شک بر احساس و تفکر کودک اثر میگذارد.

منبع:نی نی بان

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۳ ارسال
388947
نظرات
۱۶:۰۶
 ساعت -
چهارشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۴
امیرعلی صفرزاده
0
0
پاسخ به این نظر
امیرعلی صفرزاده  
۱۶:۰۶
 ساعت - 
چهارشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۴
عالی
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید :
= ۵ + ۸ ارسال
  • عالی