تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۶/۱۰ ۰۱:۰۵ |
کد خبر: ۳۸۸۸۸۹

از خادمین حرم مطهر حضرت بی بی حکیمه(س)

آشنایی با مرحوم ابراهیم خندانی

مرحوم ابراهیم خندانی فرزند کوچکعلی در سال ۱۳۱۵ هـ.ش در شهر بهبهان دیده به دنیا گشود.ایشان ساکن گچساران و کارمند وزارت کشور{فرمانداری و بخشداری} بود

به گزارش پایگاه خبری شباویز،مرحوم ابراهیم خندانی فرزند کوچکعلی در سال 1315 هـ.ش در شهر بهبهان دیده به دنیا گشود.ایشان ساکن گچساران و کارمند وزارت کشور{فرمانداری و بخشداری} بود.سال ها از عمر خویش را در آستانه مقدس حضرت بی بی حکیمه (س) به تصدی گری و خدمت پرداختند.سرانجام در ششم اسفند ماه 1376 هـ.ش در سن 61 سالگی همزمان با شهادت امام جعفر صادق (ع) دار فانی را وداع گفته و از خاکیان دیده برید و به افلاکیان پیوست.بر سنگ مزارش از وی به عنوان خادم حضرت بی بی حکیمه (س) یاد شده است. عزت خندانی فرزند ارشد آن خادم فقید ،پدرش را مردی مومن، عاشق ائمه اطهار معصومین(ع)،خدمتگزار خاندان عصمت و طهارت و مداح آن عترت پاک معرفی می نماید. سرکار خانم خندانی از خاطرات پدر می گوید: یک ساعت قبل از مرگ پدر،مرا صدا زد و گفت: بابا! گفتم: جانم!گفت: خواب دیدم در حرم مطهر حضرت بی بی حکیمه (س) مجلس دعایی جهت شفا و شفاعت من برگزار شده بود.من تا یک الی دو ساعت دیگر شفا پیدا می کنم. خانم خندانی در ادامه چنین گفت: همین گونه هم شد به طوری که قریب یک الی دو ساعت بعد، پدرم با استمداد از امام علی(ع)و امام حسین(ع) به دیار باقی شتافت.این بانو،خدمت به زائرین حضرت بی بی حکیمه (س) فرزند ائمه اطهار(ع) را از برگ های زرین دیوان افتخارات پدر می داند و در باب کرامات خواهر امام رضا(ع) چنین به روایت می نشیند: ((در زمانی که مرحوم پدر خادم حضرت بی بی حکیمه(س) بودند من نیز بارها به همراه ایشان به آن مکان مقدس قدم می گذاشتم.ه چشم خویش دو کرامت صادره از آن بانوی واجب التکریم را رویت کردم: ((یک روز ،طبق معمول،زائرین به قصد حاجت و توسل به زیارت مرقد منوره امامزاده بی بی حکیمه(س) می رفتند.یک دفعه صدای صلوات در صحن اوج گرفت.آنجا بسیار شلوغ شد.زوار در آن نقطه تجمع کرده بودندصدای شادی و سرور به آسمان می رسید.از پدرم پرسیدم،چه خبر شده؟ پدرم گفت: دختری کور با شفاعت و کرامت دختر باب الحوائج شفا گرفته و بینایی خود را بدست آورده است.همه جا غرق در شور و شعور و شادی بود.

خانم خندانی که دفترچه خاطراتش با حرم مطهر گره خورده است؛چنین به حکایت عظمت و کرامت بی بی حکیمه(س) می نشیند : (( روزی از روزهای خدا به همراه پدرم در حرم مطهر بودیم.پسربچه ای خردسال از کوه بلندی در نزدیکی حرم به پایین سقوط کرد.سکوت همه جا را فرا گرفت. عده ای به پایین دره رفته تا جسد بی جان کودک را به جای مناسبی انتقال دهند.در کمال تعجب همگان،آن پسرک صحیح و سالم بود و شروع به دویدن نمود.))

این خادم زاده در بخشی دیگر از سخنانش به ذکر خاطرات پدر می پردازدو دفتر خاطرات پدر را چنین ورق می زند: ((آن زمان امکانات امروزی در دسترس نبود.هر شب با بلند گوی دستی به زوار اعلام خاموشی میدادیم.شبی بعد از اینکه خاموشی زدیم و همه زائرین در حال استراحت بودند در آستانه قدم می زدم.ساعت حدود دو بامداد بود.نزدیک پل،چشمه آب گرمی(با بوی گوگرد) جاری بود.دیدم بانویی محجبه در جوار آب نشسته و در حال وضو گرفتن است.صدا زدم: خواهرم!چکار می کنید؟!؟ جوابی نشنیدم.جلوتر رفتم.آن بانو نبود.

اسنادی از مرحوم ابراهیم خندانی بر جای مانده است که هر کدام در جای خود دنیایی از تاریخ با عظمت این بارگاه مطهر را نشان می دهد.

در مورخه پانزدهم خردادماه 1336 هـ.ش طی صورت مجلسی کلیه هدایا و تبرکات زوار جمع آوری و شمارش گردید و مبلغ سه هزار و هفتصد و بیست ریال به متصدی امور آستانه مطهره حضرت بی بی حکیمه (س) جناب آقای ابراهیم خندانی جهت واریز به شماره حساب 620 در بانک ملی دوگنبدان تحویل داده شد. این صورتجلسه موقومه به امضاء مرحوم حیدر پرستش،مظلوم جمیده دل ،قربان خادمی،راه علی چرومی{فرزند محمد علی}،ماندنی شامخی و حسن چرومی تایید شده است.

در تاریخ دهم دی ماه 1347هـ.ش بخشدار وقت شهر دوگنبدان(آقای روشندل} تحت سرپرستی فرمانداری کهگیلویه و فرمانداری کل کهگیلویه و بویراحمد بر حسب درخواست ریاست هیات امناء حرم مطهر حضرت بی بی حکیمه (س){آقای اندام پور}طی اجازه نامه ای از مورخه دهم دی ماه سال 1347هـ.ش لغایت یازدهم بهمن ماه سال 1347هـ.ش به آقای ابراهیم خندانی اجازه داده می شود جهت سرپرستی و نظارت بر عملیات عمرانی آستانه و مراقبت در جمع آوری نذورات و فراهم آوردن امکانات رفاهی زوار به مرقد مطهر مراجعه نموده و اقدامات خود را مرتب به آن مقام گزارش نمایند.دراین مرقومه به حق فوق العاده ماموریت آقای خندانی اشاره شده است.

درمورخه هشتم مردادماه سال 1349هـ.ش هیات امنای حرم مطهر حضرت بی بی حکیمه (س) طی ابلاغیه ای به شماره 198 مورخ هشتم مردادماه 1349هـ.ش به آقای ابراهیم خندانی با موضوع بررسی یک باب ساختمان جهت انبار هیزم و نفت زائرین ماموریت داده می شود.در این ابلاغیه آمده است : به شما ابلاغ می گردد از تاریخ دهم مردادماه سال 1349هـ.ش محل مناسبی جهت ساختمان مذبور به مساحت 5 * 5/3 در نظر گرفته شود و با بکارگیری کارگروهی کافی،نتیجه را به حسابداری هیات امنا گزارش نماید.

در تاریخ پنج بهمن ماه سال 1350هـ.ش از سوی بخشدار شهر دوگنبدان{آقای لولاچی}تحت زعامت فرمانداری شهرستان کهگیلویه و زیر مجوعه فرمانداری کل کهگیلویه و بویراحمد به آقای خندانی ابلاغ می شود که مامور اجرائی امامزاده بی بی حکیمه (س) از این تاریخ مسئول ثبت دفتر اندیکاتور و ارسال و مراسلات بقعه متبرکه خواهد بود.

در مورخه بیست و سوم اسفندماه سال 1359 هـ.ش بخشدار مرکز و معاون فرمانداری وقت گچساران{آقای پازوکی} طی نامه شماره7863 از فرماندار وقت گچساران {دکتر آگنج} به پاس زحمات و همکاری های آقای ابراهیم خندانی در انجام امور مربوط به حرم مطهر حضرت بی بی حکیمه(س)تقاضای تقدیر از نامبرده نموده است.

طی ابلاغیه ای به شماره 186 در مورخه بیست و دوم فرودرین ماه سال 1360 هـ.ش ،فرماندار وقت شهرستان گچساران و رئیس هیات امنای امامزاده بی بی حکیمه(س) به آقای ابراهیم خندانی با عنایت به سوابق مستمر ایشان در امور حرم مطهر حضرت بی بی حکیمه (س)وظایف کلیه امور دفتری،کلاسه بندی پرونده ها و طرح نامه های اقدامی واگذار می شود؛که به طور مستقیم زیر نظر آقای افضل حیدری ،سرپرست بخداری مرکزی انجام وظیفه نماید.

طی سندی به شماره 63 مورخ سوم تیرماه سال 1360 هـ.ش بخشدار مرکزی گچساران {آقای اذرنیا}از آقای ابراهیم خندانی به پاس نهایت همکاری ایشان در انجام وظایف محوله امور دفتری و تشریک مساعی با هیات امنای حرم مطهر حضرت بی بی حکیمه (س)تقدیر و تشکر شده است.

در روزنامه طلوع سال شانزدهم شماره 1047 تحریزی سرویس خبری چهارشنبه دوازدهم خردادماه سال 1389هـ.ش از خادم فقید،مرحوم ابراهیم خندانی،خدمتگذار دیرین و پرتلاش امامزاده بی بی حکیمه (س)یادی نموده است.

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۹ ارسال
388889
نظرات
۱۲:۰۶
 ساعت -
سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
حجت
0
0
پاسخ به این نظر
حجت  
۱۲:۰۶
 ساعت - 
سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
بسیار عالی بود ولی خیلی بیشتر از این مورد ها خدمت کرده بود
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید :
= ۵ + ۴ ارسال
  • بسیار عالی بود ولی خیلی بیشتر از این مورد ها خدمت کرده بود
۰۱:۰۴
 ساعت -
سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
حجت لله
0
0
پاسخ به این نظر
حجت لله  
۰۱:۰۴
 ساعت - 
سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
عالی بود ولی بازبسیاری از خدماتش مانند مدرسه خانه بهداشت جاده سازی وغیره قید نشده بود
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید :
= ۵ + ۴ ارسال
  • عالی بود ولی بازبسیاری از خدماتش مانند مدرسه خانه بهداشت جاده سازی وغیره قید نشده بود
۰۱:۰۰
 ساعت -
سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
حج الله
0
0
پاسخ به این نظر
حج الله  
۰۱:۰۰
 ساعت - 
سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
عالی بود ولی بسیاری کارهای ایشان ذکر نشده مانند ساخت مدرسه جهت روستای اطراف وخانه بهداشت وساخت جاده وغیره
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید :
= ۵ + ۴ ارسال
  • عالی بود ولی بسیاری کارهای ایشان ذکر نشده مانند ساخت مدرسه جهت روستای اطراف وخانه بهداشت وساخت جاده وغیره
۰۰:۵۵
 ساعت -
سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
حجت الله
0
0
پاسخ به این نظر
حجت الله  
۰۰:۵۵
 ساعت - 
سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
بسیار عالی گفته شده ولی باز بسیار زیادی دیگر از خدمت به بی بی حک یمه را انجام داده که ذکر نشده مانند مدرسه برای روستای اطراف بی بی و خانه بهداشت و جاده ودیگر کارهای غیره
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید :
= ۵ + ۴ ارسال
  • بسیار عالی گفته شده ولی باز بسیار زیادی دیگر از خدمت به بی بی حک یمه را انجام داده که ذکر نشده مانند مدرسه برای روستای اطراف بی بی و خانه بهداشت و جاده ودیگر کارهای غیره