تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۱۷ ۱۳:۱۵ |
کد خبر: ۳۸۸۷۸۴

تب کریمه کنگو یکی از مهم‌ترین بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان

اینجا خبری از تب کنگو نیست

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر اجتناب از ذبح دام در منازل و اماکن عموم، گفت: در یک ماه گذشته موردی از تب کریمه کنگو در خراسان رضوی مشاهده نشده است.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل خبر خبرگزاری (ایسنا)، منطقه خراسان، دکتر محمد صادقی با اشاره به اینکه بیماری تب کریمه کنگو یکی از مهم‌ترین بیماری‌های خونریزی‌دهنده قابل انتقال بین انسان و حیوان است، خاطرنشان کرد: این بیماری ویروسی است که عمدتا از طریق گزش کنه‌های ناقل بیماری به حیوان و نهایتا به انسان منتقل می‌شود.

وی افزود:‌ این بیماری در دام هیچ‌گونه علامتی ندارد اما در انسان در مراحل اولیه با علائمی مانند سرماخوردگی و در مراحل پیشرفته با خونریزی داخلی، خونریزی لثه، خونریزی ادرار، بینی و در صورت درمان نشدن به موقع با مرگ همراه است‌.

صادقی افزود: اجتناب از مصرف گوشت و جگر تازه خام یا نیم‌پز، پرهیز از ذبح دام در معابر، منازل و مراسم‌های گوناگون، تهیه محصولات دامی از مراکز معتبر از جمله راهکارهای پیشگیری از این بیماری به شمار می‌‎رود.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: دام‌ها باید منحصرا در کشتارگاه‌ها ذبح شده و پس از ذبح دام، لاشه‌ها به مدت 24 ساعت پیش سرد در دمای صفر تا 4 درجه نگهداری شود و سپس در سطح شهر توزیع شود.

وی با بیان اینکه از مصرف گوشت‌هایی که فاقد تاییدیه دامپزشکی است، باید خودداری شود، افزود: تمام خون و ترشحات حیوانات آلوده(گوسفند و بز، گاو، شتر و شترمرغ و به طور کلی پستانداران خونگرم) می‌تواند آلوده‌کننده بوده و ناقل این بیماری باشد.

صادقی به افرادی که در مواجهه مستقیم با دام هستند، توصیه کرد: همواره مراقب گزش کنه‌های ناقل تب کریمه کنگو باشند و در هنگام تماس با دام‌ها، هنگام رفتن به مزارع ومحیط‌هایی که احتمال وجود دام و کنه را دارد، مرتب لباس‌های خود را مورد بررسی قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه دست‌ها بیشترین سهم را در انتقال عامل بیماری‌زا به بدن دارند، افزود: برای پیشگیری از این بیماری، مراقبت کافی از دست‌ها حیاتی است، زیرا اولین سد دفاعی بدن در مقابل ورود عوامل بیماری‌زا(همچون تب کریمه کنگو) دست‌ها هستند.

مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گروه‌های پرخطر در معرض این بیماری را شامل دامداران، دامپزشکان، کارمندان کشتارگاه و کارکنان بهداشتی درمانی (پزشک، پرستار، بهیار و ...) برشمرد.

براساس اعلام مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های خراسان رضوی، اوایل خرداد ماه سال جاری، یک چوپان 42 ساله به دلیل گزش کنه(هیالوما) و ابتلا به تب کریمه کنگو در خراسان رضوی جان خود را از دست داد.

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۲ ارسال
388784