تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۴/۱۴ ۱۵:۲۷ |
کد خبر: ۳۸۸۷۱۴

شگفت انگیزترین تجربه گردشگری ایران

داشتن برنامه و خدا کلید موفقیت من است

عباس برزگر میلیاردر روستایی اهل بوانات استان فارس می کند. او هرگز فکر نمی کرد زمانی که در شهر شیراز به دست فروشی مشغول بود از کتاب یونسکو به عنوان شگفت انگیزترین تجربه گردشگری ایران سر در بیاورد. همچنین آوازه کارش پای خارجی ها را به روستای زادگاهش نیز کشانده است .

به گزارش پایگاه خبری شباویز، روستای بزم در 17 کیلومتری شهر بوانات به سمت استان یزد و کرمان آخرین نقطه استان فارس است که به منطقه گردشگری بوانات معروف شده است.

عباس داستانت از کجا شروع شد؟

در یکی از روزهای سرد و بارانی زمستان، با دو نفر توریست آلمانی که در راه مانده بودند، مواجه شدم. استارت داستان شگفت انگیز عباس از همین جا آغاز شد.آنها را به خانه ساده و محقر خود دعوت کردم. خوب به خاطرم هست که یک دم پخت ساده شام آن شب من و خانواده ام بود. هنگام ورود این دو فرد به کلبه محقر و روستایی خانواده عباس نیز مشغول کشیدن این غدای ساده بر سرسفره بودند. او البته در ابتدا معذب و خجل که چه کار کند تا از خجالت این دو فرد خارجی سربلند بیرون بیاد و دراندیشه راهی برای آبروداری خویش در بدست آوردن غذایی به اصطلاح باکلاس تری برای آنها بود. اما درعین ناباوری و خوش شانسی عباس دو فرد خارجی عاشق شام ساده وی می شوند.در سفره فقیرانه عباس برزگر به جز دمپخت گوجه فرنگی، ماست محلی و ترشی چیز دیگری پیدا نمی شد. این دو فرد خارجی پس از صرف شام با لذت شب خود را نیز در همان ملحفه های دست دوز و بر روی قالیچه ها و گلیم های روستایی در کلبه محقر و کنار خانواده عباس گذراندند.

قبل از این کار به چه کاری مشغول بودی؟

بعد از اینکه به دلیل دستفروشی در شیراز با بی مهری و آزار روزانه ماموران گشت شهرداری شیراز مواجه شدم به زادگاهم  روستای بزم از توابع شهرستان بوانات برگشتم .اول به شغل خود یعنی دامداری و کشاورزی نیز در این روستا مشغول بودم و بعد اقدام به ایجاد یک مغازه در کنار کلبه محقر خویش کردم.

در ادامه داستان چه اتفاقی افتاد؟

 صبح آن روز یکی از مهمانان خارجی  که جوان حدود 20 ساله ای بود بسیار ناراحت و غمگین به نظر می رسید. از مترجم دلیل ناراحتی او را  پرسیدم، مترجم در پاسخ گفت این جوان امروز جشن تولد 20 ساله اش بود و از اینکه نتوانسته در کنار خانواده اش جشن تولدش را بگیرد غمگین است. بنابراین علی و زهرا فرزندان خردسال عباس برزگر موضوع را که می شنوند اقدام به تهیه میز چرخ خیاطی مادر، چندتا بادکنک از مغازه پدر و کیک خانگی که تنها بضاعت آنها برای خوشحال کردن میهمانشان بود، می کنند.این میهمان جوان نیز از دیدن جشن تولد از سوی خانواده روستایی عباس با هیجانی وصف ناپذیر از صحنه های کف زدن و خوشحالی آنها برای وی فیلمبرداری می کند.

فکرش را می کردی محبت و پذیرایی روستایی و دلنشین تو سرآغاز قصه زندگی ات شود؟

اتاق های خشتی و گلی،گوسفندان و برخی اشیای قدیمی و تاریخی که در ایوان خانه و از همه مهمتر سفره بی تکلف اما پربرکت ما سرآغاز شگفتی در داستان زندگی ام را رقم زد.از نوع نگاه و عمق اندیشیدن این دو فرد نیز جرقه و تلنگری توام با تغییر نگاه و نگرشی جدید در من پدید آمد.شاید همین نگاه های عمیق و زندگی بی آلایش خانواده ما دو فرد خارجی را به سفری دوباره به منطقه بوانات فرا خواند.دو فرد آلمانی همراه با کاروان گردشگری به روستای بزم آمدند، سراغم را گرفتند و چند روزی را در کلبه فقیرانه ما گذرانند.

در زمان اقامت چند روزه آن گردشگران چه کردی؟

هنگامی که هرگردشگری وارد می شود با پرچم  کشورم و با محبت ، دوستی و صداقت از او استقبال می کنم و هنگام خداحافظی نیز با دود و اسپند و گرفتن قرآن (گردشگران نیز در احترامی متقابل قرآن را  بوسده و بر روی سر خود می گذارند)، بدرقه می کنم.اما در ارتباط آن چند روز که پرسیدید؛ آنها را به تماشای مناظر طبیعی و گردشگری منطقه بردم با آیین ها و آداب و رسوم عروسی ها آشنایشان کردم با آنهت شیر دوشیدم و همگام با آنها با چوپانان گله در صحرا گوسفندان را  چراندم. خلاصه در آن چند روز کارهای زیادی انجام دادیم.

اکنون مشغول چه کاری هستی؟

اکنون اتاق های کاهگلی و چادرهای عشایری ام تا چند سال آینده رزرو شده است.عباس هزینه اقامت یک شب در اطاق های کاهگلی در کلبه محقر خود را 600 یورو اعلام می کند و می افزاید در برخی اوقات برای اجاره این اتاق ها مجبور می شوم از بین مسافران و گردشگران قرعه کشی کنم.وی پیش بینی درآمد ماهانه اش تا سال آینده را نیز به بیش از 10میلیارد ریال می داند. او قیمت هر وعده غذا برای مهمانان خارجی را در دهکده توریستی اش بین 100 تا 200 دلار که آب دوغ خیار است اعلام می کند.

کلبه محقر و دهکده توریستی عباس برزگر اکنون از بین 16 جاذبه گردشگری و تاریخی مهم در ایران رتبه ششم را دارا است.عباس البته پیش بینی می کند این جایگاه را با توجه به علاقه وافر و روافزون گردشگران خارجی به زندگی روستایی و سنتی حتی به رتبه اول تا چند سال آینده نیز برساند.

او تاکنون به بیش از 28 کشور جهان سفر کرده و با نیازسنجی های دقیق و تجربه خوبی که از این کشورها کسب کرده در اندیشه تدوین برنامه های راهبردی برای جذب خیل گردشگران خارجی به ویژه اروپایی ها به سمت دهکده خود است.

در پایان رمز موفقیت خود را در چه می دانی؟

داشتن برنامه و آموزش را مهمترین کلید موفقیت در ماراتن سخت صنعت توریسم می دانم و یادآور می شود:بدون برنامه ریزی و نیازسنجی درست از آینده نمی توان در این رهگذر موفق بود.

وی در بیانی قابل تامل گفت: هنگامی که شهرداری شیراز مزاحمم بود و مانع از دستفروشی ام می شد و یا زمانی که فقر و بدبختی را در روستا تجربه می کردم با خود می گفتم که خدا تنها خدای بدی ها و بدبخت ها است و اکنون به این نتیجه رسیدم که خدا تنها یک اسم بیشتر ندارد و آن هم خدای خوبی هاست

.

منبع:خبرگزاری ایرنا

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۵ ارسال
388714
نظرات
۱۹:۴۷
 ساعت -
یکشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۴
s.s.m
0
1
پاسخ به این نظر
s.s.m  
۱۹:۴۷
 ساعت - 
یکشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۴
جای تحسین داره
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید :
= ۱ + ۱ ارسال
  • جای تحسین داره