تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۴/۱۳ ۱۹:۵۹ |
کد خبر: ۳۸۸۶۸۱

موارد آتش سوزی در مراتع و جنگل های استان گلستان به ۱۱۵ مورد رسید

آتش؛ به جان جنگل های گلستان

جانشین یگان حفاظت از منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: امسال ۱۱۵ فقره آتش سوزی طی سال جاری در عرصه های منابع طبیعی این استان رخ داد که بر اثر آن ۶۷ هکتار از جنگل ها و مراتع این خطه شمالی خسارت دید.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل خبرگزاری ایرنا، محمد آریانفر روز شنبه اظهار داشت: این تعداد آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی گلستان از اول فروردین تا 10 تیرماه جاری ثبت شده و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش سه برابری را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه 105 مورد از آتش سوزی های امسال گلستان طی ماه های خرداد و تیر رخ داده است، اضافه کرد: بر اثر این آتش سوزی ها 32 هکتار از مراتع و علفزارها، 23 هکتار از جنگل های طبیعی و 12 هکتار از جنگل های سوزنی برگ دست کاشت، دچار آسیب شده است.

آریانفر، خسارات وارده به عرصه های جنگلی گلستان را بیشتر سطحی دانست و اضافه کرد: تغییرات شدید اقلیمی، افزایش دمای هوا، کاهش رطوبت زمین، آتش زدن سفال گندم و جو و عامل انسانی و بی مبالاتی برخی افراد از مهمترین دلایل آتش سوزی های امسال در این استان بوده است.

وی تصریح کرد: با وجود سطحی بودن خسارات وارده اما برخی گونه های با ارزش جنگلی مثل درختان بلوط منطقه زیارت، گونه 'پیرو' (درختچه خزنده از گونه های سرو و با خاصیت دارویی)، نهال های جوان و برخی گونه های مرتعی استان گلستان دچار آسیب جدی شدند.

جانشین یگان حفاظت از منابع طبیعی گلستان همچنین با اشاره به برخی اقدامات پیشگیرانه در جهت کاهش آتش سوزی و جلوگیری از سرایت آن به عرصه های جنگلی، گفت: علاوه بر اطلاع رسانی های انجام شده و صدور اطلاعیه های پیش آگاهی به مردم و کشاورزان، پنجاه نیروی دیده بان حریق بکار گرفته شده و گشت های شبانه روزی در سطح استان برقرار شده است.

آریانفر، ایجاد آتش بر (شخم پس از برداشت اراضی کشاورزی متصل به عرصه های جنگلی و مراتع) به فاصله 10 متر در 600 تا 700 کیلومتر مرز اراضی جنگلی گلستان با اراضی زراعی را از دیگر اقدام پیشگیرانه یگان حفاظت از منابع طبیعی این استان برشمرد.

وی اضافه کرد: مجموع این اقدامات و نیز حضور به موقع ماموران یگان حفاظت، جنگلبانان و آتش نشانی به همراه تجهیزات لازم در عرصه های منابع طبیعی سبب شد تا از سرایت افزون بر 200 فقره آتش سوزی دیگر به عرصه های جنگلی جلوگیری شود.

آریانفر همچنین با تاکید بر ضرورت فرهنگ سازی در بین کشاورزان برای جلوگیری از آتش زدن سفال های گندم و جو و نیز در گروه های مختلف مردم برای روشن نکردن آتش در کنار عرصه های جنگلی و مراتع، تصریح کرد: شرایط جوی و اقلیمی، دمای بالای هوا، پایین بودن رطوبت و وزش باد به گونه ای است که هرگونه سهل انگاری و برپایی آتش امکان آسیب رساندن به عرصه های جنگلی، مزارع و باغات را چند برابر می کند.

وی با اشاره به قانون حفاظت و بهره برداری سازمان جنگل ها، اضافه کرد: طبق برخی از مواد این قانون، افراد بویژه کشاورزان حاشیه عرصه های جنگلی و مراتع باید قبل از اقدام به آتش زدن سفال مزرعه خود به ماموران حفاظت منابع طبیعی اطلاع دهند در غیر اینصورت با سرایت آتش به عرصه های جنگلی و مراتع فرد خاطی باید کلیه خسارات وارده را جبران کند.

آریانفر بدون اشاره به آمار، افزود: در پی آتش سوزی های امسال عرصه های جنگلی و مراتع این استان چند مورد پرونده برای افراد خاطی تشکیل شده که در حال پیگیری در مراجع ذیربط قانونی است.

وی همچنین با تاکید بر ضرورت همکاری بیشتر مردم با نیروهای حفاظت از منابع طبیعی، اضافه کرد: شماره تلفن چهار رقمی 1504 متعلق به یگان امداد و نجات جنگل است که افراد می توانند آتش سوزی یا دست اندازی به منابع طبیعی را گزارش کنند.

استان سرسبز گلستان دارای حدود 452 هزار هکتار جنگل است که از این میزان 75 هزار هکتار آن جنگل های سوزنی برگ دست کاشت و بقیه را جنگل های پهن برگ هیرکانی تشکیل می دهد که از منطقه نوکنده در غرب استان شروع و تا حوزه گلیداغ در شرق استان ادامه دارد.

استان گلستان همچنین 862 هزار هکتار مرتع دارد که بیش از 73 درصد آن از نوع فقیر، نزدیک 15 درصد متوسط و کمتر از 12 درصد از نوع خوب است.

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۱۱ ارسال
388681
نظرات
۱۱:۴۸
 ساعت -
یکشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۴
امیرعلی صفرزاده،
0
0
پاسخ به این نظر
امیرعلی صفرزاده،  
۱۱:۴۸
 ساعت - 
یکشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۴
عالی
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید :
= ۳ + ۷ ارسال
  • عالی
۰۳:۰۵
 ساعت -
یکشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۴
نفس
0
0
پاسخ به این نظر
نفس  
۰۳:۰۵
 ساعت - 
یکشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۴
حیف این درختان زیبا کاش فرهنگ سازی محکمی بشه
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید :
= ۳ + ۷ ارسال
  • حیف این درختان زیبا کاش فرهنگ سازی محکمی بشه
۰۱:۴۵
 ساعت -
یکشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۴
s.s.m
0
0
پاسخ به این نظر
s.s.m  
۰۱:۴۵
 ساعت - 
یکشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۴
اوف چه بگم از دست این .....
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید :
= ۳ + ۷ ارسال
  • اوف چه بگم از دست این .....