تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۴/۲۳ ۰۴:۰۰ |
کد خبر: ۳۸۸۶۶۰

راه حلی برای روزه داران

مشکلات رایج گوارشی در ماه مبارک رمضان رمضان

به این خاطر که روزه داران در ماه مبارک رمضان از خوردن و آشامیدن در طی ساعات روز که روزه دار هستند، امتنا می‌ورزند در بسیاری از مواقع دچار مشکلات ناخواسته ای می‌شوند که اگر افراد توجه نکنند، می‌تواند ادامه روزه داری را برای آنها غیر ممکن سازد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز، مريم شير مستی مشاور تغذيه و رژيم درمانی در ارتباط با مشکلات گوارشی در ماه مبارک رمضان می‌گوید. در این ماه یکی از مشکلاتی که ممکن است با آن رو به رو شده و دست و پنجه نرم کنید، ریفلاکس‌ معده است که برای پیشگیری از آن به روزه ‌دارن توصیه می‌شود قبل و همراه با غذا مایعات و آب کمتری بنوشند.

ریفلاکس معده در اثر بازگشت غیرعادی محتویات و اسید معده به مری است. سوزش شکم، یکی از علائم متداول این مشکل گوارشی است و از مسائل شایع در ماه رمضان محسوب می‌شود و بیشتر در افرادی اتفاق می‌افتد که بلافاصله بعد از صرف غذا در سحری می‌خوابند.

برای کنترل و جلوگیری از بروز بازگشت محتویات و اسید معده به مری نباید آب و مایعات فراوان همراه غذا مصرف شود و همچنین از خوابیدن با معده پر و بلافاصله بعد از غذا پرهیز شود.

همچنین کارشناسان  تغذیه تلخی دهان را از دیگر معضلات دردسر ساز در ماه رمضان می‌دانند که به علت غلبه طبع صفرا روی می‌دهد. در این صورت افراد روزه‌ دار باید بیشتر از غذاهای خنک مثل نوشیدنی‌های سنتی استفاده کنند. همچنین مصرف دو مرتبه در روز، یک نصف استکان  عرق کاسنی مفید بوده و به تلخی دهان کمک می‌کند. مصرف خاکشیر نیز بی‌تاثیر نیست و می‌تواند بروز این مشکل در طول روز را کاهش دهد.

از جمله دیگر مشکلات گوارشی که ممکن است افراد را در ماه رمضان دچار مشکل کند ورم معده است که در مبتلایان به زخم معده بیشتر دیده می‌شود. در این شرایط باید غذاهایی بین دو وعده افطار و سحر خورده شودکه فشار کمتری به دستگاه گوارش بیاورد. خوردن مواد غذایی مانند سبزیجات فراوان، نوشابه‌های گازدار، قهوه و چای غلیظ می‌تواند باعث فشار به معده شود. برای مقابله با ورم معده می‌توان بین وعده افطار تا سحر دو فنجان عرق نعناع استفاده شود.

یکی از خواص ماهی ضد التهابی بودن آن هست، بنابراین مصرف ماهی در زمان خوردن افطار می‌تواند برای مبتلایان به ورم معده مفید باشد.

منبع:khabareno.com

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۱ ارسال
388660
نظرات
۱۱:۴۹
 ساعت -
یکشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۴
امیرعلی صفرزاده
0
0
پاسخ به این نظر
امیرعلی صفرزاده  
۱۱:۴۹
 ساعت - 
یکشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۴
عالی
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید :
= ۴ + ۱ ارسال
  • عالی
۰۱:۴۵
 ساعت -
یکشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۴
s.s.m
0
0
پاسخ به این نظر
s.s.m  
۰۱:۴۵
 ساعت - 
یکشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۴
وای به موقع بود
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید :
= ۴ + ۱ ارسال
  • وای به موقع بود