تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۶/۱۷ ۱۱:۳۰ |
کد خبر: ۳۸۸۵۰۰

شور زیارت

در این آستان ساختمان ها و مکان های متعددی به چشم می خورد. در این فضا، حجره های شانزده گانه ای برای سکونت و آرامش زائرین در یک ردیف مخصوص آقایان و بانوان، سوپر مارکت، نانوایی،کتابخانه، سالن، حسینیه، خانه عالم، ساختمان مدیریت و … تأسیس شده و نیاز های گردشگران و زائرین را بر طرف می کند. شمیم شامه نوارزی از بوته های خویش عطر پونه به مشام می رسد. دشت مختار منظره ای زیبا و بس دیدنی است.

پایگاه خبری شباویز / در استان چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد، آفریدگار عالم بهشت زیبایی را آفریده است. به قصد دیدن تکه ای از این بهشت رویایی بقچه سفر را می بندم. مدت هاست که رویای زیارت یکی از ستارگان نورانی آسمان ولایت در سرم شوری آفریده است. به سمت جنوب غربی شهر یاسوج، سفر شور آفرین خویش را آغاز می کنم. سفر به شاه مختار (ع) ، امام زاده ای که در زیبا ترین مناظر و خیال انگیزترین تصاویر زنده ی طبیعت استان کهگیلویه و بویر احمد و شهر یاسوج جلوه گری می کند. در جاده روبه روی این مکان مقدس که قدم می گذاری در چهار سویت درختان،با موسیقی باد به پایکوبی نشسته اند.

اینجا تمامی عناصر طبیعت، زنده است. آب نخستین فصل از کتاب زندگی در رقص روشنایی و زلالی است. سنگ ها در بستر راه های منتهی به حرم بر قدمگاه زائران بوسه می زنند. رود بشار در جوار شاه مختار(ع) با فاصله ۱۱ کیلومتری از پایتخت طبیعت ایران،رویش را به ارمغان آورده است. در بستر این رود خانه، ماهی ها به تماشای لبخند زوارانی مشغولند که در لطیف و ثنای پروردگارشان،به نماز و راز و نیاز ایستاده اند. دل هر کس به جایی خو گرفته دل من در حسرت زیارت شاه مختار (ع) که گلی از گلستان ائمه اطهار (ع) می باشد؛ بیدل رسیدن به دلداده ی خویش است.

امروز که این توفیق را یافته ام؛ آرام آرام به سمت بقعه متبرکه این فرزند زاده خلف و شجاع امام زین العابدین (ع) گام بر می دارم و سرازیر می شوم. در جاده ای با آسفالت نامطلوب و پر از دست انداز به عظمت امام زاده (ع) می اندیشم. امروز مصادف با روز ولایت حضرت امیرالمومنین امام علی (ع) است.
عید غدیرخم؛ روزی که سلطان کونین، رسول پروردگار، محمد مصطفی (ع) در کنار بر که ای ، در آخرین مناسک حج خویش ، به مقداد، عمار و سلمان دستور می دهد که از جهاز شتران منبری درست نمایند. بر فراز آن منبر شده و مولی الموحدین را در کنارش می خواند. دست او را در آسمان بلند نموده، فریاد بر می آورد: «یا ایها الناس!من کنت مولاه فهذا علی مولاه».

پس از چهارده قرن از آن روز، در آرامگاه یکی از نوادگان آن انوار الهی، پرچم ولایت به اهتتزار در آمده است. یکی از ویژگی های بارز شیعیان و دوستداران اهل بیت (ع)، احترام و جایگاه ممتازی است که برای منتسبین به پیامبر اسلام (ص) و ائمه اطهار (ع) قائل هستند بنابراین هماره در تکریم، احترام و الال آنان می کوشند.

مردمان این دیار با شادی و سرور، آمده اند تا عید غدیر شاه مردان را در شاه مختار(ع) به جشن بنشینند لبخند بر لبان همگی موج می زند.شربت و شیرینی در کام زائران، شیرین تر از شیرینی می نماید. با مولودی خوانی، سکوت این مکان مقدس را به فریاد بدل کرده اند. هر دلداده ای، روز ولایت مولای خویش را به جشن نشسته است. آب ها و درختان هم با سرایش سرود دلدادگی، هم نوا با پرندگان در بزم ولایت به چکامه سرایی می پردازند. در اینجا تمامی عناصر طبیعت گوی این روز اکمال دین نبوی هستند. من نیز خود را در مقابل آستانه منوره شاه مختار می بینم و مسرور از عید ولایت شاه مردان، امام علی (ع) به فعالیت های فراوانی که در عمران و آبادی آن صورت گرفته است؛می نگرم. تابلوی سبزفام و از نوع فلکس بر تارک در گاه آستان نصب شده است و شیعیان را با فطرت پاک و خدایی خود، با ندایی درونی، آنها را به احترام  و ارادت نسبت به ذریه ی پاک حضرت فاطمه زهرا (ع) ، فرا می خواند. آنان از عمق وجود خویش، ارادت و احترامی ناخواسته احساس می نمایند که با سرشت نورانی آنها عجبن گشته است. از این رو در مواقعی مانند عید غدیر، به زیارت و دیدار سادات رفته، تجدید بیعتی با ذریه و خاندان نبوی می نمایند. همانگونه که رسول خدا (ص) سفارش می فرمود: «عیاده بنی هاشم فرضه و زیارتهم سنه؛ عیادت بنی هاشم (سادات)واجب و زیارت آنان مستحب است»

مگر نه اینکه در عرف جوامع مختلف، انتساب به رهبران و شخصیت ها نوعی امتیاز محسوب می شود و مردم بدین سبب به بستگان آنان احترام می گذارند؛ولی رفتار شیعیان، ریشه در باور های قرانی ، روایات و تجربه های دارد که بیانگر مقام شامخ ذریه پیامبر (ص) و اثرات شگرف مادی و معنوی تکریم سادات در پی داشته است. پرودگار در آیه مودت از سوره شوری می فرماید: (قل لا اسلکم علیه اجرا الا لامده فی القربی) «بگو نم بر ابلاغ رسالتم که شما را به چنین جایگاهی می رساند، هیچ مزدی جز دوستی با خویشانم از شما نمی خواهم».
مردمان این دیار با این باور به عزم جشنگاه غدیر خم، راهی دیدار یکی از ذریه های پاک ائمه های پاک ائمه اطهار (ع) شده اند تا بزم دار این شکوه آسمانی باشند.

«السلام علیک یا امام زاده شاه مختار (ع) »

در این آستان ساختمان ها و مکان های متعددی به چشم می خورد. در این فضا، حجره های شانزده گانه ای برای سکونت و آرامش زائرین در یک ردیف مخصوص آقایان و بانوان، سوپر مارکت، نانوایی،کتابخانه، سالن، حسینیه، خانه عالم، ساختمان مدیریت و … تأسیس شده و نیاز های گردشگران و زائرین را بر طرف می کند. شمیم شامه نوارزی از بوته های خویش عطر پونه به مشام می رسد. دشت مختار منظره ای زیبا و بس دیدنی است. چهارگلشن، بوستان هایی است که در اطراف آستان، هر بیننده ای غرق ترنم و طراوت و تماشا می کند. گلشن هایی که هریک میزبان هزاران گردشگری است که با دیدن این بوستان ها دست ارادت بر سینه می گذارند و با رویت این گلستان ها، درس خداشناسی را مرور می کنند.

 

/////////////////////////////////

ده احساس نيرو بخش

احساس خير خواهي زندگي را ارزشمند مي كند

اشاره : عشق و محبت به ديگران شور مي آفريند و اين شورآفريني به زندگي معنايي زيبا مي بخشد . همين احساس و دهها احساس مثبت ديگر مثل كمك و خير خواهي است كه آدمي را در لحظه هاي سخت و بحراني ياري مي رساند . ده احساس نيرو بخش به ما كمك مي كند تا در مسير پيچ و خم جهان بهتر زندگي كنيم .

 1 – احساس عشق و محبت احساس عشق و ابراز عشق و محبت تقريبا با هر عاطفه منفي كه مواجه شود ، آن را از بين مي برد . اگر كسي بر شما خشم گرفت از محبت خود به او كم نكنيد ، براي اينكه قدرت انجام چنين كاري در شما پيدا شود ، در بعضي از اعتقادات خود تجديد نظر كنيد

 2 – قدر شناسي و سپاس قدر شناسي و سپاس ، دو احساس روحي هستند كه از طريق فكر و عمل ، در برابر همه نعمت هايي كه در زندگي به من داده است يا از مردم دريافت كرده ام و يا از طريق تجربه هاي زندگي بدست آورده ام ، ابراز مي شود . اگر اين دو احساس ، ايجاد زندگي است ، هميشه قدر شناس و شكر گذار باشيد .

 3 – كنجكاوي اگر مي خواهيد كسالت شما رفع شود ، كنجكاو باشيد . همه گرفتاري هاي شما كم اهميت مي شود و به طور خودكار به مطالعه روي مي آوريد . كنجكاوي را در خود تقويت كنيد تا زندگي شما به صورت مطالعه اي بي پايان و لذت بخش در آيد .

 4 – شور و هيجان شور و هيجان به همه چيز روح مي بخشد . شور و شوق ، هر مشكلي را مبدل به فرصتي عالي مي كند . شور و شوق نيروي مهار ناپذيري است كه زندگي ما را به سرعتي بيش از پيش به جلو مي راند .

 5 – اراده و قاطعيت اراده و تصميم ، يعني استفاده از قدرت برق آساي تعهد و الزام براي انجام هر كاري ، بايد قدرت اراده و تصميم داشته باشيد .

 6 – انعطاف پذيري و نرمش انعطاف پذيري ، عامل خوشبختي انسان است . اگر شما يك دانه در باغ خاطر خود بكاريد كه ضامن موفقيت شما باشد ، آن دانه ، انعطاف و نرمش است تا بتوانيد نظرات و عقايد خود را مرتبا اصلاح كنيد . در هنگام طوفان ، درختان سبز مي شكنند ، اما شاخه ي نرم ، خم مي شود ولي سالم مي ماند .

 7 – اعتماد به نفس و ايمان اگر مي خواهيد هميشه ، حتي در شرايطي كه براي اولين بار با آن مواجه مي شويد ، به خود اعتماد داشته باشيد ، تنها راه آن داشتن ايمان است . هنگامي كه مي خواهيد خود را به انجام كاري وادار كنيد ، بايد به جاي ترسيدن ، اعتماد به نفس را در خود قوي كنيد .

 8 – خوش رويي شادي و خوش رويي ، عواطف ، ترس ، آزردگي ، خشم ، ناكامي ، ياس ، افسرگي ، گناه و ناتواني را زايل مي كند . هر اتفاقي كه در اطراف شما رخ مي دهد و هر مشكلي كه ايجاد شود ، مسلما اخم و كج خلقي وضع را بهتر نخواهد كرد . اگر اين نكته را درك كنيد هميشه شاداب و خوشرو خواهيد بود .

9 – سلامت و شادابي جسم خود را هميشه زنده و شاداب نگاه داريد و در نظر داشته باشيد كه جسم ، واسطه ي همه عواطف روحي است . مهم ترين راه سلامت جسمي اين است كه ياد بگيريم به طرز صحيح نفس بكشيم . يك عامل مهم ديگر كه در سلامت جسم موثر است ، انرژي فراوان عصبي است . بايد دانست كه هر يك از اعمالي كه در طول روز انجام مي دهيد مستلزم صرف مقداري انرژي عصبي است و لذا هميشه براي تامين انرژي عصبي نياز به استراحت و تجديد قوا داريم .

10 – كمك و خير خواهي در نظر من هيچ احساسي دلپذيرتر از اين نيست كه شما ، هر كس و در هر مقامي كه باشيد ، كاري كنيد يا چيزي بگوييد كه فقط در جهت منافع و مصالح خودتان نباشد ، بلكه در زندگي نزديكان و اطرافيان شما و حتي زندگي كساني كه اصلا نمي شناسيد ، تاثيري مثبت داشته باشد .

احساس خير خواهي زندگي شما را ارزشمند مي كند

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۱۳ ارسال
388500
نظرات
۰۱:۴۹
 ساعت -
جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۶
ناشناس
1
0
پاسخ به این نظر
ناشناس  
۰۱:۴۹
 ساعت - 
جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۶
خیر کجا بود بابا . چرا الکی حرف در میارید؟ این خبرتون کاملا کذب هست اصل ماجرا اینه که این یارو موسوی دیوار خونش تو راه امامزاده بوده اوقاف هم مجبورش کرد که دیوارشو تخریب کنه و یکی دو متر عقب تر بسازه این شد وقف؟ این یارو موسوی جون به ازرائیل نمیده حالا میاد بخشی از منزل مسکونیشو اهدا می کنه؟
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید :
= ۷ + ۷ ارسال
 • خیر کجا بود بابا . چرا الکی حرف در میارید؟ این خبرتون کاملا کذب هست اصل ماجرا اینه که این یارو موسوی دیوار خونش تو راه امامزاده بوده اوقاف هم مجبورش کرد که دیوارشو تخریب کنه و یکی دو متر عقب تر بسازه این شد وقف؟ این یارو موسوی جون به ازرائیل نمیده حالا میاد بخشی از منزل مسکونیشو اهدا می کنه؟
۱۵:۰۶
 ساعت -
دوشنبه ۸ تیر ۱۳۹۴
امیرعلی صفرزاده
1
1
پاسخ به این نظر
امیرعلی صفرزاده  
۱۵:۰۶
 ساعت - 
دوشنبه ۸ تیر ۱۳۹۴
عالی
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید :
= ۷ + ۷ ارسال
 • عالی
  • 1
   0
   ۰۱:۵۵
    ساعت -
   جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۶
   این خبر کذبه دیوار خونش تو راه امامزاده بوده اوقاف هم مجبورش کرد که دیوارشو تخریب کنه و یکی دو متر عقب تر بسازه این یارو موسوی جون به ازرائیل نمیده حالا میاد بخشی از منزل مسکونیشو اهدا می کنه! خیر کجا بود بابا؟ ایننم شد وقف ?