تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۶/۱۰ ۰۱:۰۵ |
کد خبر: ۳۸۸۴۵۶

در امتداد جاده

واپسین روزهای زمستان بود. در حالی که مناطق سردسیری و دنا نشین در کشمکش با سرمای سوزان زمستان می باشند، شهرستان گچساران در سرزمین چهار فصل کهگیلویه و بویر احمد چهره دیگری به خود گرفته است. مخمل سبز بهاری بر قامت رعنای این شهر نفت خیز پوشیده شده و عطر دل انگیز بهاری را بر مشام زائرانی از سراسر ایران اسلامی و کشور های شیعه خیز حاشیه خلیج فارس که دل در گرو حرم مطهر حضرت بی بی حکیمه (س) دارند، افکنده است.

معبر های زیادی در هر کدام از استان های فارس، بوشهر، خوزستان و کهگیلویه و بویر احمد جهت دلدادگان حرم مطهر بی بی حکیمه (س) وجود دارد، اما در کهگیلویه و بویر احمد که کریدر شمال به جنوب نام گرفته شهرستان گچساران به مرکزیت شهر دوگنبدان مهمترین گذرگاه شیفتگان این حرم مطهر می باشد. زائران دلباخته و ارادتمند اهل بیت عصمت و طهارت (ع) از دو مسیر باباکلان در ضلع شرقی و پازنان در ضلع غربی خود را به این مکان مقدس می رسانند و سر ارادت بر آستان آن می سایند. فلکه نماز (مشهور به میدان سرباز) در ورودی این شهر از قسمت شرقی، مهمترین میعادگاه دوستداران، جهت عرض ارادت است زیرا در این مسیر علاوه بر توفیق زیارت بقاع متبرکه، چشم انداز بسیار زیبای طبیعی و دلنواز آن، دل هر زائری را می رباید. پس از بدرود گفتن از دو گنبدان، میدان نماز این شهر را به سمت جنوب غربی وداع می گوییم.

در فاصله ای کمتر از 500 متر، مجتمع رفاهی – خدماتی پمپ بنزین کریمیان، علاوه بر بنزین سوخت هایی از قبیل گاز و گازوئیل و مایحتاج زائران را تامین می نماید. قابل ذکر است که تا رسیدن به انتهای مسیر هیچ گونه پمپ گاز و بنزینی وجود ندارد.

مشتاقان دخت مکرم امام موسی کاظم (ع) یکی مسافر آب است و دیگری مسافر آفتاب. در کنار مسیر هر چند هنوز اسفند است و سی روز تا پیوند زمستان به بهار مانده اما سبزه سبز تر از سبز، عطر گل ها خاطره انگیز و خوشه های گندم، موج در موج، دریایی از سبزی را چشم نواز هر بیننده ای قرار می دهد.

پس از قریب یک کیلومتر که از مسیر به سوی محراب دل پر گشوده ایم به جاده کمربندی شهر دوگنبدان می رسیم.

هر چند جاده تنگ و پر پیچ و خم است، دلدادگان ائمه اطهار و اولیای صالح پروردگار، سختی هر خم و تنگی هر مسیری را به جان خریده، تا بی قراری رسیدن به طراوت و صفا را به سوغات ره آورد سفر عاشقانه خویش، به ارمغان بیاورند.

درحالی که چهار کیلومتر از مسیر را پشت سر گذاشته ایم جاده روستای «هشت پیمان» به چشم می خورد. در آنجا سه راهی دوگنبدان، بی بی حکیمه (س) و روستای هشت پیمان را جا می گذاریم و پر شور تر از قبل، بی دل رسیدن به انتهای سفر، به سرعت خود می افزاییم. پس از گذشت قریب به یک کیلومتر دیگر در پنج کیلو متری، روستایی بر فراز تپه ای دیده نواز است. «روستای کمبل» با 95 خانوار و 405 نفر جمعیت با دو گویش شیرین لری و ترکی تکلم می کنند.

نخلستان های خرما در میان راه، تپه ماهور ها و لوله های طویل نفت، نشان از باغداری و وجود ذخایر غنی نفت و گاز در این منطقه دارد؛ و به اولین ایستگاه نفت در مسیر می رسیم و باز راهی پر پیچ و خم، جاده چالوس دیگری را در جنوب رقم زده است. جاده ای که در سختی و صعب العبوری به چالوس لبخند می زند.

پس از گذشتن از روستای کمبل، زیبایی اطراف جاده آنچنان محصورت می نماید که هوش از سر می برد و قرار از دل. در مسیر، دل، آسمانی تر از آسمان است. پس از طی مسیر در دوازده کیلومتری به «روستای آبشیرین» قدم می گذاریم. مسافران و دلدادگان می توانند در این منزلگاه دور از هیاهوی شهر، استراحتی کوتاه نمایند.

سپس در سیزده کیلومتری به «روستای بی بی جان آباد» می رسیم. همان جایی که متبرک به وجود دو بقعه متبرکه امام زاده عبد الله (ع) و قدمگاه امیرالمومنین (ع) می باشد. در اولین ایستگاه نگهبانی شرکت نفت در کیلومتر 15، به تلاشگران صنعت نفت کشور خسته نباشید می گوییم و محو تماشای رقص شعله های آتش بر تارک تپه ها می شویم. وجود نفت در این منطقه خود سیاحتی دیگر ی می طلبد که به نوبه خود دیدنی است و بدیع.

اگر مسافری غروب قدم به این منطقه بگذارد، غروب های آن با وجود دو اصله نخل در جوار مسیر، غم انگیز و تداعی گر ایام مهاجرت علویان و در راس آنها وجود مبارک حضرت احمد ابن موسی (ع) و خواهر گرامی ایشان بی بی حکیمه (س) می باشد.

اینجا در مسیری قدم گذاشته ام که بر لوح دل خویش نقش اعتقاد جاری است. در بیست کیلومتری به سه راهی می رسیم که یک مسیر به سمت جاده قدیم شهر دوگنبدان که بقعه متبرکه بابا محمد (ع) در آن واقع شده و مسیری دیگر به حرم مطهر حضرت بی بی حکیمه (س) ختم می شود. در دومین ایستگاه نگهبانی شرکت نفت، نگهبانان به زائرین خوش آمد می گویند و باز مسیر موج در موج پیش روی مسافران است. در مسافت 22 کیلومتری به منطقه ای به نام «گردنه گچ» می رسیم. یکی از خطر ناک ترین گردنه های مسیر می باشد که نیاز مبرمی به آسفالت، تعریض، بهسازی جاده و نصب علائم راهنمایی و رانندگی دارد.

در ادامه مسیر سنگ چینی به چشم می خورد که در گویش محلی به {کره حضرت عباس (ع) }معروف است. آنچه که در مسیر دیدنی بی بی حکیمه (س) چشم را به دیدن و ا می دارد وجود بهون های عشایر و تکاپوی عشیره ایست. البته روستاها به شکل غیر متراکم، و از لحاظ توپو گرافی چهره زمین پوشیده از تپه ماهور هاست.

رودخانه پر آب «زهره» در 29 کیلومتری مسیر امتداد می یابد. در کنار پل، وجود گرگر (به زبان محلی جره) نشان دهنده این موضوع است که در قدیم مردم با این وسیله تردد می نمودند. در حاشیه رودخانه زهره، قریب چهار کیلومتر، جاده به شکل ساحلی امتداد یافته است. با ورود به «روستای باباکلان» در چهل و یک کیلومتری وارد محدوده دهستان بی بی حکیمه (س) شده ایم. روستای باباکلان (ارتفاع از سطح دریا 600 متر) مدفن امام زاده شاهزاده محمد (ع) و بقعه متبرکه بابا کلان (ع)، مکان دیگری است که زائرین و دلدادگان می توانند در این وادی، جان را جلا بخشند و خستگی را از جسم بزایند.

 در ادامه مسیر، «روستای بن پیر» در 60 کیلومتری مسیر، منور به وجود بقعه متبرکه شاهزاده محمد (ع) می باشد. روستای مفرح و سرسبز که از منزلگاه های دیگر مشتاقان بی بی حکیمه (س) است. هوای آن از دیگر مناطق اطراف معتدل تر و ارتفاع آن بیشتر است.

روستای «گودگل» (مشهور به دره پلنگی) در 63 کیلومتری مسیر، منزلگه شقایق و سبزه زارانیست که چشم ر ا خیره و دیده را به حیرت و زبان را به سپاس پروردگار وا می دارد. ولی آنچه باعث رنجش زائرین است کمبود تابلوی هشدار دهنده راهنمایی و رانندگی و نبود خط کشی مناسب در مسیر است.

در کیلومتر 70 جاده حرم، سه راهی دیلم، بهبهان و اهواز – حرم بی بی حکیمه (س) و گچساران به چشم می خورد. در فاصله کمی نسبت به این سه راهی، ایستگاه نگهبانی دیگری از شرکت نفت وجود دارد.

بقعه متبرکه «کاکامبارک (ع)»، منزلگاه دیگری است که مجهز به پارکینگ و اورژانس و فضای سبز مناسب می باشد و بر سر دوراهی قرار گرفته است. یکی از راه ها به سوی تاسیسات شرکت نفت و یکی هم به سمت حرم مطهر ختم می شود. در مسیر، کمپینگ های شرکت نفت به چشم می خورد.

در کیلومتر 77 این مسیر، جاده دو طرفه به صورت رفت و برگشت می شود. وجود جاده مسطح و عریض به شکل دو طرفه در تمام مسیر از ضروریاتی است که همت مسئولان و همیاری زائران را می طلبد.

پس از طی 80 کیلومتر، چشم مشتاقان به زردکوه و آستانه ای که سر بر دامان این کوه سرفراز ساییده؛ به نیم گنبد منوری روشن می شود. اینجا حرم مطهر حضرت بی بی حکیمه (س)، جایی است که جاده دلتنگی مشتاقان و دلدادگان اهل بیت عصمت و طهارت به آنجا ختم می شود. پیاده می شویم، دست ارادت بر سینه می گذاریم و یکدل و یک صدا می گوییم: 

«السلام علیکِ یا حضرت بی بی حکیمه (س)»

 

منبع: کتاب ترنم واژگان سبز نوشته رامین چرومی

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۵ ارسال
388456