تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۴/۳ ۲۳:۱۸ |
کد خبر: ۳۸۸۳۱۳

وزیرخارجه بحرین:

خواهان حل اختلافات با ایران هستیم

شیخ «خالد بن احمد بن محمد آل خلیفه» وزیر خارجه بحرین تاکید کرد که ایران کشور مهمی در منطقه است و ما به حل اختلافات با ایران تمایل داریم.

به گزارش پایگاه خبری شباویز، شیخ «خالد بن احمد بن محمد آل خلیفه» طی سخنانی که اظهاراتش در روزنامه بحرینی الوسط منتشر شد، در پاسخ به سوالی درباره جزئیات چارچوب توافقنامه هسته ای گفت: تمایل دارم ابتدا تاکید کنم که ایران کشور مهمی در منطقه است اما ما مشتاق هستیم که ایران این نقش خود را مسئولانه ایفا نماید، ما با ایران اختلافات زیادی در خصوص عراق، سوریه و یمن داریم اما به معنای آن نیست که ما تمایل داریم این اختلافات استمرار یابد بلکه ما مشتاق پایان یافتن این اختلافات هستیم.

خالد بن احمد که این اظهارات را در نشست پارلمان بحرین و در پاسخ به سوال یک نماینده پارلمان به نام «عبد الحلیم مراد» بیان می کرد، افزود: شورای همکاری خلیج فارس در جریان چارچوب توافقنامه هسته ای ایران و گروه ۱+۵ قرار گرفت و تماس های گروهی بین کشورهای عضو این شورا و وزیر خارجه آمریکا در جریان است.

وی گفت: ما به طور مستقیم قبل و بعد از دستیابی به چارچوب توافقنامه هسته ای از تمامی جزئیات آن مطلع شدیم و به همه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس اطمینان داده شد که تا کنون هیچ گونه بند محرمانه وجود ندارد و این یک توافقنامه کامل نیست و توافقنامه کامل اگر حاصل شود در اواخر ماه حاصل خواهد شد، متذکر می شوم که در چندین نشست و اجلاسی که در کمپ دیوید برگزار شد، این موضوع به صراحت و شفافیت مورد بررسی قرار گرفت و کشورهای عضو شورا نگرانی های خود را بیان کردند؛ نه از این بابت که دستیابی به توافق شبح جنگ در منطقه را دور می کند زیرا هیچ کس آرزوی آن را ندارد که جنگی در یک کشور نزدیک و همسایه رخ دهد اما مهم برای ما این است که توافق خوبی حاصل شود که در آن صورت هر گونه دخالت و تهدید را دور می سازد و ما نیز از آن استقبال می کنیم.

وزیر خارجه بحرین همچنین تصریح کرد: ولیعهد نقش بزرگی را در نشست های کاخ سفید و کمپ دیوید ایفا کرد و در این توافقنامه تاکید شد که آمریکا به امنیت کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و مقابله با هر گونه تجاوز خارجی به این کشورها پایبند است و هم اکنون نشست های نظامی برای ساماندهی امور و هماهنگی‌ها در جریان است.

وی در عین حال گفت که کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس نقش مستقیم در این مذاکرات نداشتند اما با گروه ۱+۵ و ایران در تماس بودند تا توافقنامه خوبی حاصل شود.

وزیر خارجه بحرین در ادامه اعلام کرد: ما به هیچ شکل ممکن اجازه نمی دهیم معامله ای صورت گیرد و باید به خوبی بدانیم کشورهایی که با ایران گفت وگو کردند، ۵ کشور بزرگ به اضافه آلمان هستند و ما برای آنها تشریح کردیم که برنامه هسته ای چندان اهمیتی ندارد و مشکل در عدم اعتماد است.

وی یادآور شد: استراتژی مشترکی بین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس وجود دارد، ما بدون مشورت هیچ گامی برنمی داریم و اگر درباره وجود اختلافات بین این کشورها چیزی می شنوید و می بینید، اینها تنها جنجال رسانه‌ای است و هیچ اختلاف و مشکلی در نشست هایی که پشت درهای بسته برگزار می شود، وجود ندارد، حق هسته ای برای همه کشورهاست و بحرین و هرکشور دیگری این حق را دارد.

وی همچنین تاکید کرد: چیزی که اکنون ما نیز داریم، اعتماد بین ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس است، هر زمان که این اعتماد وجود داشته باشد در آن صورت مشکلات عراق، سوریه و یمن حل خواهد شد.

منبع: افکار نیوز

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۱ ارسال
388313