تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۳/۲۹ ۰۲:۲۱ |
کد خبر: ۳۸۸۱۰۴

وزارت نیرو هشدار داد

وضعیت قرمز آبی در ۹ کلان‌شهر ایران

هم‌اکنون ۹ مرکز استان شامل شهرهای کرمان، بندرعباس، سنندج، تهران، اصفهان، مشهد، شیراز، کرج و همدان در وضعیت قرمز آبی قرار دارند که صرفه‌جویی دست‌کم ۲۰ درصدی مشترکان برای تامین پایدار آب شرب ضروری است.

به گزارش پایگاه خبری شباویز ،معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان آنکه میانگین بارندگی‌های کشور در هفت سال اخیر از 242 به 203 میلی‌متر کاهش یافته است، گفت: کسری بارش‌های کشور در سال‌های اخیر معادل سه برابر مصرف آب در بخش شرب است.
دکتر "حمیدرضا تشیعی" روز دوشنبه (امروز) در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، با بیان آنکه از ابتدای پاییز امسال نشست‌های مقابله با کم‌آبی در کشور برگزار شده و اقدام‌های اضطراری لازم برای تامین آب و مدیریت مصرف در این نشست‌ها بررسی و تصویب شده است، اظهار داشت: شرکت‌های آب و فاضلاب به‌ویژه در استان‌هایی که با محدودیت شدید منابع آبی مواجه هستند، ملزم به اجرای مصوبه‌های مقابله با کم‌آبی شده‌اند.
وی افزود: در سناریوی بدبینانه تدوین‌شده، 547 شهر کشور در شرایط تنش آبی قرار دارند که این تعداد در سال گذشته 517 شهر بود ضمن آنکه براساس این سناریو، 24 مرکز استان در شرایط تنش آبی قرار دارند که این تعداد در سال گذشته 12 مرکز استان گزارش شده بود.
تشیعی با بیان آنکه برای عبور از پیک مصرف تابستان 94 به همکاری مشترکان برای صرفه‌جویی دست‌کم 10 تا 20 درصدی مصرف آب نیاز داریم، تصریح کرد: هم‌اکنون 9 مرکز استان شامل شهرهای کرمان، بندرعباس، سنندج، تهران، اصفهان، مشهد، شیراز، کرج و همدان در وضعیت قرمز آبی قرار دارند که صرفه‌جویی دست‌کم 20 درصدی مشترکان برای تامین پایدار آب شرب ضروری است.
وی همچنین سه مرکز استان شامل شهرهای بوشهر، زنجان و سمنان را در وضعیت نارنجی به لحاظ شرایط آبی برشمرد و از مشترکان این شهرها خواست دست‌کم 10 درصد در مصرف آب صرفه‌جویی کنند.
وی اظهار داشت: حجم بارندگی‌های سالانه در هفت سال اخیر از 120 میلیارد مترمکعب با 18 میلیارد مترمکعب کاهش به 102 میلیارد مترمکعب رسیده است که این میزان کاهش معادل حدود سه برابر مصرف سالانه آب شرب کشور و 18 برابر مصرف سالانه آب شرب در کلان‌شهر تهران است.
معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور همچنین ذخیره آب سدهای تامین‌کننده آب شرب در کشور را معادل 32 درصد حجم مخازن این سدها اعلام کرد و گفت: این میزان در سال گذشته 36 درصد گزارش شده بود که اکنون با کاهش چهار درصدی مواجه هستیم و این به معنای تشدید تنش آبی در کشور است.
وی افزود: مجموع حجم آب معادل برف کشور نیز هم‌اکنون معادل ظرفیت ذخیره آب سد امیرکبیر (کرج) است.
تشیعی با بیان آنکه پیش‌بینی می‌‌شود متوسط دمای هوا در سال آینده 1.5 درجه گرم‌تر شود، اصریح کرد: با توجه به پیش‌بینی افزایش دمای هوا و کاهش ذخایر منابع آبی، رویکرد شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور برای تامین آب در سال آینده و به‌ویژه تابستان 94 اجرای پروژه‌های مدیریت مصرف آب است.
 
منبع: پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو
دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۳ + ۲ ارسال
388104
نظرات
۰۴:۲۲
 ساعت -
جمعه ۲۹ خرداد ۱۳۹۴
s.s.m
0
0
پاسخ به این نظر
s.s.m  
۰۴:۲۲
 ساعت - 
جمعه ۲۹ خرداد ۱۳۹۴
اگه تحریم ها برداشته بشه مشکل بی آبی هم حل میشه
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید :
= ۱۳ + ۲ ارسال
  • اگه تحریم ها برداشته بشه مشکل بی آبی هم حل میشه