تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۳/۲۵ ۱۳:۲۰ |
کد خبر: ۳۸۸۰۳۰

کاهش هزینه ها شرط اجرای اقتصاد مقاومتی است

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان آنکه با وضعیت اقتصادی فعلی اقتصاد مقاومتی خلق نمی شود، گفت: نخستین شرط اجرای اقتصاد مقاومتی کاهش هزینه ها به پایین ترین میزان، هدایت منابع و خلق ثروت در کوتاه ترین زمان ممکن است.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از ایرنا، سیدمحمد حسن ابوترابی فرد روز دوشنبه در نهمین همایش فرهنگ و مدیریت جهادی که در مجتمع فرهنگی آموزشی آدینه برگزار شده بود، ضمن انتقاد از رشد هزینه ها در کشور، افزود: خطای راهبردی ما در سه دهه گذشته توزیع ثروت به جای تولید ثروت بوده به طوری که در اوج کاهش درآمدهای مالی کشور، هزینه های جاری از سال 91 تا 94 دو برابر رشد داشته است. به طور مثال هزینه های یکی از ارگان ها از سال 91 تا ابتدای سال جاری حدود 3 برابر افزایش یافته است.

نایب رئیس اول مجلس با بیان آنکه با وضع فعلی، اقتصاد مقاومتی خلق نمی شود بلکه اقتصاد مصرفی خلق می شود، تصریح کرد: در دولت های نهم و دهم بارها اعلام کردیم که ما و 1+5 اقدامات هماهنگی را انجام می دهیم.

ابوترابی فرد، یکی از اقدامات 1+5 را کاهش درآمدهای ارزی و ریالی کشور برشمرد و اظهار داشت: با این وجود ما نیز اراده کرده ایم که هزینه ها را به حداکثر ممکن افزایش دهیم و این یعنی دو لبه قیچی هماهنگ عمل می کنند.

وی افزایش مصرف را یکی دیگر از راهبردهای کشور دانست و افزود: به طور مثال کشور ما در توسعه شبکه گازرسانی رتبه اول دنیا را دارد زیرا به هر میزان که می خواهیم گاز استحصال و به اقصی نقاط کشور می رسانیم و آن را مصرف می کنیم حتی به نقاط گرم که هیچ نیازی به گاز ندارند نیز گازرسانی می کنیم.

نایب رئیس مجلس گفت: در حالی که مسئولان ذیربط خودشان هم قبول دارند که این راهبرد غلط است اما برای خوشایند نمایندگان مجلس آن را اجرایی می کنند، در حالی که اگر در مصرف گاز داخلی صرفه جویی می کردیم هم اکنون علاوه بر تامین نیاز گاز کشورهای همسایه، می توانستیم نیاز اروپا به گاز و دیگر فرآورده های آن را تامین کرده و آن بازار را تسخیر کنیم.

ابوترابی فرد با اشاره به موقعیت بسیار مهم ایران در منطقه، گفت: متاسفانه ما نتوانسته ایم نیاز کشورهای همسایه را جوابگو باشیم به طوری که آنها نیازهای خود را از دیگر بازارها تامین می کنند، این در حالی است که ما باید راهبرد خود را عوض کنیم و به سمت تولید حداکثری و مصرف حداقلی گام برداریم.

وی با اشاره به اینکه قدرت کشورما در سایه انتخاب رهبری صالح و فرزانه به وجود آمده که همین امر موجب تاثیرگذاری ایران در دنیا شده است، افزود: انتظار می رود مدیریت های کلان کشور به افراد متعهد واگذار شود.

به گزارش ایرنا، در نهمین همایش ملی فرهنگ و مدیریت جهادی از دومین جلد دانشنامه اسلامی ویژه کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست با حضور مسئولان وزارت جهادکشاورزی و برخی از نمایندگان مجلس و اساتید و محققان دانشگاهی رونمایی شد.

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۱۳ ارسال
388030