علمک‌هایی که سر از جنگل درمی‌آورند/بلوک‌های که جای بلوط می‌نشینند

کد مطلب: 398729  |  تاريخ: سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷  |  ساعت: ۱۵:۳۷


علمک‌هایی که سر از جنگل درمی‌آورند/بلوک‌های که جای بلوط می‌نشینند

جنگل‌ها رفته رفته کوچکتر و کمتر و پراکنده‌تر می‌شوند و رودخانه‌ها با برداشت‌های نادرست تخریب و آبزیان از بین می‌روند و زمین‌های کشاورزی کوچک و کوچک‌تر و این گونه است که از کهگیلویه و بویراحمد چیز به جز زمین سوخته و چند کوه بلند خشک و بی‌قواره چیزی باقی نخواهد ماند

شباویز/به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، استان کهگیلویه و بویراحمد که از کوچکترین و کم جمعیت‌ترین استان‌های کشور به شمار می‌رود این قابلیت را دارد که با داشتن مواهب خدادادی بسیار زیاد مردمانی ثروتمند و کمتر فقیر و محروم داشته باشد.

اگر از گذشته تاکنون نظم و انضباط و قانون در این استان حاکم بود و سرلوحه کارها قرار می‌گرفت دیگر امروز شاهد محرومیت‌های گسترده در استان نبودیم محرومیت‌هایی که بعضی جاها همانند آن در سراسر کشور دیده نمی‌شود.

دست اندازی به بیت‌المال کار همیشگی عده‌ای سودجو و منفعت‌طلب شده که هر روز قدم‌های خود را برای تصاحب انفال بلندتر از روز قبل برمی‌دارند.

استفاده نادرست از مواهب خدادادی از جمله از آب و زمین و جنگل موجب شده که آینده تاریکی برای استان متصور شویم به گونه‌ای که با چنین رویه‌ای دیگر چیزی از طبیعت به جا نخواهد ماند.

جنگل‌ها رفته رفته کوچکتر و کمتر و پراکنده‌تر می‌شوند و رودخانه‌ها با برداشت‌های نادرست تخریب و آبزیان از بین می‌روند و زمین‌های کشاورزی کوچک و کوچک‌تر و این گونه است که از کهگیلویه و بویراحمد چیز به جز زمین سوخته و چند کوه بلند خشک و بی‌قواره چیزی باقی نخواهد ماند.

در نشست اخیر کمیته مقابله با زمین‌خواری واقعیت‌های گریه‌آوری را شنیدیم و مشخص شد که برخی با ابزار قانون در حال قانون شکنی هستند.

مو بر تنمان سیخ شد وقتی که شنیدیم متولیان کشاورزی خودشان در حال تفکیک زمین‌های کشاورزی برای ساخت و ساز وویلاسازی هستند.

 

از تعجب خشکمان زد وقتی از زبان یک مدیر و در جلسه‌ای رسمی شنیدیم که فرمانداری و استانداری و حتی سازمان محیط زیست قبل از این که به فکر حفظ اراضی و طبیعت باشند در حال تقسیم آن برای خودشان هستند!.

مدیرکل دفتر فنی استانداری کهگیلویه و بویراحمد در نشست کمیته مقابله با زمین‌خواری به صراحت اعلام کرد که آب منطقه‌ای چشم بر روی حفاظت از بستر رودخانه بشار بسته و در حالی که این رودخانه نفس‌های آخر را می‌کشد عده‌ای در بستر رودخانه اقدام به برنج کاری کرده‌اند.

به حال کمیته اضطراری رود بشار گریستیم که نتوانسته برای جلوگیری از مرگ قطعی رود بشار اقدام اساسی و قاطعانه‌ای داشته باشد چرا که جهاد کشاورزی برنامه‌ای برای کشاورزان خود نداشته و جلوی برنج کاری را در این سال قحط‌آبی نگرفته است.

وقتی در سال معروف به خشکسالی، جهاد کشاورزی اجازه می‌دهد یک نفر به تنهایی 600 هکتار از زمین‌های منطقه مختار را به زیر کشت لوبیا ببرد معلوم است که بی‌تدبیری از سر و روی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد می‌بارد.

رودخانه‌های دیگر هم وضعیتی مشابه با رود بشار دارند و اگر سری به ابتدای جاده تنگه مهریان بزنید خواهید دید که چگونه عده‌ای در بستر که نه، در کف رودخانه بشار در این سال قحط آبی در کمال آزادی برنجکاری کرده‌اند.

اما غم‌بارتر از همه این که جهاد کشاورزی و فرمانداری بویراحمد و استانداری و علوم پزشکی برای نابودی کشاورزی استان و به عقیده مدیرکل دفتر فنی استانداری در اقدامی زمین خوارانه به نام شرکت‌های تعاونی زمین‌های کشاورزی را تبدیل به قطعات مورد دلخواه می‌کنند.

اما شرکت‌های خدمات‌رسان مانند آب و برق و گاز هم با زمین‌خواران دولتی همراه می‌شوند و به قول مدیرکل دفتر فنی استانداری گاز و برق  آب را به دل جنگل می‌برند تا به جای درخت بلوط شاهد سر برآوردن دیواری از بلوک باشیم.

آن گونه که حسین کاظمی مدیرکل دفتر فنی و دبیر کارگروه مقابله با زمین‌خواری در استان می‌گوید باید از دستگاه‌های خدمات‌رسان پرسید با کدام مجوز و چگونه و با چه دستوری گاز را به وسط جنگل می‌برید.

 

 

 

 


http://shabaveiz.ir/detail/News/398729/9099

چاپ خبر