بارش برف در منطقه حفاظت شده دنا رد پای پلنگ را ثبت کرد
بارش برف در منطقه حفاظت شده دنا رد پای پلنگ را ثبت کرد

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: محیط بانان منطقه حفاظت شده دنای شرقی موفق شدند که از رد پای یک قلاده پلنگ در برف تصاویری را ثبت کنند.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری ایرنا، محسن جعفری نژاد افزود: محیط بانان منطقه حفاظت شده دنای شرقی در روز گذشته چهاردهم دی ماه ۹۷ حین گشت و کنترل منطقه، موفق به ثبت تصاویری از ردپای یک قلاده پلنگ در منطقه می شوند.
وی افزود: این رد پا چنان تازگی داشت که شاید این پلنگ با دیدن محیط بانان پا به فرار گذاشته است.
منطقه حفاظت شده دنای شرقی با ۲۸ هزار و ۲۰۲ هکتار است و از سال ۱۳۸۲ تحت حفاظت محیط زیست شهرستان بویراحمد قرار گرفت و دارای تنوع گونه های گیاهی و جانوری منحصر به فردی است.
پوشش برف می تواند از گیاهان در حال خواب مزارع را محافظت کند و درختان را در مقابل سرمای بیش از حد نگهداری کند و در حقیقت برف بزرگ ترین پشتوانه بر زندگی بشر در زمینه آبیاری کشتزارها است.
برف علاوه بر فواید بی شماری که دارد در بسیاری از مواقع باعث ثبت تصاویری از ردپایی جانورانی می شود که مشاهده مستقیم آنان بسیار مشکل است.
وی از شهروندان خواست با توجه به بارش برف و پناه آوردن حیوانات وحشی به حاشیه روستاها، از آزار و اذیت این جانوران در بپرهیزند.
هم اینک هفت منطقه حفاظت شده دنا با وسعت ۹۳ هزار و۶۶۰ هکتار، دنای شرقی با وسعت ۲۸ هزار و ۲۰۲ هکتار، خاییز سرخ با مساحت ۳۳ هزار و ۲۳۵ هکتار، خامی با وسعت ۲۵هزار و ۶۷۱ هکتار، دیل با ۱۰ هزار و ۳۸۱ هکتار، سولک با ۲ هزار ۴۲۸۷ هکتار و سیوک با ۱۲ هزار ۸۵۸ هکتار در این استان زیبای طبیعی وجود دارد.
کهگیلویه و بویراحمد همچنین دارای پنج منطقه شکار ممنوع شامل پادنای سمیرم، خرم ناز، لار و ماغر، حاتم و کوه تلرش است.