اجرای فعالیت های فرهنگی در جوار بقاع متبرکه باعث کاهش آسیب های اجتماعی در جامعه می شود
اجرای فعالیت های فرهنگی در جوار بقاع متبرکه باعث کاهش آسیب های اجتماعی در جامعه می شود

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه وبویراحمد گفت: اجرای فعالیت های فرهنگی و مذهبی در جوار بقاع متبرکه باعث کاهش آسیب های اجتماعی و بزهکاری در جامعه می شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کهگیلویه وبویراحمد خبر داد:
اجرای فعالیت های فرهنگی در جوار بقاع متبرکه باعث کاهش آسیب های اجتماعی در جامعه می شود

حجت السلام سید نورالله جنتی پور با تبریک فرا رسید چهلمین بهار انقلاب اسلامی و تسلیت ایام فاطمیه گفت: باید از ظرفیت هایی که در امامزادگان جلیل القدر وجود دارد برای ایجاد جامعه ای با فرهنگ اسلامی بیش از پیش استفاده کرد.
وی افزود: کلیه امامزادگان فرزندان ائمه معصومین(ع) هستند و همه آنان جزء مبلغان دین مبین اسلام بوده اند و همین امر باعث شده تا حرم مطهر این ستارگان آسمان هدایت از گذشته تا به امروز در ترویج فرهنگ اسلامی و مکتب شیعه در بین مردم و همه اقشار نقش و جایگاه موثر و بزرگی را ایفا کنند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه وبویراحمد با بیان اینکه امامزادگان و بقاع متبرکه با توجه به اهمیت اعتقادی و فرهنگی که در بین مردم دارند نقش بسزایی در کاهش ناهنجاری‌های فرهنگی و اجتماعی دارند خاطرنشان کرد: دستگاههای فرهنگی از نقش بی‌بدیل امامزادگان و بقاع متبرکه در کاهش آسیب‌های اجتماعی غافل نشوند و برنامه های فرهنگی خویش را بقاع متبرکه برای ترویج فرهنگ و دینی و اسلامی برگزار نمایند.
وی افزود: با توجه به جایگاه بقاع متبرکه و ارادت و اعتقاد عمیق قلبی مردم به این اماکن، باید همه نهادها و مراکز فعال اجتماعی و فرهنگی از این ظرفیت استفاده کرده و در برنامه‌های خود در راستای کاهش آلام و آسیب‌های اجتماعی از این مراکز بهره ببرند.
حجت السلام سید نورالله جنتی پور یاداور شد : نظر به همین جایگاه و اهمیت بقاع متبرکه است که رهبر فرزانه انقلاب تأکید کردند باید امامزادگان و بقاع متبرکه به قطب فرهنگی تبدیل شوند؛ چراکه سایر مکان‌های دینی چنین نقشی در بین همه مردم ندارند.
وی افزود: هم‌اکنون نهادهای مختلفی متولی برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی هستند؛ اما این دستگاه‌ها و نهادها استفاده مطلوبی از جایگاه امامزاده‌ها و بقاع متبرکه در برنامه‌های اجرایی خود نمی‌کنند.
وی با اشاره به اینکه ، متولیان فرهنگی باید از فعالیت‌های جزیره‌ای پرهیز کرده و با برنامه‌ریزی‌های متمرکز و دقیق و اجرای آنها در بقاع متبرکه، مانع پیشرفت آسیب‌های اجتماعی شوند گفت: به جز نقش معنوی و مذهبی امامزادگان، تاریخی و میراثی بودن آنها ، قرار گرفتن اغلب بقاع متبرکه و امامزادگان در محل‌های تفریحی و گردشگری از ظرفیت‌های بقاع متبرکه است که باید از آنها نهایت استفاده صورت گیرد.
جنتی پور با بیان اینکه ما به دنبال استفاده از ظرفیت بقاع متبرکه و مساجد هستیم، تا بتوانیم حداکثر بهره‌وری را از این اماکن مقدس داشته باشیم، تصریح کرد: در واقع مساجد مهم‌ترین مرکز نشر و ترویج موضوعات دینی و فرهنگی است.
وقف تاثیر بسزایی در حل مشکلات جامعه امروزی دارد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه وبویراحمد در ادامه به مقوله وقف و اهمیت آن در جامعه اسلامی اشاره کرد وگفت: وقف یک سنت حسنه‌ای است که از دیرباز در دین اسلام به آن تأکید شده است و تاثیر بسزایی در حل مشکلات و آسیبهای جامعه امروزی دارد.
جنتی پور با اشاره به اینکه وقف از نمونه کارهای بارز و فراموش نشدنی است، تصریح کرد:در حال حاضر بسیاری از موقوفات در شهرها مورد استفاده هستند که حتی واقف آنها در قید حیات نیست، اما همین موقوفه موجب شده نامی نیک از آنها به یادگار بماند.
نقش موثر بقاع متبرکه در ترویج سبک زندگی اسلامی
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نقش بقاع متبرکه در راستای ترویج سبک زندگی اسلامی گفت: آستان مقدس امام زادگان نقش موثری در ایجاد آرامش و کاهش آسیب‌های اجتماعی و اشاعه سبک زندگی اسلامی دارد چرا که هر چه افراد با فرهنگ قرآن و سیره اهل بیت(ع) بیشتر آشنا شوند به همان میزان آرامش بیشتری کسب خواهند کرد.
حجت السلام جنتی پور بیان کرد: بقاع متبرکه به لحاظ مکان، مخاطب و موضوع از امتیازات خاصی برای تبدیل شدن به قطب فرهنگی را دارد که خوشبختانه در سال‌های اخیر و در راستای اجرای منویات رهبری اقدامات خوبی برای تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه یکی از عوامل حضور امام زادگان در ایران دفاع از مکتب قرآن و اهل بیت(ع) بوده، افزود: امام زادگان دارای روحیه جهادی بودند و همانطور که یکی از اهداف پیامبران و ائمه معصومین(ع) استکبار ستیزی بوده این اهداف نیز در بین امامزادگان مشهود است.
جنتی پور افزود: بقاع متبرکه و آستان مقدس امام زادگان همواره مورد توجه ایرانیان بوده و شاهد ثمرات الگو پذیری از امام زادگان در راستای دشمن ستیزی و ایجاد روحیه شهادت طلبی بین نسل جوان و نوجوارامین چرومی:
ن بوده و هستیم.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه وبویراحمد در پایان با اشاره به استقبال خوب مردم نجیب و شریف استان در فصول مختلف سال از بقاع متبرکه تاکید کرد: از ظرفیت‌های ارزشمند بقاع متبرکه ایجاد روحیه آرامش در زائران است که زمینه را برای فعالیت‌های فرهنگی در این اماکن متبرکه فراهم کرده است.
حجت السلام جنتی پور توجه به فعالیت های عمرانی در بقاع متبرکه استان را یادآوار شد و گفت: با همکاری و مشارکت مردم تلاش می کنیم بستر را برای رفاه حال زائران در همه امام زادگان بالاخص امام زادگان شاخص که زائران زیادی دارند بیش از پیش فراهم نماییم.