نباید مشکلات را به بیرون از خانواده پزشکی برد/ تعرفه‌ها باید اصلاح شود
نباید مشکلات را به بیرون از خانواده پزشکی برد/ تعرفه‌ها باید اصلاح شود

نمکی گفت: نباید مشکلاتمان را به بیرون از خانواده شریف پزشکی و پیراپزشکی و پرستاری ببریم، زیرا این کار بی عقلی است.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، سعید نمکی سرپرست وزارت بهداشت امروز در همایش رؤسای نظارت بر درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور که در دانشگاه علوم پزشکیایران برگزار شد، اظهار کرد: ما برای دفاع از حقوق مردم کار انجام می‌دهیم و فعالیت در این بخش مانند دادرسی برای افرادی است که به غیر از خداوند متعال دادرسی ندارند.

وی ادامه داد: مردم ولی نعمت ما هستند که سلامتی خود را به ما سپرده‌اند و باید به خوبی از این مسئله محافظت کنیم.

نمکی بیان کرد: حدود ۳۰ سال پیش مسئولیتی در دانشگاه علوم پزشکی کاشان بر عهده گرفتم؛ در آن زمان پزشکان در ایران بیشتر بنگلادشی، فیلیپینی و هندی بودند. طی بازدید از اورژانس پیرمردی ۸۱ ساله به خاطر اشتباه یک پرستار دچار مشکلی شده بود و هیچ همراهی نداشت، در آنجا متوجه شدم که من تنها مدعی‌العموم هستم و به اندازه کافی فرد متخلف را تنبیه کردم.

وزیر بهداشت ادامه داد: رئیس جمهور با همت هاشمی که یکی از بهترین و رفیع‌ترین مدیران کابینه بود طرح تحول نظام سلامت را شروع کردند؛ اولین هدف در این طرح کاهش هزینه‌های کمرشکن بود و این پروژه با افزایش ناگهانی قیمت معادل ریالی ارز روبرو شد.

طرح تحول نظام سلامت، کاهش بار هزینه‌های کمرشکن

وی اضافه کرد: طرح تحول نظام سلامت بار هزینه‌های کمرشکن را کم کرده و من نیز تلاش می‌کنم تا این طرح با قدرت و شدتی بیشتر ادامه پیدا کند. معتقدم طرح تحول اصلی‌ترین پروژه وزارت بهداشت است.

نمکی با اشاره به اینکه موضوع نظارت بر درمان یکی از مقوله‌های جدی وزارت بهداشت است، افزود: بر اساس تأکیدات مکرر رهبری بیماران نباید جز درد بیماری هیچ رنج و دردی دیگر داشته باشند. بر این اساس باید بار هزینه‌های درمان را برای محافظت از جیب مردم کاهش دهیم و طرح تحول نیز به همین منظور و مورد تأیید کارشناسان جهانی ذی‌صلاح قرار گرفته است.

وزیر بهداشت ادامه داد: هر چقدر ضوابط و گایدلاین‌ها را بیشتر ابلاغ و نظارت کنیم در حوزه سلامت موفق‌تر عمل کرده‌ایم؛ نهادینه کردن نظارت مبتنی بر دستورالعمل مدون، اولین اقدامی است که در حوزه بهداشت و درمان باید گام به گام انجام دهیم.

وی اظهار کرد: طرح تحول نظام سلامت، بیمه همگانی، نظام ارجاع و راهنما‌های بالینی و پرونده الکترونیک سلامت باید قوی‌تر از گذشته در کشور  اجرا شود و من در سازمان برنامه و بودجه جلسات متعددی در این خصوص برگزار و بار‌ها صورت جلساتی نیز تدوین کرده‌ام.

باید نظارت را از سلایق شخصی دور کنیم

نمکی گفت: باید نظارت را از سلایق شخصی دور کنیم، زیرا یکی از آفات سیستم ما همین مسئله است. اگر ساختاری هوشمند و مدون داشته باشیم سوء‌استفاده‌های احتمالی کاهش پیدا می‌کند که در این میان باید دقتی بیشتر در تدوین شیوه‌های نظارت داشته باشیم.

وی ادامه داد: نباید مشکلات درون خانواده را به بیرون ببریم؛‌ من این مسئله را از همه همکارانم خواستارم، جامعه پزشکی، پیراپزشکی و پرستاری یکی از شریف‌ترین افراد هستند و باید مشکلات را در درونمان حل کنیم که اگر مسئله‌ای را به بیرون از خانواده پزشکی ببریم این کار یک اقدام کم عقلی است.

وزیر بهداشت افزود: باید مشکلات درون حرفه را خودمان حل کنیم و اگر بگوییم هیچ تخلفی رخ نمی‌دهد واقعیت امر را بازگو نکرده‌ایم.

نمکی گفت: تخلف از زمانی که آدم و حوا میوه ممنوعه را خوردند آغاز شده است و وقتی که ۴ نفر شدند جرم اتفاق افتاد و برادر، برادرش را کشت.

وی اضافه کرد: در خصوص تخلف و جرم‌ها امروز نسبت به اولین روز آفرینش خیلی فاصله داریم و هیچ وقت نمی‌توانیم بگوییم که هیچ جرم و تخلفی شکل نمی‌گیرد.

نباید جامعه پزشکی، پیراپزشکی و پرستاری در جا‌های دیگر تحقیر شود

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه باید به سمتی حرکت کنیم که جامعه پزشکی، پیراپزشکی و پرستاری در جا‌های دیگر تحقیر نشود، افزود: من بابت مسائلی که به بیرون از خانواده جامعه پزشکی منتقل می‌شوند غصه می‌خورم که در این میان باید بگویم افرادی سوء استفاده مالی کرده و به مردم بی احترامی می‌کنند.

نمکی با اشاره به اینکه با افرادی که کرامت انسانی را مدنظر قرار نداده باید برخوردی شدید شود، افزود: در حوزه سلامت با مسائلی مختلف مواجه هستیم که گاهی ما باید جور بخش‌های دیگر را کشیده زیرا دیوار جامعه پزشکی کوتاه است و من معتقدم که سیاست‌گذاران در این زمینه باید وارد عمل شوند.

وی اضافه کرد: اگر در مراکز درمانی پرستار از طرف خانواده بیمار مورد حمله و ضرب و شتم قرار می‌گیرد یک مسئله جدی بوده که بخشی از آن مربوط به ما و قسمت عمده آن به مشکلات دیگر حوزه‌ها ارتباط دارد.

وزیر بهداشت ادامه داد: ما باید راه‌های پایش را ترسیم کنیم و با فراهم کردن زیرساخت‌های لازم نگذاریم جرم‌های سنگینی اتفاق بیفتد

نمکی ادامه داد: برخی از افراد شئونات را رعایت نمی‌کنند و ما ابزارهایی برای مقابله با چنین افرادی داریم و باید محکم بایستیم.

وی ادامه داد: خدمت در نظام سلامت این نیست که یک سری مسائل را نادیده بگیریم، زیرا این کار باعث شده برخی کار‌ها به حوزه سلامت تحمیل شود.

لزوم صلاح نظام مالی و پرداخت در حوزه سلامت

وزیر بهداشت گفت: اصلاح نظام مالی و پرداخت در حوزه سلامت باید انجام شود و تعرفه‌ها نیز باید مورد بازنگری قرار بگیرد، زیرا من معتقدم که رومیزی و زیرمیزی معلول نظام تعرفه غیرمنطقه‌ای بوده که با واقعیت‌های اقتصادی تطابق نداشته و برای اینکه تخلف‌ها در حوزه سلامت کاهش پیدا کند باید این موضوع را همیشه مدنظر قرار دهیم و باید کاری کنیم تا تخلف و جرم، و جرم‌زایی به حداقل برسد.

وی یادآوری کرد: برخی از بی حرمتی‌ها باعث تحمل بار آن بر حوزه سلامت می‌شود و ما باید با جرم برخورد جدی داشته باشیم.