کارگران زیادی که بیکار می‌شوند و درخواست متقابل استاندار و رسانه‌ها از یکدیگر
کارگران زیادی که بیکار می‌شوند و درخواست متقابل استاندار و رسانه‌ها از یکدیگر
استاندار کهگیلویه و بویراحمد در نشست با رسانه‌ها از آنها خواست اگر نوسانی در بکارگیری کارگران بیکار به وجود آمد ناامیدی در استان ایجاد نشود.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، پتروشیمی گچساران و سد چمشیر از جمله پروژه‌های بزرگ استان کهگیلویه و بویراحمد بودند که هر یک نزدیک به یک دهه طول کشید تا به سرانجام رسیدند.

در طول یک دهه اخیر تعداد زیادی کارگر در کارگاه‌های مختلف ساخت این پروژه عظیم استان که اتفاقا هر دو در شهرستان گچساران واقع شده‌اند مشغول به کار بودند که شاید تعداد آنها به ۳ تا ۴ هزار نفر می‌رسید.

اغلب کارگرانی که در این دو پروژه مشغول به کار بودند از کارگران ساده‌ای به شمار می‌رفتند که کارهای روزمره مربوط به پتروشیمی و سد چمشیر را انجام می‌دادند و البته در این بین تعدادی نیروی فنی نیز حضور داشتند.

با اتمام این دو ابر پروژه در استان و تکمیل و بهره‌برداری و افتتاح به دست رئیس جمهور اکنون تعداد زیادی از این کارگران کار خود را از دست خواهند داد.

هر چند با راه‌اندازی دو پروژه تولید در استان رونق خواهد گرفت و البته تعداد مشخصی کارگر و تکنسین تخصصی به کار گرفته می‌شوند اما مشکل بزرگ به بیکاری آن تعداد زیاد جمعیت کارگری برمی‌گردد که بنا به گفته برخی‌ها تعداد آنها از ۳۰۰۰ نفر هم بیشتر خواهد بود.

از آن سو مسئولان استانی امیدوار هستند که با راه‌اندازی پروژه‌های بزرگی مانند پترو پالایشگاه و پتروشیمی‌ها و همچنین میدان گازی مختار بیشتر کارگران بیکار شده سد و پتروشیمی به این پروژه‌ها بپیوندند که البته در این بین ممکن است نوسان زیادی صورت گیرد و بالانس صورت نگیرد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در نشست با رسانه‌ها از آنها خواست اگر نوسانی در این بین به وجود آمد ناامیدی در استان ایجاد نشود چرا که با شروع به کار پروژه‌های جدید این عده زیاد کارگربه این پروژه‌ها انتقال داده می‌شوند.

اکنون مسئولان استان وظیفه‌ای بس سنگین بر عهده داشته و می‌بایست شبانه روز خود را صرف اجرایی شدن پروژه‌های جدید کنند چرا که بیم آن می‌رود این تعداد کارگر بیکار در پروژه‌هایی مثل پتروشیمی و سد چمشیر با مشکلات عدیده‌ای در زندگی خود روبرو شوند.

مسئولان و البته نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز که در همه امورات از گذشته تاکنون دخالت‌های آنها به چشم دیده می‌شود نیز وظیفه دارند برای جلوگیری از هرگونه آسیب اجتماعی به کارگران بیکار شده در پروژه‌های یاد شده فشار خود را برای اجرایی و عملیاتی کردن پروژه‌های جدید به کار گیرند چرا که مشکلی بزرگ در استان در صورت هرگونه اهمال و تساهل به وجود خواهد آمد.

اما در این بین هر چند رسانه‌ها وظیفه دارند امیدواری به جامعه تزریق کنند اما مسئوالن و نمایندگان حق ندارند که اولا برای عملیاتی کردن پروژه‌های جدید کاهلی کنند و دوما با عملیاتی کردن پروژه‌های جدید تنها دنبال بکارگیری خویشاوندان و دوستان و نزدیکان خود باشند و سر کارگران بیکار شده پتروشیمی و سد بی‌کلاه بماند.

Visits: 3