مشرف شدن بیش از ۱۵هزار زائر اولی به مشهد مقدس از دست آورد های موقوفات
مشرف شدن بیش از ۱۵هزار زائر اولی به مشهد مقدس از دست آورد های موقوفات
مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت های سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: اداره کل اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف با احصاء و استخراج عواید موقوفات مرتبط با هر نیت از جمله موضوع زیارت علی بن موسی الرضا(ع) اقدام به برگزاری طرح کشوری با نام طرح زائران حرم رضوی کرده است و از آغاز شروع این طرح تاکنون بیش از 15 هزار نفر به مشهد اعزام شده اند.

به گزارش پایگاه خبری شباویز،مراسم افتتاحیه دهمین دوره طرح زائران حرم رضوی، ۱۳ آبان با حضور رضا معممی مقدم، مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت های سازمان اوقاف و امور خیریه و مسعود فیروزی، مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی، حجت‌الاسلام و المسلمین محمد احمدزاده، مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی برگزار شد.
مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت های سازمان اوقاف و امور خیریه در ابتدا با اشاره به مناسبتهای روز ۱۳ آبان گفت: این روز، حق مهمی در سیر تطور انقلاب اسلامی دارد. ۱۳ آبان سال ۱۳۴۳ روز تبعید امام خمینی(ره)، ۱۳ آبان سال ۱۳۵۷ روز شهادت چند دانش‌آموز و ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸ روز تسخیر لانه جاسوسی بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی از آن به عنوان انقلاب دوم یاد کرده اند.
وی با بیان اینکه واقفان خیراندیش برای پیشبرد اقتصاد اسلامی و جهت گیری نظام به سوی تمدن اسلامی قدمهای اساسی برداشته اند، اظهار کرد: برخود لازم می دانیم از افرادی که در دهه ها و قرون گذشته این وقفها را انجام داده اند تشکر کنیم. اینکه ما الان اینجا هستیم، نیست مگر اینکه در گذشته شاید ۴۰۰ یا ۳۰۰ سال قبل یا همین چند وقت پیش واقفانی وقف برای زائران امام رضا(ع) انجام داده‌اند. حال وظیفه ما در برابر این خیران چیست؟ مگر نه اینکه انسان نیکی را با نیکی باید جواب دهد؟ اگر واقفی مرحوم شده، برایش علو درجات درخواست کنید و اگر در قید حیات است برای او سلامتی و عاقبت بخیری مسئلت می‌کنیم.

معممی مقدم افزود: یکی از وظایف سازمان اوقاف به عنوان متولی موقوفات اجرای امینانه نیت واقفان خیراندیش است و اداره کل اجتماعی و مشارکت‌ها هم با احصاء و استخراج عواید موقوفات مرتبط با هر نیت از جمله موضوع زیارت علی بن موسی الرضا(ع) اقدام به برگزاری طرح کشوری با نام طرح زائران حرم رضوی کرده است. یکی از برنامه ها و اهداف طرح مذکور، ارتقا سطح معرفت دینی و افزایش گرایش معنوی زائران است و از آغاز شروع این طرح تاکنون بیش از ۱۵ هزار نفر به طور متمرکز و ملی و دهها هزار نفر به صورت استانی به مشهد اعزام شده اند.

وی بیان کرد: کسی که کار اساسی را انجام داده، واقف است که با نیتهای مختلف وقف را انجام داده، بنابراین واقف برگردن ما حق دارد و شما که به زیارت امام رضا(ع) می روید برای ثواب بردن واقفانی که نمی شناسید دعا کنید. رسول اکرم(ص) در روایتی فرمودند بزودی تکه ای از وجود من در خراسان دفن می شود و هیچ غمدیده ای نیست که او را زیارت کند مگر اینکه رفع غم برای او شود و هیچ گنهکاری نیست که ایشان را زیارت کند مگر اینکه گناهانش پاک شود.
مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت های سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه با معرفی شیخ بهایی به عنوان معمار اصلی حرم امام رضا(ع) گفت: شیخ بهایی، فیلسوف، محدث، مهندس، دانشمند و یک علامه تمام عیار بوده و وقتی معماری حرم رضوی در حال اتمام بوده به اصفهان سفر می کند و می گوید سردر اصلی را نگذارید تا از سفر برگردم و قتی برمی گردد می بیند سردرکار شده است، علت را سوال می کند. می گویند به دستور تولیت انجام شده، نزد ایشان می روند و می گوید، وقتی شما به اصفهان رفتید سه شب متوالی امام رضا(ع) به خوابم آمدند و گفتند این سردر را کار بگذار، شیخ بهایی منقلب می شود و می گوید من می خواستم حرزی بالای در بگذارم که افراد ناپاک از این در عبور نکنند. اما امام رضا(ع) می خواهد همه افراد وارد این حرم شوند.
مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی نیز ضمن محکوم کردن اقدامات وحشیانه رژیم صهیونیستی و آرزوی توفیق و پیروزی برای جبهه مقاومت با تاکید بر اینکه یقین داریم هرکس توفیق خدمت در هر بخشی از سازمان بهزیستی را پیدا می کند فقط باید روزی اش شده باشد، گفت: کسانی که کمر همت به خدمت مردم بسته اند باید هم زیارت امام رضا(ع) روزی شان شود.

وی اظهار کرد: حضرت علی(ع) در نامه ۵۳ خدمت مالک اشتر وقتی می خواهند ایشان را به مصر گسیل کنند در واقع به منشور مدیریتی اشاره می کنند که هنور بعد از ۱۴ قرن برخی نظریه های جدید مدیریتی در این نامه به چشم می خورد. ایشان در جایی دو بار قسم می دهند مالک را که مبادا سرمستی حکومت و حکومت داری و گرفتاری های شغل و جریانات حاکمیتی تو را از طبقه فرودست غافل کند و در ادامه می فرمایند از بیت المال برای معلولین سهمی در نظر بگیر و این نگاه حضرت علی(ع) است. همچنین در قرآن کریم آمده است: «و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمه و نجعلهم الوارثین» خداوند می فرماید اراده کردیم که بر سر نوع بشر منت بگذاریم و افرادی که به استضعاف کشیده شده اند و تبعیض های اجتماعی آنها را به ضعف کشیده، ائمه جامعه و وارثان زمین قرار دهیم، بنابراین شما که به افرادی که قرار است بعدا وارثان زمین شوند خدمت می کنید و خیرانی که این دلدادگان را به زیارت می آورند و یا در حوزه مسکن و اشتغال کار می کنند به استناد این آیه سرباز امام زمان(عج) هستید.

فیروزی افزود: هرشخصی در هر جایی به هر گروهی از جامعه هدف بهزیستی خدمت می کند دارد در جهت دادگستری و عدالت پروری تلاش می کند و کمک می کند به آن مدینه فاضله ای که مد نظر حضرت حجت(عج) است و باید سرباز امان زمان(عج) را به او اطلاق کرد.
وی تصریح کرد: ما به عنوان اداره کل بهزیستی در خراسان رضوی جامعه گسترده ای را تحت پوشش داریم. شاید این استان یکی از استانهایی است که به جهت تعدد جامعه هدف و تنوع بسیار متفاوت با همه استانهای دیگر است. نزدیک به ۳۰ درصد فرزندان بی سرپرست و بد سرپرست و ایتام در خراسان رضوی هستند. ۱۴۵ هزار فرد دارای معلولیت داریم. ۷۵ هزار زن سرپرست خانوار داریم. ۱۲ درصد کل خراسان رضوی تحت پوشش اداره کل بهزیستی خراسان رضوی هستند. شهر مشهد سه و نیم تا ۴ میلیون نفر جمعیت دارد و یک میلیون ۴۰۰ هزار نفر در حاشیه شهر مشهد ساکن هستند و آسیبهای اجتماعی نیز به نسبت بیشتر است و ما افتخار می کنیم که تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم که انجام وظیفه داشته باشیم تا در پیشگاه خداوند شرمنده نباشیم.
وی تصریح کرد: از سازمان اوقاف و امور خیریه درخواست داریم توجه ویژه به خراسان رضوی داشته باشد. در این استان بسیاری جامعه هدف ما هستند که هنوز توفیق زیارت بارگاه امام رئوف نصیبشان نشده است. امید است این همکاری و اعزام این جامعه گسترده به عتبات عالیات و همچنین خدمت رسانی به نیازمندان در حوزه مسکن، اشتغال، معیشت و ساماندهی کودکان کار و خیابان ادامه داشته باشد.

Visits: 3