خبرهای خوب سد چمشیر از افزایش دبی آب زهره تا کاهش ۲۸۰۰ واحدی ای‌.سی
خبرهای خوب سد چمشیر از افزایش دبی آب زهره تا کاهش ۲۸۰۰ واحدی ای‌.سی
معاون اجرایی سد و نیروگاه چم شیر گچساران گفت: آزمایش‌های امروز کارشناسان از خروجی آب سد چمشیر گچساران، ای سی یک هزار و 700 را نشان می دهد درحالی که این شاخص در مدت مشابه سال قبل چهار هزار و 500 بود.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، معاون اجرایی سد و نیروگاه چم شیر گچساران خاطرنشان کرد: نیروگاه و سد چم شیر در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی گچساران در کهگیلویه و بویراحمد و بر روی رودخانه زهره ساخته‌ شده و این سد از نوع بتنی غلتکی ( RCC ) است.

وی بیان کرد: از مزایای این سد می توان به تأمین آب آشامیدنی و صنعتی، بهره‌مند شدن ۱۴۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و بوشهر، ذخیره و کنترل آب رودخانه زهره به میزان یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب اشاره کرد.

معاون اجرایی سد و نیروگاه چم شیر گچساران تصریح کرد: تولید ۴۸۲ گیگاوات برق‌آبی، کنترل سیلاب‌های مخرب رودخانه زهره، اشتغال‌زایی در زمان اجرای طرح و زیرساخت‌های صنعت گردشگری و پرورش ماهی از مزایای این سد است.

 فاضل عنوان کرد: این سد تأثیر مهمی در رونق کشاورزی و صنعت گردشگری گچساران خواهد داشت.

 وی گفت: سد و نیروگاه چم شیر به‌عنوان بزرگ‌ترین پروژه برق‌آبی در حال احداث کشور بوده که هدف آن ذخیره‌شده ۲/۳ میلیارد مترمکعب آب همراه با بهبود کیفیت و کنترل سیلاب‌های رودخانه زهره و نیز تولید ۴۸۲ گیگاوات ساعت انرژی برق‌آبی در سال است.

فاضل اظهار کرد: ظرفیت نیروگاه ۳ واحد ۵۵ مگاواتی و ۲ واحد کوچک هر یک به ظرفیت ۵/ ۵ مگاوات که درمجموع ۱۷۶ مگاوات است. کل تولید انرژی سالانه برای نیروگاه اصلی ۴۴۶گیگاوات ساعت و برای واحدهای کوچک ۳۶گیگاوات ساعت خواهد بود.

فاضل ادامه داد: آورد متوسط و درازمدت رودخانه زهره یکی از اهداف اصلی این طرح ذخیره سیلاب‌ها، استفاده از آب ذخیره‌شده برای توسعه و بهبود فعالیت‌های کشاورزی در استان‌های بوشهر و خوزستان است.

معاون اجرایی سد و نیروگاه چم شیر گچساران خاطرنشان کرد: در رودخانه زهره بخش عمده حجم آورد (بیش از ۷۰ درصد آورده سالانه) تقریباً در چهار ماه از سال و به‌صورت سیلاب‌های بزرگ اتفاق می‌افتد.

وی گفت: این نیروگاه دارای سه واحد ۵۵ مگاواتی و دو واحد ۵ و نیم مگاواتی با ظرفیت تولید ۱۷۶ مگابات برق ( ۴۸۲ گیگابات ساعت برق) در سال است.

معاون اجرایی طرح سد و نیروگاه «چمشیر» گچساران ادامه داد: به علت ذخیره ۵۰۰ میلیون متر مکعبی آب در سد چمشیر دبی آب رودخانه زهره مرداد امسال نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش یافته است.

فاضل اضافه کرد: در حالی که دبی آب رودخانه زهره در گچساران هم اکنون ۱۴ متر مکعب بر ثانیه است مدت مشابه پارسال ۶.۵ متر مکعب بر ثانیه بوده است.

وی افزود: آزمایش‌های امروز کارشناسان از خروجی آب سد چمشیر گچساران، ای سی یک هزار و ۷۰۰ را نشان می دهد در حالی که این شاخص در مدت مشابه پارسال چهار هزار و ۵۰۰ بود.

کارشناسان حوزه آب کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه ای سی یک ویژگی کیفی در منابع آب های سطحی، زیرزمینی، قنات ها و غیره است تاکید می کنند برای کشاورزی انواع محصولات و گیاهان تا بالای سه هزار و ۵۰۰ هم مصرف می شود.

وی عنوان کرد: این نمره قبولی برای آب ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب موجود در سد چمشیر گچساران معادل یک پنجم ذخیره کامل این سد به دست آمده است.

Visits: 2