تنگ گنجه ای، منطقه ی بی نظیر در شهرستان بویراحمد
تنگ گنجه ای، منطقه ی بی نظیر در شهرستان بویراحمد
شهر یاسوج پایتخت استان کهگیلویه و بویر احمد است که در جنوب غربی ایران قرار گرفته است. این شهر با توجه به آب و هوای سردسیری که دارد میزان بارش باران و برف در آن بسیار زیاد است و منابع آبی زیادی را دارا می باشد، از همین رو این شهر به آبشارهای خروشانش معروف است. ما در این مطلب قصد داریم تا درباره یکی جاذبه های طبیعی که در نزدیکی شهر یاسوج قرار گرفته صحبت کنیم. تنگ گنجه ای طبیعی بکر و رویایی را در اختیار گردشگران و طبیعت گردان قرار می دهد به طوری که چشم انداز طبیعی آن به صورتی است که طبیعت آن در چهارفصل سال دیدنی و چشم نواز می باشد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز، تنگه گنجه ای در یاسوج، یکی از جاذبه های طبیعی و بکری است که در نزدیکی یاسوج قرار گرفته و چشم انداز طبیعی بی نظیر و جذابی را برای بازدیدکنندگان خود فراهم می آورد. نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که در چهار فصل سال منظره ی بی نظیری را برای شما به ارمغان می آورد. منطقه گردشگری تنگه گنجه ای در ۱۳ کیلومتری شهر یاسوج و در روستای گنجه ای در مسیر جاده یاسوج جاده یاسوج به سی سخت با چشمه های جوشان در دره ای با درختان چنار بسیار مرتفع و پوشش جنگلی درخت بلوط قرار گرفته است. این منطقه آنچنان بازدیدکنندگان را محو خود می کند که دل کندن از آن کار بس دشوار است. جالب است بدانید که در روستای گنجه ای چندین چشمه آب سرد و گوارا وجود دارد که همه آن ها از کوه های مرتفع و بلند دنا سرچشمه می گیرند.

معرفی تنگ گنجه ای در یاسوج

در منطقه ی تنگ گنجه ای در یاسوج که در روستایی به همین نام قرار گرفته نیز می توانید آسمان را از لابه لای شاخه های گسترده و در هم تنیده ای که در آن وجود دارد نیز قدم بزنید. در این منطقه تفریحی امکانات بهداشتی و تفریحی بی نظیری وجو دارد که همه این موارد سبب شده تا گردشگران زیادی به سمت این منطقه در یاسوج به خصوصو در فصل های بهار و تابستان سفر کنند. مسافرانی که به این منطقه سفر می کنند به دور از هیاهوهای شهر به تفریح می پردازند و حال و هوای خودشان را عوض می کنند. جالب است بدانید که در حال حاضر بخش خصوص در حال احداث تالارهای مجهز به سوئیت در این منطقه هستند که فضای اقامتی در اطراف آن هستند. به غیر فضاهای اقامتی یک اردوگاه برای کمک های اولیه و امدادگرایانه هم در حال تاسیس است.

پوشش گیاهی که در این منطقه برپا است بسیار دیدنی و چشم نواز است و همچنین در کنار آن یک تنگ گنجه ای در یاسوج نیز وجود دارد که در جذب گردشگر به سمت این منطقه تفریحی بسیار تاثیرگذار بوده است. این منطقه به لحاظ موقعیت نیز به دلیل قرار گرفتن در مسیر یاسوج – سی‌سخت، یکی از مسیرهای پرتردد این استان محسوب می‌شود. بنابراین به راحتی می‌توانید از این منطقه دیدن کرده و از زیبایی طبیعت آن بهره‌مند شوید.

موقعیت تنگ گنجه‌ای به صورت دره‌ای زیبا، سرسبز و سحرانگیز توسط طبیعت، نقاشی شده و آواز پرندگان و صدای باد و شرشر صدای رودخانه و هوای لطیف و خنک آن، آرامش‌بخش روح و روان انسان است. این منطقه سرسبز با طبیعت زیبا و بکر، هوایی خنک و مطبوع دارد و عبور رودخانه از مسیر بین دره و از لابه‌لای درختان سربه فلک کشیده چنار، منطقه را به مکانی دلچسب برای گردشگران مبدل کرده است.

آب و هوای روستای گنجه ای در یاسوج

شرایط آب و هوایی منطقه ی تنگه گنجه ای در یاسوج جز اقلیم های سردسیر به شمار می رود. میزان بارش برف و باران در منطقه تنگه گنجه ای در یاسوج نسبتا زیاد است و به علت بارش باران و برف فراوان ارتفاعات آن از برف پوشیده شده است و همین خود دلیلی شده است که منابع آب کافی در این روستا وجود داشته باشد. اصلی ترین منبع آب روستای گنجه رودخانه سه ریز است که از کوه دنا سرچشمه می گیرد و خود یکی از جاذبه های طبیعی این روستا محسوب می شود و در تمام فصول سال دارای آب است. این روخانه یک بار در سال ۸۷ دچار خشکسالی شد و مقداری از حجم آب آن کاسته شد اما هنوز از حجم آب آن کاسته نشده است.

بهترین زمان سفر به تنگ گنجه ای

با توجه به شرایط جغرافیایی و آب و هوایی که این منطقه دارا می باشد بهترین فصل را می توان بهار دانست برای سفر اما این بسیار سلیقه ای است و برای کسانی که دوستدار فصل پاییز هستند منطقه تنگ گنجه ای در یاسوج به بهشتی دیدنی تبدیل می شود و طبیعت گردان می توانند در کنار درختان زالزالک که در حال آماده شدن برای رفتن به یغمای زمستانی هستند عکس هایی به یادگار بگیرند. زمستان تنگ گنجه‌ای هم که دیگر باورکردنی نیست و در یک روز برفی آن، می‌توان رقصیدن دانه‌های برف بر روی شاخه‌های بی‌برگ درختان را به نظاره نشست.

موقعیت جغرافیایی تنگ گنجه ای در یاسوج

از لحاظ جغرافیایی تنگ گنجه ای در روستای گنجه ای در یاسوج در شرایط پای کوهی قرار گرفته است و امکان گزینی آن در دامنه ارتفاعات صورت گرفته است. با توجه به قرار گرفتن روستا گنجه در شرایط ذکر شده بیشترین حجم طبیعت در ارتفاعات دره های عمیق و اراضی کشاورزی آن قرار گرفته است. با توجه به آخرین تقسیمات کشوری که در سال ۱۳۸۴ صورت گرفت روستای گنجه در دهستان سررود شمالی بخش مرکزی شهرستان بویراحمد قرار گرفته است. روستای گنجه‌ای در سمت شمال غربی شهر یاسوج قرار داشته و فاصله آن تا مرکز استان ۱۰ کیلومتر است. ارتفاع روستا از سطح آبهای آزاد معادل ۱۹۸۰ متر است. ارتباط روستا با مرکز استان از طریق یک راه آسفالته اصلی فراهم می شود.

Views: 7