تنگ مهریان با طبیعتی بکر و زیبا در شهرستان بویراحمد
تنگ مهریان با طبیعتی بکر و زیبا در شهرستان بویراحمد
استان چهارفصل کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان‌های بسیار زیبا و دیدنی کشورمان است که جاذبه‌های گردشگری بسیاری را در خود جای‌داده است. این منطقه به دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش دارای طبیعتی استثنایی و مناظر دیدنی و آب‌وهوای خنک و مطبوع است. یکی از جاذبه‌های طبیعی این استان که در نزدیکی شهر یاسوج واقع شده، تنگ مهریان است که هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. این منطقه دارای طبیعت و درختان سرسبز و هوای فوق‌العاده بوده و مناسب کمپینگ و پیک‌نیک است.

به گزارش پایگاه خبری شباویز، استان چهارفصل کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان‌های بسیار زیبا و دیدنی کشورمان است که جاذبه‌های گردشگری بسیاری را در خود جای‌داده است. این منطقه به دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش دارای طبیعتی استثنایی و مناظر دیدنی و آب‌وهوای خنک و مطبوع است. یکی از جاذبه‌های طبیعی این استان که در نزدیکی شهر یاسوج واقع شده، تنگ مهریان است که هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. این منطقه دارای طبیعت و درختان سرسبز و هوای فوق‌العاده بوده و مناسب کمپینگ و پیک‌نیک است.

معرفی تنگ مهریان

تنگ مهریان که به تنگ مهریون و تنگ کبوتری هم معروف است در ۵ کیلومتری مسیر یاسوج اقلید و در فاصله دو کیلومتری روستای مهریان و ۱۸۸ کیلومتری شهر شیراز واقع شده. این منطقه همچنین فاصله زیادی تا کوه دنا ندارد و ارتفاع آن از سطح دریا حدوداً ۱۸۵۰ متر است. شاید برایتان سؤال باشد که این تنگ چگونه به وجود آمده؟ در حقیقت باید گفت تلاقی دو رودی که از کوه‌ها سرچشمه گرفته‌اند این تنگ و طبیعت زیبای پیرامون آن را به وجود آورده است.

مسیر دسترسی به تنگ مهریان به دلیل قرارگیری در ناحیه‌ای کوهستانی قدری دشوار است و به همین دلیل چندان شناخته شده نیست. بااین‌وجود به دلیل برخورداری از طبیعت سرسبز و رودخانه پرآب و کوهستانی بودن محیط گردشگران و به‌خصوص کوه‌نوردان زیادی هرساله به آن سفر می‌کنند. با الی گشت همراه باشید تا به جزئیات بیشتری درباره این منطقه بپردازیم.

آب‌وهوای تنگ مهریان

پیش از سفرکردن به هر منطقه‌ای بهتر است قدری درباره آب‌وهوای آن ناحیه اطلاعات کسب کنیم. شاید برای شما هم سؤال شده باشد که تنگ مهریان چگونه آب‌وهوایی دارد؟ گفتنی است رودخانه مهریان که حاصل ذوب‌شدن یخ‌های زمستانی است، باعث محبوبیت این منطقه شده و به آن آب‌وهوایی استثنایی و مطبوع بخشیده. در واقع می‌توان گفت همین آب‌وهوای فوق‌العاده است که تنگ مهریان را برای کشت برنج مساعد کرده است.

این ناحیه از استان کهگیلویه و بویراحمد زمستان‌های سرد و بهار و تابستان‌های معتدل و مطبوعی دارد. جالب است بدانید که تنگ مهریان در فصل زمستان میزبان اسکی‌بازان است. همچنین در تابستان و بهار که آب‌وهوا مساعدتر است گردشگران ایرانی و خارجی زیادی به سوی آن روانه می‌شوند.

طبیعت تنگ مهریان

همان‌طور که گفتیم وجود رودخانه مهریان باعث شکل‌گیری منطقه‌ای فوق‌العاده دیدنی و گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری در اطراف تنگ مهریان شده. از جمله این‌گونه‌های گیاهی می‌توان به بوته‌های چای و درختان بلوط، افرا و انگور وحشی اشاره کرد. علاوه بر این آب رودخانه، آبشاری کم‌عرض و مرتفع ایجاد کرده که بعد از پیوستن به رودخانه‌ی بشار یاسوج به رودخانه کارون سرازیر می‌شود.

جاذبه‌های گردشگری تنگ مهریان

اما شاید دوست داشته باشید بدانید تنگ مهریان چه جاذبه‌های گردشگری‌ای دارد و اصلاً چه فعالیت‌های مفرحی می‌توان در این منطقه انجام داد. با الی گشت همراه باشید تا در ادامه به برخی از این جاذبه‌ها و فعالیت‌ها اشاره کنیم.

بازدید از روستای مهریان

یکی از جاذبه‌های گردشگری این منطقه روستایی است که در نزدیکی آن واقع شده. بافت سنتی روستای مهریان و خانه‌های قدیمی و کاهگلی آن، بوته‌زارهای خیار و باغ‌های سرسبز این روستا یکی از دلایل اصلی جذب گردشگر به این ناحیه است. در حقیقت حال و هوای سنتی روستا به همراه طبیعت بکر منطقه‌ای که در آن قرار گرفته، فضای رؤیایی و لذت‌بخشی برای گردشگران مهیا کرده است.

رودخانه مهریان و پیک‌نیک در اطراف آن

رودخانه مهریان که در قسمت شرقی تنگ مهریان واقع شده در حقیقت یکی از جاذبه‌های طبیعی مهم این منطقه به شمار می‌رود. اگر حواستان به نکات ایمنی باشد، نقاط کم‌خطر این رودخانه می‌تواند فضایی فوق‌العاده برای آب تنی در گرمای تابستان باشد. همچنین پیک‌نیک یا چادرزدن در جوار رودخانه زیبای مهریان و گذران شب در کنار آن از آن دسته تجربه‌هایی است که هر طبیعت‌گرد عاشق طبیعتی باید حداقل یک بار به آن بپردازد.

گشت‌وگذار در طبیعت و عکاسی

طبیعت و اقلیم و آب‌وهوای خنک و مطبوع این منطقه زیبا دلیل دیگر سفر به تنگ مهریان است. حضور کوه، رودخانه، جنگل‌های زاگرسی، تنوع درختان (بلوط، چنار، بید، افرا، کاج و انگور وحشی)، آبشار و رگه‌های آب در دامنه‌های رشته‌کوه همگی از جاذبه‌های طبیعی این منطقه هستند که اگر اهل گشت‌وگذار و پرسه‌زنی در طبیعت و به‌خصوص عکاسی از آن باشید بازدیدکردن از این ناحیه مناسب حالتان خواهد بود.

بازدید از بارگاه امامزاده حسن

امامزاده حسن معروف به امامزاده شاه حسن از دیگر جاذبه‌های گردشگری تنگ مهریان به حساب می‌رود. مردم بسیاری با عقاید مذهبی مختلف هر ساله به هنگام سفر خود به این منطقه از بارگاه این امامزاده دیدن می‌کنند. اما این تنها گردشگران ایرانی نیستند که به زیارت این امامزاده علاقه‌مندند، حتی گردشگرهای خارجی هم برای شناخت فرهنگ مردم محلی از بارگاه امامزاده حسن بازدید می‌کنند.

بازدید از تنگ کبوتری

در ابتدای این مطلب گفتیم که تنگ مهریان به تنگ کبوتری هم معروف است. اما تنگ کبوتری در حقیقت تنگ دیگری در نزدیکی این منطقه است. در واقع اگر در امتداد تنگ مهریان حرکت کنید به تنگ کبوتری می‌رسید و می‌توانید در کنار آن هم اوقات خوشی را بگذرانید. همچنین بعد از آن می‌توانید مسیر چشمه را پیش بگیرید. این مسیر و مناظر طبیعی این منطقه برای افراد علاقه‌مند به طبیعت بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

Views: 7