تنگه تامرادی، سرزمین آبشارهای بکر و چشمه‌های طبیعی در جاهای دیدنی یاسوج
تنگه تامرادی، سرزمین آبشارهای بکر و چشمه‌های طبیعی در جاهای دیدنی یاسوج
تنگه تامرادی تنها یک جاذبه طبیعی نیست، بلکه آمیزه‌ای است زیبا از تاریخ و طبیعت در دل جاهای دیدنی یاسوج. در سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد، بازدید از این تنگه و آبشارهای زیبای آن را فراموش نکنید.

به گزارش پایگاه خبری شباویز، تنگه تامرادی در استان کهگیلویه و بویراحمد و در فاصله ۴۸ کیلومتری یاسوج قرار گرفته است. برای رسیدن به این تنگه می‌توانید ابتدا خود را به شهر یاسوج برسانید و سپس مسیر جاده یاسوج-بابامیدان را پیش بگیرید، بعد حدود ۲۵ کیلومتر در جاده سپیدار می‌روید تا سمت چپ به یک خروجی کوچک برسید که در نهایت پس از طی یک مسیر پرپیچ و خم به این منطقه زیبا می‌رسد.

طبیعت تنگه تامرادی

بسیاری از گردشگرانی که دنبال جاهای دیدنی یاسوج هستند، تنگه تامرادی را بهترین تجربه سفر خود می‌دانند. این تنگه نه تنها بسیار زیباست، بلکه امکان آب‌بازی هم در آن وجود دارد و این خود بیشتر سبب لذت گردشگران می‌شود. این منطقه در گذشته بسیار بکر بود اما در حال حاضر به دلیل جاده‌هایی که احداث شده، مردم بیشتری برای بازدید از آن راهی می‌شوند. بنابراین انتظار یک محیط خلوت را نداشته باشید.

با این که راهی برای بالا رفتن از کوه و بازدید از قسمت‌های دیگر ایجاد شده، اما بسیاری از افراد به بخش اول و دوم آبشار کفایت می‌کنند.

اولین آبشاری که در این قسمت می‌بینید، فوق‌العاده زیباست. آب از بالا روی سنگی که به صورت عمودی قرار گرفته می‌ریزد و بعد وارد یک حوضچه فیروزه‌ای رنگ می‌شود که دل هر بیننده‌ای را می‌برد و شاید به همین دلیل، افرادی که مجذوب این قسمت شده‌اند، اقدامی به بازدید از دیگر قسمت‌های تنگه نمی‌کنند. اما سعی کنید که حتما سری به دیگر بخش‌ها هم بزنید که زیبایی و جذابیت خاص خود را دارند.

کمی بالاتر که بروید، آبشار دیگری خواهید دید که از آبشار اول کوتاه‌تر است اما این آبشار هم فضای جالبی دارد. هم می‌توانید از بالا آن را تماشا کنید و هم نزدیکش بروید. همین‌طور که بالا می‌روید، آبشارهای کوچک و بزرگ زیبایی می‌بینید و بعد به یک قسمت می‌رسید که دیگر فضا کاملا کوهستانی می‌شود و شما دیگر جریان آب را نمی‌بینید، درست در همین جاست که باید مسیر خود را به سمت راست کج کنید و از بین صخره‌های بزرگ، دوباره خود را به مسیر آب نزدیک کنید.

این قسمت خلوت‌تر و بکرتر از قسمت‌های پایینی است و بیشتر کسانی که می‌بینید، دره‌نوردانی هستند که از بخش‌های مختلف فرود می‌آیند. این مکان به قدر کافی زیباست و دقایقی شما را به خود مشغول می‌کند، اما اگر علاقه داشته باشید، به انتهای مسیر برسید، کافی است دقایقی به پیمایش خود ادامه دهید.

هم از سمت راست و هم از سمت چپ می‌توانید راه را دنبال کنید و در بعضی قسمت‌ها هم می‌توانید از داخل آب پیش بروید. در انتهای تنگه تامرادی به آبشار زیبایی می‌رسید که شاید به زیبایی آبشار اول نباشد اما آنقدر زیبا هست که چند دقیقه به تماشایش بنشینید. در هر قسمتی از این تنگه زیبا که تمایل داشته باشید، می‌توانید به استراحت و یا آب بازی بپردازید و از وقت خود لذت ببرید.

آبشار بزرگ دیگری هم در تنگه تامرادی وجود دارد که دسترسی به آن کمی دشوارتر از دیگر قسمت‌هاست اما از داخل جاده می‌توانید آن را ببینید. جریان آب هم تا فاصله زیادی ادامه پیدا می‌کند و محدود به آبشار اولی که از آن نام بردیم نمی‌شود. این قسمت در واقع در طرف دیگر جاده آسفالته قرار دارد و می‌توانید بازدیدی هم از این رودخانه داشته باشید.

همچنین در این مسیر غارهای زیبایی وجود دارند که آب از بین آن‌ها عبور می‌کند و به همین دلیل فضای مرطوبی دارند و حتی قطرات آب از سقفشان چکه می‌کند.

البته زیبایی این تنگه تنها به جریان آب آن محدود نمی‌شود، در این منطقه می‌توانید شاهد پرندگان شکاری و غیرشکاری مثل عقاب، کبک و پرستو باشید و جانورانی چون سنجاب و خرس را در قسمت‌هایی که بیشتر دست‌نخورده و بکر هستند، ببینید. همچنین کوه ساورز و زرآور هم کوه‌های اطراف تنگه تامرادی هستند که شاید برای بعضی از گردشگران جالب باشد.

لازم به ذکر نیست که یکی دیگر از جاذبه‌های اصلی این منطقه، جنگل‌های بلوط‌اند که از هر قسمت از جاده قابل تماشا هستند و در فصل بهار، تصویر فراموش‌نشدنی دارند.

Views: 6