تداوم‌ احیای واحدهای تولیدی فارس
تداوم‌ احیای واحدهای تولیدی فارس
نهضت ملی احیای واحدهای اقتصادی ارزشمندترین میراث شهید جمهور و مهمترین رویکرد دولت سیزدهم در طول عمر کوتاه فعالیت‌هایش بود؛ رویکردی که در استان فارس هم اجرا و از ابتدای سال تاکنون منجر به حل مشکل ۲۹۳ واحد تولیدی شد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از ایرنا،برخورداری از امنیت اقتصادی جزو ضروری‌ترین نیازهای جامعه به شمار می‌رود، امنیتی که بخش عظیمی از آن با حمایت از واحدهای تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی تأمین می‌شود.

دولت سیزدهم هم از همان آغاز فعالیت‌هایش تمام تلاش خود را برای تحقق این امر مهم در مناطق مختلف کشور به کار گرفت و در طول سه سال گذشته به منظور حمایت از واحدهای تولیدی و صنعتی با رویکرد بازگرداندن این واحدها به چرخه تولید و با هدف تحقق شعار سال اهتمام ویژه‌ای ورزید.

بازگرداندن واحدهای تولیدی و صنعتی تعطیل و نیمه تعطیل به چرخه فعالیت از مهمترین سیاست‌های دولت سیزدهم در سه سال گذشته بود؛ سیاستی که شهید آیت‌الله ابراهیم رییسی رییس دولت سیزدهم نیز از همان ابتدای شروع فعالیت‌هایش در دولت آن را سرلوحه کار خود قرار داد.

در حقیقت بازگرداندن واحدهای تولیدی و صنعتی تعطیل و نیمه تعطیل به چرخه فعالیت از مهمترین سیاست‌های دولت سیزدهم در سه سال گذشته بود؛ سیاستی که شهید آیت‌الله ابراهیم رییسی رییس دولت سیزدهم نیز از همان ابتدای شروع فعالیت‌هایش در دولت آن را سرلوحه کار خود قرار داد.

پیشنهاد شهید جمهور برای احیای نهضت تولید

رئیس جمهور شهید هفتم شهریورماه ۱۴۰۰ در جلسه هیأت دولت اعلام کرد که حدود ۴۰ درصد از ظرفیت بخش تولید و صنعت معطل و بلا استفاده است.

شهید رییسی پیشنهاد داد که کارگروهی با حضور وزارتخانه‌های مربوطه اعم از صمت و اقتصاد ایجاد شود که ضمن پایش کارخانجات و کارگاه‌های تولیدی و شهرک‌های صنعتی، ظرفیت‌های موجود اما تعطیل یا نیمه تعطیل را شناسایی و مشکلات موجود را برطرف کند.

بر همین اساس و طبق ماده (۶۱) قانون رفع موانع تولید رقابت ‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، به‌ منظور بررسی و اتخاذ تصمیم درخصوص حل و فصل مشکلات واحدهای تولیدی به ‌ویژه در موارد مربوط به تکمیل و راه‌اندازی طرح‌های نیمه ‌تمام، تأمین مالی، تعیین تکلیف بدهی‌های معوق و همچنین برطرف کردن مشکلات مرتبط با محیط زیست، منابع طبیعی و معادن و رفع موانع صادراتی، دولت نسبت به ایجاد «ستاد تسهیل و رفع موانع تولید» اقدام کرد.

بدین‌ترتیب فعالیت‌های این ستاد با آغاز به کار دولت سیزدهم امید تازه‌ای را در دل واحدهای تولیدی و صنعتی راکد و نیمه فعال زنده کرد.

رهاوردهای ستاد تسهیل در دولت سیزدهم

این روند در دوران کوتاه فعالیت‌های دولت مردمی شهید آیت‌الله رییسی همچنان ادامه داشت به گونه‌ای که طبق اعلام نماینده دولت در نهضت احیای واحدهای اقتصادی در طول ۲سال نخست فعالیت دولت سیزدهم هشت هزار و ۱۱۴ واحد در حوزه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، خدماتی و معدنی در سراسر کشور احیا و ۱۹۱ هزار شغل جدید ایجاد شد.

در طی این مدت همچنین حدود ۲۴۰ همت از سرمایه‌های مردم احیا شده که رونق تولید، بهبود شرایط اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری را به همراه داشته است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز اخیراً اعلام کرد که اقدامات دولت سیزدهم همچون بازگرداندن واحدهای تولیدی راکد به چرخه تولید و نیز جذب سرمایه‌گذاری‌های جدید موجب تحقق رشد اقتصادی پنج درصدی در کشور شده است.

۱۵ خرداد ماه سال جاری نیز معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی گفت: در دوره فعالیت سه ساله دولت سیزدهم چهار هزار و ۹۰۰ واحد صنعتی راکد و غیرفعال مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور به چرخه تولید بازگشت.

معاون روابط کار وزارت تعاون نیز معتقد است در ابتدای دولت۹۴۰ واحد مشکل‌دار که در آن‌ها حقوق کارگران به تعویق افتاده یا کارگران نتوانسته‌ بودند حق خود را بگیرند، شناسایی شد و با همکاری تمام دستگاه‌ها، معوقات واحدهای مشکل‌دار به ۶۰۷ واحد رسید و ۳۸ درصد کاهش یافت.

این گزارش‌ها در حالی به صورت مستمر در سه سال گذشته ارائه می‌شد که فعالیت‌های ستاد تسهیل و رفع موانع تولید محدود به پایتخت نبود و در هر استان این کارگروه به ریاست استاندار و دبیری مدیرکل صنعت، معدن و تجارت انجام وظیفه می‌کرد.

در نشست‌های استانی مربوط به این کارگروه نیز معمولاً مسائل تعدادی از واحدهای تولیدی و صنعتی بررسی و تصمیماتی با هدف امهال تسهیلات، تقسیط بدهی‌های بانکی و معافیت مالیاتی به منظور رفع موانع تولید اتخاذ می‌شد.

برگزاری هفتگی کارگروه تسهیل در استان فارس

تشکیل این نشست ها در استان فارس هم با حضور محمدهادی ایمانیه استاندار در اولویت متولیان حوزه اقتصاد قرار گرفت به گونه‌ای که این کارگروه در سه سال گذشته هر سه‌شنبه به ریاست استاندار فارس، دبیری مدیرکل صنعت، معدن و تجارت، دستگاه‌های ذیربط استانی و مدیران عامل بانک‌ها برگزار می‌شد.

برپایی این کارگروه در استان فارس هم نتایج قابل توجهی به همراه داشت؛ در آخرین جلسه این کارگروه در سال ۱۴۰۲ که روز سه‌شنبه ۲۲اسفندماه برگزار شد مشکلات ۱۸ بنگاه اقتصادی و تولیدی مورد بررسی قرار گرفت که با احتساب این واحدها، مجموع واحدهای حمایت شده در سالی که گذشت به یک هزار و ۲۵۴واحد رسید.

در روزهای پایانی سال ۱۴۰۲ نیز استاندار فارس بر ضرورت پیگیری و اجرای مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید تأکید کرد و گفت: در صورت اجرا نشدن تصمیمات اتخاذ شده در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید،صنعتگران می‌توانند مصوبه اجرا نشده را طی نامه‌ای به استانداری اعلام کنند.

عمده‌ترین مشکلات واحدهای تولیدی فارس چیست؟

با نگاهی بر نتایج برگزاری این کارگروه‌ در طی این مدت می‌توان دریافت که عمده‌ترین چالش‌های این واحدها برای رسیدن به راهبرد جهش تولید در این استان، کمبود نقدینگی، قیمت بالای نرخ ارز، بالابودن نرخ تسهیلات بانکی، قوانین دست و پاگیر، کاغذبازی اداری، افزایش قیمت مواد اولیه و مشکلات زیر ساختی افت و قطع انرژی های آب، برق و گاز است.

دستاوردهای این کارگروه در سال ۱۴۰۳ چه بود؟

با این حال فعالیت‌های این کارگروه در سال ۱۴۰۳ نیز متوقف نشد و با شروع سال ۱۴۰۳ و همزمان با بیست و یکمین روز از فروردین ماه نخستین نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید فارس که به عنوان پانصد و هفتاد و سومین کارگروه محسوب می‌شد، برگزار شد.

در این جلسه موانع ۴۷ بنگاه اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت که ۴۳ مورد از آنها در کمیته تخصصی ذیل کارگروه و چهار دستورکار در کارگروه تسهیل استانی بررسی شد.

این مسائل در خصوص تأمین برق، مهلت جهت پرداخت بدهی، آزاد سازی مانده تسهیلات، پیگیری عدم فسخ زمین از سوی شرکت شهرک‌های صنعتی فارس بود که در زمینه فعالیت شیر سویا، خدمات حمل و نقل، عصاره گیری منابع گیاهی و تولید قطعات پلاستیکی راهکارهای عملیاتی و اجرایی اتخاذ شد.

۲۸ فروردین ماه؛ گره‌گشایی ۱۶ بنگاه اقتصادی

سه شنبه ۲۸ فروردین ماه ۱۴۰۳ نیز پانصد و هفتاد و چهارمین کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید فارس تشکیل شد و در این جلسه موضوعات و مشکلات ۱۳ بنگاه اقتصادی در کارگروه تخصصی ذیل کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و مسائل سه بنگاه اقتصادی در کارگروه استانی مورد بررسی قرار گرفت.

موضوعات این ۱۶ بنگاه اقتصادی با زمینه فعالیت فرآورده‌های لبنی و پیمانکاری در خصوص تقسیط بدهی (امهال) در بانک‌های عامل و امور مالیاتی بود که مصوبات لازم و اجرایی تصویب و به دستگاههای مختلف ابلاغ شد.

نخستین هفته اردیبهشت؛ رفع موانع ۲۰ بنگاه اقتصادی

پانصد و هفتاد و پنجمین کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان هم به منظور بازگشت و احیای واحدهای تولیدی به چرخه فعالیت در روز چهارم اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ برگزار شد.

در این نشست موضوعات ۲۰ بنگاه اقتصادی در خصوص ترخیص ۹۰ درصدی کالا و تعیین تکلیف بدهی با زمینه فعالیت انواع شمش فولادی، تولید انواع البسه بیمارستانی، انواع ورق و کارتن، پیمانکار طرح‌های عمرانی( پروژه ساختمانی) مورد بررسی قرار گرفت و با ارائه راهکارهای قانونی تصمیمات لازم اتخاذ و به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ شد.

۱۱ اردیبهشت‌ماه؛ تعیین تکلیف ۲۹ بنگاه اقتصادی

۱۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ نیز پانصد و هفتاد و ششمین کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان با هدف حل و فصل مشکلات تشکیل شد.

این نشست با طرح موضوعات ۲۸ بنگاه اقتصادی طرح در کمیته تخصصی ذیل کارگروه و تعیین تکلیف یک واحد صنعتی تولیدانواع قالب های پیشرفته فلزی بررسی و با ارایه نظرات کارشناسی درجهت حل مسائل و مشکلات و تولید بیش از پیش این واحد تولیدی موانع بررسی و برای برطرف شدن آنها تصمیم‌گیری شد.

۱۸ اردیبهشت؛ ارائه راهکار جهت رفع مشکل ۱۴ بنگاه اقتصادی

پانصد و هفتاد و هفتمین کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان هم روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ طبق روال همیشه به ریاست استاندار فارس، دبیری مدیرکل صنعت، معدن و تجارت و با حضور دستگاه‌های ذیربط استانی و مدیران عامل بانک‌ها تشکیل شد.

در این جلسه که به منظور بررسی ظرفیت‌های توسعه‌ای و بهره‌گیری از ساز و کارهای قانونی جهت حل مشکلات واحدهای تولیدی برگزار شد مشکلات و موضوعات بنگاه‌های اقتصادی و واحدهای تولیدی مورد بحث، گفت و گو و تبادل نظر قرار گرفت و ماحصل این نشست مصوباتی در جهت حل مشکلات این واحدها بود که به تصویب اعضای کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان رسید.

این جلسه با حل و فصل مسائل و مشکلات ۱۱ بنگاه اقتصادی در کمیته تخصصی ذیل کارگروه و گره‌گشایی از سه بنگاه با زمینه فعالیت تولید کاشی و سرامیک و کارتن دنبال شد.

مشکلات این واحدها در زمینه تأمین اجتماعی، محدودیت ناشی از چک برگشتی، افزایش برق مصرفی بود که تلاش شد این مشکلات با ارایه نظرات کارشناسی و حل معضلات در حوزه سرمایه‌گذاری مورد پیگیری قرار بگیرد و تصمیمات لازم برای برطرف شدن آنها اتخاذ شود.

رفع چالش ۲۴ بنگاه اقتصادی در آخرین جلسه اردیبهشت‌ماه

پانصد و هفتاد و هشتمین کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان نیز روز سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ برگزار شد و در این جلسه تعداد ۲۴ پرونده و چالش بنگاه‌های اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت.

این جلسه با بررسی مشکلات ۲۱ بنگاه اقتصادی طرح در کمیته تخصصی ذیل کارگروه و رفع موانع و مشکلات از سه بنگاه با زمینه فعالیت تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع فلزی، لبنیات‌ و پرورش قارچ گذشت و همچنین موضوعات معرفی به شورای تأمین، تعرفه نظارت فنی و بدهی مالیاتی با ارایه نظرات کارشناسی مورد بحث و گفتگو قرار گرفت و در نهایت نیز مصوبات لازم تصویب شد.

آغاز ماه خردادماه با رفع موانع ۳۰بنگاه اقتصادی

نخستین سه شنبه خرداد ماه که مصادف با نخستین روز این ماه بود نیز پانصد و هفتاد و نهمین کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان به منظور بررسی و اتخاذ تصمیم در خصوص حل و فصل مشکلات واحدهای تولیدی با بررسی معضلات ۳۰ بنگاه‌ اقتصادی استان تشکیل شد.

در این جلسه مشکلات ۲۷ بنگاه اقتصادی طرح در کمیته تخصصی ذیل کارگروه و ۳ بنگاه با زمینه فعالیت کنتورهای هوشمند، چینی مظروف و پخش دارو مورد بررسی قرار گرفت و مصوباتی جهت حل مشکلات این واحدها به تصویب اعضای کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان رسید.

همچنین طرح موضوعات تعیین تکلیف بدهی و الزام به اجرای توافقات قبلی مورد بحث و گفتگو قرار گرفت و ضمن مصوبات لازم راهکارهای عملیاتی اتخاذ شد.

هشتم خرداد ماه؛ تعیین تکلیف ۱۴ واحد تولیدی

سه شنبه هشتم خردادماه پانصد و هشتادمین کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان هم موضوعات، مسائل و مشکلات ۱۴ بنگاه اقتصادی به منظور حفظ وضعیت موجود، ارتقای بهره‌وری و اصلاح ساختارها، توسعه اقتصادی و سرمایه‌گذاری مورد بررسی قرار گرفت و مصوبات لازم تصویب و به دستگاهای ذی‌ربط ابلاغ شد.

در این جلسه مشکلات ۱۱ بنگاه اقتصادی طرح در کمیته تخصصی ذیل کارگروه و مسائل سه بنگاه اقتصادی با زمینه فعالیت تولید و بسته‌بندی انواع حبوبات، برنج، تولید قطعات پلاستیکی و خدماتی مطرح شد.

طرح مشکلات امهال و تعیین تکلیف بدهی از دیگر مواردی بود که در این جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و در نهایت هم تصمیمات لازم برای حل این مشکلات اتخاذ شد.

۲۲ خردادماه؛ حل مشکلات۴۶ بنگاه اقتصادی

پانصد و هشتاد و یکمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در روز سه شنبه ۲۲ خرداد ماه و این بار با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس، دبیری صنعت، معدن و تجارت و حضور دستگاه‌های ذیربط استانی، مدیران عامل بانک‌ها و مدیران بنگاه‌های اقتصادی برگزار شد.

در این جلسه که معاون استاندار ریاست آن را بر عهده داشت موضوعات و چالشهای ۴۲ بنگاه اقتصادی طرح در کمیته تخصصی ذیل کارگروه و رفع موانع و تسهیل مشکلات چهار بنگاه اقتصادی با زمینه فعالیت تولید آلومینیوم، پیمانکاری و تأمین آب شهرک صنعتی بزرگ شیراز مورد بررسی قرار گرفت، همچنین مشکلات بنگاه‌ها در زمینه تقسیط بدهی(مالیاتی) و ترخیص کالا از گمرک مطرح و تصمیمات لازم برای پیگیری امور و ایجاد همکاری لازم از سوی دستگاه‌های اجرایی اتخاذ شد.

آخرین روز از بهار با گره‌گشایی از ۳۰ بنگاه اقتصادی

روز سه‌شنبه ۲۹ خردادماه ۱۴۰۳ پانصد و هشتاد دومین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید به ریاست استاندار فارس، دبیری مدیرکل صنعت، معدن و تجارت و حضور دستگاه‌های ذیربط استانی، مدیران عامل بانک‌ها و مدیران بنگاه‌های اقتصادی تشکیل شد.

در این جلسه هم طبق روال گذشته چالش‌ها، موانع تولید و مسائلی از جمله درخواست عدم قطعی و عدم کاهش دیماند برق، ناترازی مصرف، ترخیص کالا، تمدید تسهیلات و مطالبات بنگاه‌های اقتصادی و واحدهای تولیدی مورد بررسی قرار گرفت و راهکارهای موثر ارائه شد.

در حقیقت مشکلات مربوط به ۲۵ بنگاه اقتصادی در کمیته تخصصی ذیل کارگروه و رفع موانع و تسهیل امور پنج بنگاه اقتصادی با تولید آهن اسفنجی، بیلت و سایر مصنوعات فولادی، سیلیکون متال، کود آلی و گوگرد، آرد و انواع البسه بیمارستانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و ضمن تصویب مصوبات، تصمیمات لازم اتخاذ شد.

توقف ۲هفته‌ای کارگروه در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری

فعالیت این کارگروه برای ۲هفته به دلیل اهمیت برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری متوقف شد؛ انتخابات زودهنگامی که در پی شهادت آیت‌الله ابراهیم رییسی در حادثه سقوط بالگرد برگزار شد و در این رویداد مسعود پزشکیان با کسب ۱۶ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۴۰۳ رئیس‌جمهور منتخب مردم شد.

حل و فصل مشکلات ۲۳بنگاه اقتصادی در کارگروه تسهیل فارس

با این حال تشکیل کارگروه تسهیل همچنان ادامه یافت و پانصد و هشتاد و چهارمین جلسه این کارگروه نیز روز سه شنبه ۱۹ تیرماه ۱۴۰۳ به ریاست محمد هادی ایمانیه استاندار فارس، دبیری صنعت، معدن و تجارت و حضور دستگاه‌های ذیربط استانی، مدیران عامل بانک‌ها و مدیران بنگاه‌های اقتصادی برگزار شد و در این جلسه چالشهای پیش‌روی بنگاه‌ها از جمله تعیبن تکلیف بدهی مالیاتی، ترخیص کالا، تقسیط بدهی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مصوبات لازم تصویب و به دستگاهای ذی ربط ابلاغ شد.

در این کارگروه چالش‌های ۱۹ بنگاه اقتصادی طرح در کمیته تخصصی ذیل کارگروه و رفع موانع و تسهیل مشکلات چهار بنگاه اقتصادی با زمینه فعالیت تولید انواع کشنده و کامیونت، نواع کاشی و سرامیک و لوله‌های GRP حل و فصل شد.

بدون شک نهضت ملی احیای واحدهای اقتصادی مهمترین رویکرد دولت سیزدهم در طول عمر کوتاه فعالیت‌هایش بود؛ این دولت با استفاده از ابزارهای مختلف نسبت به احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل اقدام کرد که در استان فارس هم اجرای این رویکرد از ابتدای سال تاکنون منجر به حل مشکل ۲۹۳ واحد شده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان فارس در این نشست گفت :رشد کمی و کیفی در تولید مستلزم پویایی و پایداری جهش تولید، افزایش توان رقابت پذیری و توجه به بهره‌وری تولید است.

حمیدرضا ایزدی بر لزوم افزایش تولید کمی و کیفی در بنگاه‌های تولیدی و اقتصادی فارس تأکید کرد و افزود: با احیای واحدهای تولیدی و صنعتی راکد و تعطیل بخش قابل‌توجهی از مشکل اشتغال حل خواهد شد؛ همه ما در جهت رشد تولید مسئولیت و مأموریت داریم و تحقق این مهم با تکیه بر ظرفیت‌های بنگاه‌های اقتصادی امکان‌پذیر است.

بدون شک نهضت ملی احیای واحدهای اقتصادی مهمترین رویکرد دولت سیزدهم در طول عمر کوتاه فعالیت‌هایش بود؛ این دولت با استفاده از ابزارهای مختلف نسبت به احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل اقدام کرد که در استان فارس هم اجرای این رویکرد از ابتدای سال تاکنون منجر به حل مشکل ۲۹۳ واحد شده است.

Views: 1