امام جمعه شیراز: بانک ها مکلف اند وام ازدواج را سریعا به متقاضیان اختصاص دهند
امام جمعه شیراز: بانک ها مکلف اند وام ازدواج را سریعا به متقاضیان اختصاص دهند
امام جمعه شیراز گفت: بانک ها مکلف اند تا تسهیلات ازدواج را در کوتاه ترین زمان به متقاضیانی که در صف دریافت این وام ها هستند تحویل دهند.

به گزارش پایگاه خبری شباویز به نقل از خبرگزاری فارس، آیت الله لطف الله دژکام در خطبه های این هفته نماز جمعه شیراز بیان کرد: موضوعاتی که در خصوص اهمیت ، جایگاه و سلامت خانواده در خطبه های نماز جمعه مطرح شده تماما سیاست های کلان نظام مقدس جمهوری اسلامی در خصوص این نهاد مقدس است.

نماینده ولی فقیه در استان فارس در خصوص وظایف دولت در موضوع جوانی جمعیت  اضافه کرد: پیامبر (ص) تاکید ویژه ای بر تشکیل خانواده و ازداوج داشته اند و با توجه به برآورد های صورت گرفته در سطح کشور میتوان گفت که ۱۴ میلیون جوان در سن ازدواج قرار دارند و اگر برنامه ریزی ها بر این اساس تدوین شده که ایران قوی داشته باشیم جوانان باید در سنین مناسب دارای فرزند شوند.

وی افزود: اگر سن جوان از زمان ازدواج گذر کند نسلی که از این افراد ایجاد میشود پویایی و سلامت لازم را ندارد از این رو با توجه به تاکید پیامبر مکرم اسلام (ص) بر ازدواج بایستی تمامی افرادی که در جامعه دارای مسئولیت هستند نقش خود را برای توسعه ازدواج جوانان و حل مشکلات پیش روی آنان فراهم کنند.

امام جمعه شیراز خاطرنشان کرد: با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته در سطح کشور از این رو دولت مکلف است که دغدغه جوانان نسبت به سه مسئله کلان در حوزه ازدواج برطرف شود.

به گفته این مقام مسوول هیچ انسانی در جهان نمیتواند بدون کار و تلاش به موفقیت برسد از این رو باید تمامی جوانان جامعه برای رسیدن به اهداف عالیه تلاش کنند تا بتوانند جایگاه خوبی در زندگی داشته باشند البته دولت باید زمینه کاهش مشکلات اجتماعی و افزایش امید به آینده در جامعه را فراهم کند.

گلایه رهبری از ضعف اطلاع رسانی

آیت الله دژکام تصریح کرد: در دیدار رهبر معظم انقلاب با هیات دولت شاهد بودیم که ایشان به ضعف در اطلاع رسانی دولت در فعالیت های صورت گرفته اشاره کردند.

وی در خصوص وام ازدواج نیز متذکر شد: با توجه به صحبت های صورت گرفته مشخص شد که در ابتدای امسال ۱۰ هزار نقر در صف دریافت وام ازدواج بودند این در حالی است که با توجه به تاکیدات انجام شده شاهد هستیم که ۹ هزار نفر از این افراد تسهیلات را دریافت کرده اند.

او افزود: بانک ها موظف هستند تا تسهیلات را به افراد متقاضی ارائه دهند زیرا علاوه بر پول مردم ، پول دولت نیز در اختیار بانک ها است و با توجه به ابلاغیه های بانک مرکزی تمامی بانک ها باید تسهیلات ازدواج را در اختیار متقاضیان قرار دهند و هر بانکی که از این دستور امتناع کرد باید مورد بازخواست قرار بگیرند.

نمانیده ولی فقیه در استان فارس ادامه داد: علاوه بر دریافت تسهیلات باید فکری برای اشتغال جوانان نیز وجود داشته باشد تا افراد بتوانند از طریق یک اشتغال پایدار شرایط را برای مدیریت خانواده فراهم کند.

به گفته این مقام مسوول نظر به اطلاعات کسب شده در شخص های غیر تخصصی وضعیت نا مناسبی نداریم اما در شغل های تخصصی با مشکلاتی مواجه هستیم از این رو میتوان با استفاده از کسب و کارهای نوبنیان نظیر شرکت های دانش بنیان اشتغال های تخصصی را ایجاد کرد.

آیت الله دژکام از نبود اطلاعات و آمار های تخصصی در بخش شرکت های دانش بنیان در استان فارس نیز گلایه کرد و متذکر شد: طی ۱۰ سال گذشته آمارهایی از بانک های استان منتشر شده که رضایت بخش نیست و شاهد هستیم که منابع استان فارس در سایر استان های کشور هزینه می شود.

او ادامه داد: این سوال از طریق نهاد های نظارتی باید مطرح شود که آیا منابعی که از مردم استان فارس در اختیار بانک ها است به درستی در فارس هزینه شده است یا خیر؟.

هیچ مدیری حق استفاده از اختیارت خود برای تبلیغ نامزدهای انتخاباتی را ندارد

نماینده ولی فقیه در استان فارس در خطبه دوم نماز جمعه شیراز نیز گفت: در قانون انتخابات به صراحت آورده شده که هیچ مدیری حق ندارد از حوزه اختیارات خود را برای تبلیغ کاندیداها استفاده کند.

وی اضافه کرد: یکی از موضوعاتی که هیچگاه نباید از حافظه تاریخی ملت ایران فراموش شود فرار شاه ملعون از کشور بود زیرا تمامی آحاد جامعه در ان زمان از این فرد نفرت داشتند و حتی خودش هم به این موضوع اقرار کرد که صدای اعتراض مردم را شنیده است.

امام جمعه شیراز افزود: منابع خارجی هم در خصوص فرار شاه از کشور نیز  همین موضوع را گفته اند و تاکید کرده اند که این فرد از کشور فرار کرده است حتی یک موسیقی دان آمریکایی نیز شعری با عنوان «shah is gone» که معنی آن شاه فرار کرد نیز خوانده است.

آیت الله دژکام تصریح کرد: آمریکایی ها و هم پیمانان آنان فکر می کردند با سرمایه گذاری بر روی گروهک ها میتوانند به کشور ضربه بزنند اما این روند نیز شکست خورد اما بازهم با دروغ پردازی در تلاش اند تا چهره خائن خاندان پهلوی که خیانت های انان همواره در طول تاریخ ذکر شده را بهبود دهند اما باز هم شاهد هستیم که این حیله آمریکایی ها نیز شکست خورد.

وی افزود: تنها راهکار مقابله با اینگونه دروغ پردازی ها حضور پرشور در انتخابات است از این رو باید در انتخابات پیشرو حضوری آگاهانه داشته باشیم و نمایندگان نیز در مجلس باید به وعده های خود عمل کنند تا امید در جامعه افزایش یابد.

Views: 2