آبشار یاسوج طبیعتی زیبا در شهر یاسوج
آبشار یاسوج طبیعتی زیبا در شهر یاسوج
آبشار یاسوج یکی از تماشایی‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان یاسوج واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد است. این آبشار خروشان در بخش شمالی یاسوج و در فاصله بسیاری اندکی از مرکز این شهر قرار گرفته است. آبشار زیبای یاسوج با ارتفاع ۱۰ متر از قلب رشته کوه زاگرس سرچشمه می‌گیرد و چشم‌انداز بدیعی را در مقابل دیدگان گردشگران به تصویر می‌کشد.

به گزارش پایگاه خبری شباویز، آبشار یاسوج یکی از تماشایی‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان یاسوج واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد است. این آبشار خروشان در بخش شمالی یاسوج و در فاصله بسیاری اندکی از مرکز این شهر قرار گرفته است. آبشار زیبای یاسوج با ارتفاع ۱۰ متر از قلب رشته کوه زاگرس سرچشمه می‌گیرد و چشم‌انداز بدیعی را در مقابل دیدگان گردشگران به تصویر می‌کشد.
جویبارهای پر پیچ‌وخم اطراف این آبشار تا دورترین نقاط باغ‌های میوه و مراتع پرگل این منطقه ادامه می‌یابند و گونه‌های گیاهی متنوع این ناحیه را سیراب می‌کنند. درختان سر به فلک‌کشیده اطراف آبشار، سایه خود را بر سر گردشگران این منطقه افکنده و خصوصا در روزهای گرم تابستان آب‌وهوای دلچسبی را ایجاد می‌کنند. با توجه به شرایط اقلیمی یاسوج، فصل‌های بهار و پاییز را می‌توان بهترین زمان سفر به این شهر دانست.
آلاچیق‌های تعبیه شده در مسیر آبشار، برای دقایق کوتاهی هم که شده می‌توانند پذیرای گردشگران و طبیعت‌گردان باشند. به این ترتیب، دوست‌داران طبیعت و مسافران این منطقه با حضور در این آلاچیق‌ها فرصت مغتنمی را برای تماشای زیبایی‌های اطراف به‌دست می‌آورند. آبشار زیبای یاسوج در اصل، در انتهای تنگه‌ای واقع شده که اصطلاحا تنگ یاسوج نامیده می‌شود. بنابراین، دستیابی به این جلوه طبیعی باشکوه با پشت سر گذاشتن مسیری در حدود ۱۵۰ متر و عبور از این تنگه باشکوه امکان‌پذیر خواهد بود.
در مجموع، یاسوج شهری مملو از آبشارهای ریز و درشتی است که هر یک جلوه‌ای منحصر به‌فرد را ایجاد کرده‌اند. از دیگر آبشارهای این منطقه، می‌توان آبشار بهرام‌بیگی و آبشار بن‌رود را برشمرد که هر یک با ویژگی‌های منحصر به‌فردی در مقابل دیدگان گردشگران جلوه‌گری می‌کنند.

ویژگی های طبیعی و گردشگری برجسته آبشار یاسوج

آبشار یاسوج با جوش‌وخروشی باور نکردنی از دل دیواره‌های سنگی زاگرس پایین می‌ریزد. این جلوه طبیعی و باشکوه، سالیانه بسیاری از گردشگران را از فواصل دور و نزدیک به خود می‌خواند. باغ‌های میوه، دشت‌های سرسبز و پر گل و آب‌وهوای مطبوع این منطقه از برترین ویژگی‌های گردشگری این ناحیه به حساب می‌آیند.
در ارتفاعات اطراف این آبشار برخی از گونه‌های گیاهان دارویی کم‌یاب را می‌توان مشاهده کرد. از این جمله، می‌توان گیاهانی نظیر باریجه، آنغوزه و گزانگبین را نام برد. از سوی دیگر، این ناحیه از ایران، منزل‌گاه انواع پرندگان به‌ویژه ۲۷ گونه از پرندگان شکاری نادر است. گردشگران در سفر به این آبشار تماشایی می‌توانند در سایه درختان بلوط، سپیدار، بید مجنون، زبان گنجشک و بادام کوهی اندکی بیاسایند و تنه‌های چند صد ساله آن‌ها را از نزدیک لمس کنند.
رشته کوه‌های اطراف یاسوج با ایجاد حصاری طبیعی در اطراف رودخانه منتهی به آبشار گویی وظیفه هدایت آن را به مقصدی ارزشمند برعهده گرفته‌اند. وجود درختان و گونه‌های گیاهی سرسبز، محدود شدن فضا با دیواره‌های سنگی کوهستان، جریان مداوم آب رودخانه و وجود استخرها و حوضچه‌های طبیعی متعدد، این مکان را به یکی از خوش آب‌وهواترین و خیال‌انگیزترین نقاط ایران تبدیل کرده است. این امر، به‌ویژه در فصل تابستان مصداق می‌یابد.
مسیر ۱۵۰ متری تنگه منتهی به آبشار شگفت‌انگیز یاسوج به خودی خود یکی از زیباترین مناظر این ناحیه به حساب می‌آید. دیواره‌های سنگی و استوار این تنگه، گویی حکایتی چندین هزار ساله را در گوش رود زمزمه می‌کنند.

Views: 6